1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #10

SOLIDEDIT komutu katı “solid” nesneleri düzenlemek için, birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler katının yüzlerini “solid face” düzenlemeyi, katının kenarlarını “solid edge” düzenlemeyi ve katının gövdesini “solid body” düzenlemeyi içermektedir. Kısım #2, Kısım #3, Kısım #4, Kısım #5, Kısım #6, Kısım #7 ve Kısım #8 ve Kısım #9 da katının “solid” yüzlerini taşımayı, ofsetlemeyi, silmeyi, döndürmeyi, şevlemeyi, kopyalamayı, renklendirmeyi katının “solid” yüzlerini “edge” kapyalamayı ve katının solid” gövdesini damgalamayı ve ayırmayı öğrenmiştik.

Bu serinin son makalesi olan bu makalemizde, Kabuk “Shell” seçeneğinin kullanımını öğreneceğiz. Bu seçeneğe aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğundan ulaşabilirsiniz. Şayet Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunu göremiyorsanız, bu araç çubuğunu görüntületmek için, AutoCAD 3B “3D” Modelleme-Katıları “Solid” Düzenleme-Kısım #1 isimli serinin ilk makalesine bakınız. Bu iki seçenek katı “solid” modelin gövdesi “body” ile ilgilenmektedir.

Sekil-01

Notlar:
  • Bu makale AutoCAD 2016 için tasarlanmıştır ve tüm sürümlerde uygulanabilir.
  • Dosya AutoCAD 2000 olarak kaydedildiği için 2000 sürümü ve üst sürüm AutoCAD programlarında sorunsuz olarak açılacaktır.

1.     Kisim-10.dwg dosyasını indirin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere bu çizim bir ofis tipi çöp kutusunu içermektedir.

Sekil-02

2.     Düzenleme “Modify” menüsünün içerisinde Katıları Düzenleme “Solids Editing” altında Kabuk “Shell” seçeneğini seçerek veya Katıları Düzenleme “Solids Editing” araç çubuğunda Kabuk “Shell” düğmesini tıklayarak Kabuk “Shell” komutunu çalıştırın.

3.     3B “3D” katıyı “solid” seçin.

4.     Yüzleri çıkartın veya [Geri al Ekle Tümü]: “Remove faces or [Undo Add All]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, çıkartmak için, katının “solid” üst yüzünü (yani çöp kutusunun boş olacak kısmını) tıklayın.

5.     Enter tuşuna basın.

6.     Kabuk ofsetleme mesafesini girin: “Enter the Shell ofset distance:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, 0.1 girin.

7.     Kabuğu yaratmak için, Enter tuşuna basın.

8.     Gölgeli “Shaded” görsel stiline “visual style” geçiş yapın. Modeliniz aşağıdaki şekildeki gibi görünmelidir.

Sekil-03

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Bir Bölge Planı “Plan Region” Oluşturma

Revit’te plan görünüşünün geri kalanı için kullanılan kesme düzleminden farklı bir yükseklikte bir kesme düzlemi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.