1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 3 boyut 3B “3D” İpuçları-1 [VIEWPORTS Komutu]

Bu komut size çizim alanını her pencerede o an üzerinde çalıştığınız proje olacak şekilde farklı pencerelere ayırma olanağı sağlamaktadır. Daha sonra gerekli ayarlamaları yaparak bu pencerelerde modelinizin farklı görüntü stillerinde veya farklı açılardan nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Komut satırına VIEWPORTS yazarak Enter tuşuna bastığınız zaman,aşağıdaki şekilde görünen Görüntü Bakışları “Viewports” iletişim penceresi açılacaktır.

Sekil-1

Bu iletişim penceresinde, sol kısımda standart görüntü bakışları “standard viewports” kısmında listelenen seçeneklerden herhangi birini seçebilir ve modelinizin iki yatay pencerede “two horizontal” mi, iki düşey pencerede “two vertical” mi görüntülenmesini istediğinize karar verebilirsiniz. (Sol taraftaki kısımda mevcut tüm görüntülentme seçenekleri listelenmektedir.)

Bu seçeneklerden herhangi bir tanesini seçin ve onaylayın.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi, çizim alanı 3 pencereye bölünmüş ve her pencerede aynı model görünmekle birlikte; her bir pencerede modelin farklı görüntü bakışı yer almaktadır. Sizinde gördüğünüz gibi, her bir pencerede aynı model görünmekle birlikte; modelimizin ana penceredeki görüntüsünü değiştirmeden diğer pencerelerde modelimizin farklı görüntü stilinde ve farklı açılardan nasıl göründüğünü görebilme serbestisine sahibiz.

Sekil-2

Bu özelliğe 3 boyutlu 3B “3D” projelerde çalışırken sıklıkla ihtiyaç duyarız.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.