1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #7

Bu alıştırma sizlere HATCH komutunu kullanma ve bu komutu anlamada yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz figür uzunlukları belli birden fazla çizgi parçasının belirli açılarla bir araya gelmesinden oluşmuş olup; uzunlukları ve açıları belli çizgileri nasıl çizeceğimizi 4 nolu alıştırmada anlatmıştım. Bu alıştırma da ilave olarak taramaları da “hatch” öğreneceğiz.

 Sekil-1

Şayet bu alıştırmalar serimizi 1 nolu alıştırmadan itibaren izliyor ve uyguluyorsanız, yukarıdaki şekilde görünen figürü taramalar “hatches” olmaksızın sorunsuz bir biçimde çizebilirsiniz. Daha sonra çizdiğiniz figürün içerisini taramayı öğreneceksiniz. Bunun için  HATCH komutunu kullanacağız. Bu komut yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi desenleri çizimimizde yaratmada yardımcı olmaktadır.

Sekil-2

AutoCAD’de HATCH komutunu kullanmak için:

  1. Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi şeritin Ev “Home” sekmesi içerisinde Çizim “Draw” panelindeki HATCH komut simgesine tıklayın.
  2. İstediğiniz tarama desenini “hatch pattern” seçin.
  3. Tarama “Hatch” sınırlarının belirlenmesi için, tarama yapmak istediğiniz yere tıklayın.
  4. Enter tuşuna basın.

Birinci adımda HATCH komutunu çalıştırdıktan sonra, aşağıdaki şekilde gördüğünüz TARAMA yaratma “HATCH creation” araç çubuğu göörüntülenecek ve bu araç çubuğu yaratacağınız TARAMA’nın “HATCH“ ayarlarına ince ayarlamalar yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Sekil-3

Bu alıştırmada kullanılan tarama deseni “hatch pattern” AutoCAD’in ANSI32 isimli tarama desenidir. Yukarıdaki şekilde gördüğünüz TARAMA yaratma “HATCH creation” araç çubuğunu kullanarak AutoCAD’in mevcut tarama desenlerini araştırabilir ve istediğinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca bu araç çubuğu yardımı ile taramanın “hatch” açısı, şeffaflığı ve ölçeği gibi diğer ayarlarını da değiştirebilirsiniz.

8 numaralı alıştırmada görüşene dek şimdilik hoşçakalın. Lütfen aşağıdaki forma yorum yazmayı unutmayın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.