1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #4

SOLIDEDIT komutu katı “solid” nesneleri düzenlemek için, birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler katının yüzlerini “solid face” düzenlemeyi, katının kenarlarını “solid edge” düzenlemeyi ve katının gövdesini “solid body” düzenlemeyi içermektedir. Kısım #2 de ve Kısım #3 de katının “solid” yüzlerini taşımayı ve ofsetlemeyi öğrenmiştik.

Bu makalemizde, katının “solid” yüzlerini silmeyi ve döndürmeyi öğreneceğiz. Bu iki seçeneğe aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğundan ulaşabilirsiniz. Şayet Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunu göremiyorsanız, bu araç çubuğunu görüntületmek için, AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #1 isimli serinin ilk makalesine bakınız. Bu her iki seçenek katı “solid” modelin yüzleri “face” ile ilgilenmektedir.

Sekil-01

Notlar:

 • Bu makale AutoCAD 2016 için tasarlanmıştır ve tüm sürümlerde uygulanabilir.
 • Dosya AutoCAD 2000 olarak kaydedildiği için 2000 sürümü ve üst sürüm AutoCAD programlarında sorunsuz olarak açılacaktır.
 1. Kisim-4.dwg dosyasını indirin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ortasında büyük bir yarık ve 4 oktant  noktasında küçük oyuk olan bir bir katı model içermektedir.

Sekil-02
2. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Tel kafes “Wireframe” görsel stiline geçiş yapın.
Sekil-03

 1. Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Yüzleri Sil “Delete Faces” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Yüzleri Sil “Delete Faces” düğmesini tıklayarak Yüzleri Sil “Delete Faces” komutunu çalıştırın.
 2. Aşağı şekilde görüldüğü gibi alt oktant noktasındaki oyuğu seçin. Büyük yüzeyle beraber seçileceği için, büyük yüzeyi seçim setinden çıkartmak içini Shift tuşuna basın ve basılı tutarak büyük yüzeye tıklayın.
Sekil-04
 1. Oyuğu silmek için, Enter tuşuna basın..
Sekil-05
 1. Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Yüzleri Döndür “Rotate Faces” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Yüzleri Döndür “Rotate Faces” düğmesini tıklayarak Yüzleri Döndür “Rotate Faces” komutunu çalıştırın.
 2. Ortadaki oluğu tamamen seçin. Seçim için değen pencere yöntemini kullanabilirsiniz.
 3. İstenmeyen sınırları seçim setinden çıkartmak için, Shift tuşuna basarak istemediğiniz sınıra tıklayın. Nihai seçiminiz aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi olmalıdır.
Sekil-06
 1. Enter tuşuna basın ve yarığı Z ekseni çevresinde -45 derece döndürmek için, aşağıdaki adımları takip edin:
 • Bir eksen noktası belirleyin veya [Nesneye göre eksen/Görüntü/X ekseni/Y ekseni /Z ekseni] <2 nokta>: “Specify an axis point or [Axis by object/View/X axis/Y axis/Z axis] <2points>:”z yazıp Enter tuşuna basın.
 • Specify the origin of the rotation <0,0,0>: Enter tuşuna basın.
 • Specify a rotation angle or [Reference]:-45 yazıp Enter tuşuna basın.
 1. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Kavramsal “Conceptual” görsel stiline geçiş yapın.
 Sekil-07

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.