1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #12

Bugünkü alıştırmamızda birkaç yeni konuya değineceğiz. Çizeceğimiz figürü aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

Şayet yayınlamış olduğum alıştırmaları 1. alıştırmadan itibaren eksiksiz yapıyorsanız, bu alıştırmada sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. AutoCAD’de istediğiniz amaca ulaşmanın bir çok yolu olduğu doğrudur. Bu AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları serisinde (19 alıştırmalık seri) öğretebildiğim kadar çok konuyu öğretmeyi amaçladığım için, bu alıştırmada da daha önceden anlatmadığım konulara değineceğim.

Sekil-1

Şayet simetrik olduğunu görebilirseniz, bu alıştırmadaki figürü çok kolay çizebilirsiniz. Yani figürün sadece bir tarafınını çizip daha sonra MIRROR komutunu kullanarak diğer tarafı yaratabilirsiniz.

Sekil-2

Sadece yukarı veya aşağı taraftaki nesneleri çizip; MIRROR komutunu kullanmanız haline tüm figürü yaratmış olacaksınız. Aşağıdaki şekilde figürümüzün simetri eksenini görebilirsiniz. Bu tekniği kullanarak figürü çizmeyi deneyebilirsiniz. Bir sonraki 13 nolu alıştırmada sizleri MIRROR komutunu kullanmada usta haline getirmek için, daha ince detaylar anlatacağım.

Sekil-3

Figürümüzü tamamlamak için, ikinci uygulanabilecek yöntem de şöyledir: Figürümüzdeki sol tarafta bulunan 2 dikdörtgen simetrik olup; sağ tarafta bulunan 3 dikdörtgen bir dikdörtgensel dizi “rectangular array” oluşturmaktadır.

Sekil-4

Bu alıştırmadaki figürümüzü çizmek için, sizleri dikdörtgensel dizi “rectangular array” kullanmaya teşfik etmemin doğru olacağını düşünüyorum. Hatta figürümüzü de biraz değiştirerek aşağıdaki, şekilde görünen hale getirelim. Tabiki nesneleri tek tek çizmekten kaçınmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu alıştırmada gerekli olan nesneleri çizdikten sonra ARRAY komutunu kullanmanızı istiyorum.

Sekil-5

Aşağıdaki şekilde F ile işaretli dikdörtgeni çizdikten sonra  T ile işaretli dikdörtgeni yaratmak için, MIRROR komutunu kullanın. Simetri eksenini bulmak gördüğünüz gibi çok kolay.

Sekil-6

Daha sonra, alıştırmamızdaki figürün geri kalan elemanlarını yaratmak için, ARRAY komutunu kullanın.

Sekil-7

ARRAY komutunu kullanırken herhangi bir zorlukla karşılaşmadığınızı umut ediyorum. Buna rağmen, şayet herhangi bir sorun yaşadıysanız, AutoCAD‘de Dizileri “Arrays” Yaratma isimli önceki makalemi bir kez daha okumanızı öneririm.

Bugünkü alıştırmamızda yeni bir şeyler öğrendiğinizi umut ederken; bir sonraki 13 nolu alıştırmamızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın (kib).

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.