1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #16

Bu alıştırmada, aşağıdaki şekilde görünen çizilmesi zor gibi gözüken bir figürümüz var. Fakat bu sizin gözünüzü korkutmasın. Şayet 1. Alıştırmadan itibaren tüm alıştırmaları yaptıysanız, bu alıştırmada kullanılması gereken komut ve yöntemleri öğrendiniz demektir ; ki bu da bu alıştırmayı da başarı ile tamamlayacağınız anlamına gelir.

Sadece tavsiye olarak söylemeliyim ki, öncelikle çizim yolunu kendiniz bulmayı denemelisiniz. Şayet çizim yolunu bulamaz veya herhangi bie anda sorunla karşılaşırsanız, açıklamalarım size doğru yolu gösterecektir. Bu alıştırmada, öncelikle yarıçapı 65 ve 26 birim olan çemberleri çizmenizi tavsiye ediyorum. Bu çemberleri çizmek için tüm bilgilere sahipsiniz ve sorunsuzca bu iki çemberi çizip yerlerine oturtabilirsiniz.

 Sekil-1

Bu alıştırma ile ilgili sizlere vermek istediğim diğer bir bilgi de aşağıdadır. Bu alıştırmadaki nesneleri doğru yerlerine yerleştirebilmek için ARRAY komutuna ihtiyaç duyacaksınız. Bu diziyi “array” yaratmak için, referans bir nesneye ihtiyaç duyarsınız ve alıştırmamızdaki referans nesnemiz dizinin merkezine göre biraz açılı durmaktadır. Aşağıdaki şekilde bu açının kaç derece olduğunu görebilirsiniz.

Sekil-2

Artık çizime başlayabilmeniz için tüm bilgilere sahip olduğunuzu düşünüyorum. Tüm verdiğim bilgilere ilaveten makalenin devamında çizmenize yardımcı olacağını düşündüğüm başka ipuçları da vereceğim.

Sekil-3

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz A ile işaretli yayı 8 numaralı alıştırmada öğrendiğiniz teğet özelliğini kullanarak kolayca yaratabilirsiniz. B ile işaretli yayı ise, OFFSET komutunu kullanarak yaratın. Aynı ofsetleme işlemini F, G ve H çizgileri için de uygulanyabilirsiniz.

Şayet verdiğim tüm ipuçlarına rağmen, hala figürümüzü çizmekte sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki yorum kutusuna sorunlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz.

Bir sonraki alıştırma görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.