1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #17

Bu günün 2 boyutlu 2B “2D” alıştırmasına hoşgeldiniz. Bir site kullanıcısından gelen bir soru üzerine [ ki site kullanıcımız çizim birimleri olarak inç kullanırsak ne olur? diye sormuştu. ] bu günkü alıştırmamızdaki ölçüleri inç olarak hazırladım. Yaklaşık 2 haftadır yayınladığım alıştırmalarda AutoCAD‘de 2 boyutlu 2B “2D” çizimde bir çok şey öğrendik. İşte bugün çizeceğimiz figürümüzde aşağıdaki şekilde.

İşte bu alıştırmamızda aşağıdaki şekilde gördüğünüz figürü çizeceğiz.

Sekil-1

İpucu

Aşağıdaki şekilde görünen nesneleri yaratmak için,  CIRCLE ve LINE komutlarını kullanın.

Sekil-2

Çizdiğiniz nesnelerde temizlik yapmak ve nesneleri aşağıdaki şekilde görünen hale getirmek için, TRIM komutunu kullanın.

Sekil-3

Her bir nesne veya nesne grubunun dışarısında bir kopyasını yaratmak için, OFFSET komutunu kullanın. Her bir nesne veya nesne grubunun ne kadar offsetlenmesi gerektiğini bulmanız gerekecektir. Şayet offsetleme mesafelerini bulamadıysanız, aşağıdaki şekilden kopya çekebilirsiniz. :)

Sekil-4

 Artık bu noktadan sonra sorunsuz ilerleyebileceğinizi düşünüyorum. Fakat yine de herhangi bir sorununuz olursa, yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Bir sonraki alıştırmada görüşmek üzere hoşçakalın…

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.