1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #2

SOLIDEDIT komutu katı “solid” nesneleri düzenlemek için, birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler katının yüzlerini “solid face” düzenlemeyi, katının kenarlarını “solid edge” düzenlemeyi ve katının gövdesini “solid body” düzenlemeyi içermektedir. Tüm bu seçenekleri sırasıyla anlatacağım.

Bu makalemizde, katının “solid” yüzlerini “face” taşımayı öğreneceğiz. Bu seçeneğe aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğundan ulaşabilirsiniz. Şayet Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunu göremiyorsanız, bu araç çubuğunu görüntületmek için, AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #1 isimli serinin ilk makalesine bakınız. Bu seçenek katı “solid” modelin yüzleri “face” ile ilgilenmektedir.

Sekil-01

Notlar:
  • Bu makale AutoCAD 2016 için tasarlanmıştır ve tüm sürümlerde uygulanabilir.
  • Dosya AutoCAD 2000 olarak kaydedildiği için 2000 sürümü ve üst sürüm AutoCAD programlarında sorunsuz olarak açılacaktır.
  1. Kisim-2 isimli AutoCAD dosyasını indirin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bu dosya üst yüzünde eliptik bir delik olan bir dikdörtgenler prizmasıdır.
Sekil-02
  1. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Tel kafes “Wireframe” görsel stiline geçiş yapın.
Sekil-03
  1. Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Yüzleri Taşı “Move Faces” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Yüzleri Taşı “Move Faces” düğmesini tıklayarak Yüzleri Taşı “Move Faces” komutunu çalıştırın.
  2. Deliğin üst sınırını tıklayın. Prizmanın üst yüzü ve deliğin iç yüzü aynı anda seçilecektir.
  3. Shift tuşuna basılı tutarken prizmanın üst sınırına tıklayın. Şimdi sadece deliğin iç yüzü seçili olmalıdır.

Sekil-04

  1. Enter tuşuna basın.
  2. Taşıma işlemi temel noktası olarak üst elipsin merkez noktasını seçin.
  3. Taşıma işlemi ikinci noktası olarak prizmanın üst yüzünün ortasını seçin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi delik prizmanın üst yüzüne merkezlenecektir.
Sekil-05

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.