1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #1

 İlk etapta 20 alıştırmadan oluşacak olan bu alıştırma serisinin bu ilk alıştırması ile sizlere AutoCAD programı ile 2 boyutta 2B “2D” nasıl çizim yapacağınızı öğretmeyi amaçlıyorum. İlk başlarda başlangıç seviyesinde olacak bu alıştırma serilerinin ileride çok daha karmaşık olan 3 boyutlu 3B “3D” alıştırma örneklerinin geleceğine emin olabilirsiniz.

Bu alıştırma serisinde öğretme metodum oldukça basit olacak. Sondan başlayacağız: Yani öncelikle amacımızın ne olduğunu ortaya koyacak ve sonra bu amaca ulaşmak için AutoCAD komutlarını nasıl kullanmamız gerektiğini açıklayacağım.

Başlangıçta, aşağıdaki şekilde gördüğünüz basit şekli çizmekle başlayalım. Çok basit değil mi? Bu alıştırmadaki amacımız fareyi kullanmadan çizmek için, AutoCAD’de Komut Satırını Kullanmayı öğrenmektir. Bu bize bu komut satırının (komut penceresinin) çalışma prensipleri hakkında ilk izlenimi vermede yardımcı olacaktır.

Sekil-1

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi 4 noktamız ve tüm bu noktaların koordinatlarına sahibiz.Yani, temelde 4 çizgimizin hepsinin hem başlangıç hemde bitiş noktalarını biliyoruz.

AutoCAD çizgileri koordinatları kullanarak çizmektedir. Daha detaylı açıklayacak olursak, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi şeklimizi X-Y koordinat sistemi üzerine yerleştirelim. Bu şekilde de görüldüğü üzere AutoCAD bir çizgiyi çizmek için o çizginin başlangıç noktasının koordinatını (x,y) ve bitiş başlangıç noktasının koordinatını (x,y) formunda kullanacaktır.

Sekil-2

Yukarıda gördüğünüz bu şekli çizmek için, AutoCAD‘de yeni bir çizim başlatın.

  1. LINE” yazarak Enter tuşuna basın.
  2. Birinci noktayı belirleyin: “Specify first point:”5,0 yazarak enter tuşuna basın.
  3. Sonraki noktayı belirleyin veya [Geri al]: “Specify next point or [Undo]:”10,0 yazarak enter tuşuna basın.
  4. Sonraki noktayı belirleyin veya [Geri al]: “Specify next point or [Undo]:”10,7 yazarak enter tuşuna basın.
  5. Sonraki noktayı belirleyin veya [Geri al]: “Specify next point or [Undo]:”5,5 yazarak enter tuşuna basın.
  6. Sonraki noktayı belirleyin veya [Kapat/Geri al]: “Specify next point or [Close/Undo]:”5,0 yazarak enter tuşuna basın.
  7. Enter tuşuna bir kez daha basın.
  8. (Aşağıdaki şekilde görünen) 8 ile işaretli yere tıklayın.

(Yukarıdaki adımlarda koyu (bold) olarak yazdığım kısımlar AutoCAD’in sizden girmenizi istediği veri istemleridir. Bu veri istemlerini komut satırında (komut penceresinde) görürsünüz. Bu verileri (koordinatları) 5,0 -> 10,0 -> 10,7 şeklinde girmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte her bir adımda girdiğiniz verileri AutoCAD’e anlatmak için, Enter tuşuna unutmamanız gerekmektedir.)

Sekil-3

İşte bu kadar! Şeklimizi yaratmayı tamamladık. Dikkat ettiyseniz faremizi hiç kullanmadık. Bu AutoCAD’de çizmeye yeni başlayanlar için, zor olabilir; fakat imkansız değildir.

AutoCAD çizgileri bir noktadan diğer bir noktaya çizmektedir ve sonraki çizgiyi bir önceki çizginin bittiği yerden başlatmaktadır. Dikkat ettiyseniz, 7. Adımda LINE komutunu kullanmadık ve bu adımda Enter tuşuna basmak yerine Esc tuşuna da basabilirdik. 8. Adım, sadece ne çizdiğimizi görmek için, görüntü uzaklaşma “zoom out” yapmakiçindi.

Bu alıştırma da sizlere yeni bir şeyler öğretebilmiş olduğumu umut ediyorum. AutoCAD’de çizim yapmakla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, sonraki alıştırmaları izlemeye devam etmenizi tavsiye ediyorum. Şayet anlamadığınız herhangi bir şey olursa, makalenin altında yorum yazmaktan çekinmeyin!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.