1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #5

Bu alıştırmamızda aşağıdaki şekilde gördüğünüz köşeleri yuvarlatılmış bir dikdörtgen ve içerisinde 9 çember çizeceğiz. 2 numaralı alıştırmada, uzunluğu bilinen çizgilerin nasıl çizileceğini öğrenmiştiniz. Bu alıştırmada ise, FILLET komutunun nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Sekil-1

Adım A

Öncelikle eni 96 cm boyu 115 cm olan bir dikdörtgen çizin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir figürünüz olacaktır.

Sekil-2

Adım B

Doğru şekli elde etmek için dikdörtgenin köşelerinde FILLET komutunu kullanın.

Sekil-3

1 – Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi şeritin Ev “Home” sekmesi içerisinde Düzenleme “Modify” panalindeki FILLET komut düğmesine tıklayın.
2 – Komut satırında aşağıdaki veri istemlerini (uyarıları) görüyor olmalısınız:
Geçerli, ayarlar: Mod = TRIM, Yarıçap = 0.0000 “Current settings: Mode = TRIM, Radius = 0.0000”
3 – Birinci nesneyi seçin veya [Gerial/Sürekli Çizgi/Yarıçap/Buda/Çoklu]: “Select first object or [Undo/Polyline/Radius/Trim/Multiple]:” r
4 – Yuvarlama yarıçapını belirleyin <0.0000>: “Specify fillet radius <0.0000>:” 19
5 – Birinci nesneyi seçin veya [Gerial/Sürekli Çizgi/Yarıçap/Buda/Çoklu]: “Select first object or [Undo/Polyline/Radius/Trim/Multiple]:” Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere dikdörtgenin kısa kenarı olan 1. çizgiyi seçin.
6 – Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere dikdörtgenin uzun kenarı olan 2. çizgiyi seçin.
Sekil-4

Yukarıdaki 6 adımlık işlemin 2 ve 3. Adımlarını atlayarak (yani yuvarlama yarıçapını tekrar belirlemeksizin) FILLET komutunu dikdörtgenin diğer köşelerinede uygulayın. Artık aşağıdaki şekilde gördüğünüz figürü elde etmiş olmalısınız.

Sekil-5

Adım C

Şeritin Ev “Home” sekmesi içerisinde Düzenleme “Modify” panalindeki CIRCLE komut düğmesine tıklayın ve çemberleri çizin.

CIRCLE komutunu başlatmadan önce çalışan nesne çıtçıtı “running object snap” olarak merkez “center” nesne çıtçıtının “object snap” aktif olduğuna emin olun. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi çemberi çizmek için, imleci köşesini yuvarlattığınız dikdörtgenin köşesine doğru getirdiğiniz zaman, imlecinizin ucunda yayın merkezini yakaladığını gösteren yeşil renkli bir daire simgesi gördüğünüzde tıklayın. Böylece çemberiniz daha önce yaratmış olduğunuz yay ile aynı merkeze sahip olacak ve doğru yere yerleşecektir.

Sekil-6

Adım D

Sekil-7

İlk şeklimizdeki figürümüzdeki tam ortada bulunan büyük çemberi çizmek için, öncelikle dikdörtgenimizin orta noktasını bulmalıyız. Bunun için önce yukarıdaki şekilde gördüğünüz A noktasından B noktasına bir çizgi çizin. A ve B noktalarının dikdörtgenimizin üst ve alt kenarlarının orta noktaları olduğuna dikkat ettiniz mi? Artık figürümüzün tam ortasında bulunan çemberi çizmek çok kolay. CIRCLE komutunu çalıştırın ve AB doğru parçasının tam orta noktasını merkez kabul eden 45 cm çaplı son çemberi çizin ve bu AB doğru parçasını silmeyi unutmayın.

Böylelikle 5 numaralı alıştırmamızında sonuna geldik. Bu alıştırma ile de sizlere yeni bir şeyler öğretebilmiş olmayı umut ediyorum. Şayet siz de bu alıştırmanın size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen yorum yazın!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.