1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #10

Evet artık 10. Alıştırmaya geldiğimize göre gelişiminiz için, artık biraz daha karmaşık ve hinlik içeren çizimlere geçme zamanı geldi. İşte bugünün 2 boyutlu 2B “2D” alıştırmasında çizeceğimiz figür aşağıdaki şekilde. Sizinde gördüğünüz gibi, figürdeki tüm nesneler ne yatay ne de düşey pozisyonda değiller. Fakat ölçülerin nerdeyse hepsi yatay veya düşey olarak verilmiş.

Siz bu figürü nerden çizmeye başlamayı ve nasıl tamamlamayı düşünüyorsunuz? Acaba bir kolay yol bulunabilir mi?

Sekil-1

İpucu:

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere, figürü çizmeye üst kısımdan başlayın. Önce 1 ile işaretli kısmı çizin ve daha sonra 2 ile işaretli kısmı çizdikten sonra, son olarak kolu 40 derece döndürerek aşağıdaki şekilde görünen 3 ile işaretli figürdeki hale getirin.

Bunu yapmaktaki amacımız doğru figürü elde etmektir. Bununla birlikte, döndürme işlemini yaptıktan sonra 60 birim uzunluğundaki çizgiyi doğru yere nasıl yerleştireceğinizi de planlamalısınız.

Sekil-2

Artık, ikinci parçayı elde etmek için, aynı tekniği kullanabilirsiniz. Öncelikle ikinci parçayı dik pozisyonda çizin ve daha sonra 50 derece döndürün. Aşağıdaki şekilde görünen  D noktasını döndürme merkez noktası olarak kullanacağız.Döndürme işleminden sonra, bu figürü doğru pozisyona yerleştirmenin bir yolunu bulmalıyız.

Figürümüzdeki diğer iki çemberin ilk çemberle tamamen aynı olduğunu fark ettiniz mi? Yani çemberlerin yarıçapları R = 7 birim ve ilaveten  A ve C noktaları diğer çemberlerin merkez noktalarıdır.

Sekil-3

Bu figürü çizebilmek için, mümkün olan en kolay yöntemin bu olduğunu düşünüyorum. Fakat tabiki tek yöntem bu değil; kendi çizim yönteminizi deneyebilirsiniz. Şayet kendi yönteminizde sıkıntıya düşerseniz, bu alıştırmada anlattığım yöntemi deneyin. Tabiki, şayet daha kolay bir yöntem biliyorsanız, lütfen yorum yazarak bizlerle de paylaşın!

  1. alıştırmada görüşmek üzere…..

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.