1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #3

2 boyutlu 2B “2D” alıştırma serimizin bu 3 numaralı alıştırmasında çizgilerin yanı sıra çember “circle”  ve yaylarla “arc” da çalışacağız. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi bu alıştırmada önceki iki alıştırmaya göre daha karmaşık bir figürümüz var.

Sekil-1

2 numaralı alıştırmada, belirli bir uzunluktaki çizgilerin nasıl çizileceğini öğrenmiştiniz. Çemberlerin çizilmesini ise, AutoCAD’de Çember Çizme başlıklı önceki makalemde anlatmış; ve CIRCLE komutunun ön tanımlı olarak sizden çemberin merkezinin koordinatını ve yarıçapını isteyeceğini belirtmiştim. Bununla birlikte bu alıştırmada bize çemberlerin yarıçapları yerine çapları verilmiş durumda. Bu sebeple CIRCLE komutunu başlattığınız zaman, ya şekildeki çember ölçülerini ikiye bölmeli ya da çemberin merkezini belirledikten sonra komutun “D” çap seçeneğini kullanmalısınız.

Bu alıştırmaya başlamadan önce 1 numaralı alıştırmayı yapmanızı ve bir numaralı alıştırmada anlatmış olduğum konuları iyice öğrendiğinize emin olmnızı şiddetle tavsiye ediyorum. Böylece çizeceğiniz çizgiyi aşağıdaki şekilde görmüş olduğunuz A ve A’ noktalarına tam olarak yerleştirebileceksiniz.

Sekil-2

Tanjant “Tangent” nesne çıtçıtının aktif olduğuna emin olduktan sonra şekli en aşağıdan başlayarak çizmeye başlayın. Yani önce W ile işaretli noktadan başlayan ve W’ ile işaretli noktada son bulan çizgiyi çizin ve sonrasında A’ ile işaretli noktaya imlecinizi sürüklediğinizde  AutoCAD size çizginizin çembere teğet olarak çıtçıtlanmasında yardımcı olacaktır. Daha sonra tekrar LINE komutunu başlatın ve bu sefer başlangıç noktası olarak W ile işaretli noktayı seçtikten sonra imlecinizi A ile işaretli noktaya doğru sürükleyin ve teğet “tanget” nesne çıtçıtı simgesini görünce tıklayın.

İmleci çembere yaklaştırdığınız zaman, AutoCAD aşağıdaki şekilde görünen yeşil renkli çember ve yatay çizgi sembolünü görüntüleyerek çemerin teğet noktasını tam olarak yakaladığını bildirecektir.

Sekil-3

Bu tekniği kullanarak aşağıdaki şekilde görünen figürün tamamını çizebiirsiniz.

Sekil-4

Böylece bu günkü alıştırmamızı (3 nolu alıştırma) da tamamlamış oluyoruz. Lütfen yorum yazarak görüşlerinizi ve eğer varsa, sormak istediklerinizi sormaktan çekinmeyin!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.