1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #8

Bu günkü alıştırmamızda çizeceğimiz figür aşağıda. Bu gün yarıçapı belli olan çemberi mevcut iki nesneye teğet olarak nasıl kolayca çizeceğimizi öğreneceğiz. Aşağıdaki şekilde de gördüğünüz gibi öncelikle yarıçapı 180 cm ve yarıçapı 75 cm olan çemberleri yaratmalıyız.

Sekil-1

40 cm yarıçaplı büyük çemberin ve 20 cm yarıçaplı küçük çemberin merkezlerini birleştiren doğru parçası yatay eksen ile 30 derece açı yapmaktadır. Bu doğru parçasını çizmek için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. LINE komutunu çalıştırın.
  2. 40 cm yarıçaplı büyük çemberin merkez noktasına tıklayın.
  3. @210<30 yazın.
  4. Enter tuşuna basın.

Sekil-2

Yukarıdaki şekilde görünen iki büyük çemberi yaratmak için, çalışan nesne çıtçıtlarında “object snap” teğet “tangent” nesne çıtçıtının aktif olduğuna emin olmalı ve aşağıdaki şekilde görünen CIRCLE komutunu kullanmalısınız.

Sekil-3

Şeritin Ev “Home” sekmesindeki Çizim “Draw” panelinde yukarıdaki şekilde görünen bu komutu bulun ve büyük iki çemberi çizmek için kullanın. Sanıyorum u günkü alıştırma kolaydı ve hepinizin çizmeniz gereken figürü tamamladınız. Fakat şayet herhangi bir şekilde şayet zorluk yaşadıysanız, bir önceki 7 numaralı alıştırmayı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca sormak istedikleriniz olursa, lütfen yorum kısmına yazarak sormaktan çekinmeyin! Bir sonraki 9 numaralı alıştırmada görüşmek üzere…

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.