1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #3

SOLIDEDIT komutu katı “solid” nesneleri düzenlemek için, birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler katının yüzlerini “solid face” düzenlemeyi, katının kenarlarını “solid edge” düzenlemeyi ve katının gövdesini “solid body” düzenlemeyi içermektedir. Tüm bu seçenekleri sırasıyla anlatacağım.

Bu makalemizde, katının “solid” yüzlerini ofsetlemeyi öğreneceğiz. Bu seçeneğe aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğundan ulaşabilirsiniz. Şayet Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunu göremiyorsanız, bu araç çubuğunu görüntületmek için, AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #1 isimli serinin ilk makalesine bakınız. Bu seçenek katı “solid” modelin yüzleri “face” ile ilgilenmektedir.

Sekil-01
Notlar:
  • Bu makale AutoCAD 2016 için tasarlanmıştır ve tüm sürümlerde uygulanabilir.
  • Dosya AutoCAD 2000 olarak kaydedildiği için 2000 sürümü ve üst sürüm AutoCAD programlarında sorunsuz olarak açılacaktır.
  1. Kisim-3.dwg dosyasını indirin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, bu dosya iki deliğe sahip bir katı model içermektedir.

Sekil-02

  1. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Tel kafes “Wireframe” görsel stiline geçiş yapın.
Sekil-03
  1. Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Yüzleri Ofsetle “Offset Faces” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Yüzleri Ofsetle “Offset Faces” düğmesini tıklayarak Yüzleri Ofsetle “Offset Faces” komutunu çalıştırın.
  2. O anki geçerli (Aktif) XZ düzleminde ön taraftaki deliği seçin. Aynı anda ters U çeklindeki katının “solid” ön yüzü “face” ile deliğin iç yüzü seçilecektir.

Sekil-04

5. Shift tuşuna basılı tutarken katının “solid” üst sınırına tıklayın. Şimdi sadece deliğin iç yüzü seçili olmalıdır.

Sekil-05

  1. Enter tuşuna basın.
  2. Ofset mesafesi “Offset distance” olarak 1 girin. Gördüğünüz gibi deliğin yarıçapı azaldı. Ofset mesafesi “Offset distance” olarak girildiği zaman, katının “solid” toplam hacmi artar. Bu yüzden deliğin yarıçapı azalmaktadır.

Sekil-06
8. Deliğin yarıçapını tekrar eski haline getirmek (1 birim büyütmek ) için, aynı yöntemi ofset mesafesini “offset distance” olarak -1.8 olarak girerek uygulayın.

Sekil-02

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.