1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2020’de Seçim Ön İzleme

AutoCAD, imlecinizi çiziminizde bir alandan diğerine hareket ettirirken nesne seçimini aktif olarak ön izleme yaptığı zaman bunu hiç rahatsız edici buldunuz mu? Belki de çiziminiz çok yoğun bir çizim, ya da taramalarla “hatch” dolu veya  daha da kötüsü, çok satırlı yazıdan “Mtext” başka hiçbir şeylerin olmadığı genel bir not kağıdı gibi bir çizim olabilir.

İyi haber, nesne seçimi ön izlemenizin nasıl çalışacağını kontrol edebilmenizdir. Yapılacak ilk şey, seçim ön izlemesinin ne zaman gerçekleşmesini istediğinizde AutoCAD‘e söylemektir. Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Seçim “Selection” sekmesinden, sağ alt kısımdaki Ön izleme “Preview” bölümünü bulun.

Varsayılan olarak, seçim ön izlemesinin her iki seçeneği de seçili durumdadır. İkinci seçeneğin işaretinin kaldırılması – hiçbir komut aktif olmadığında – az önce tanımladığım kötü senaryoyu çözecektir. Her ikisinin de işaretini kaldırarak tüm özelliği kapatabilirsiniz; ancak ben komuttayken ön izlemeyi açık bırakmayı seviyorum.

Ön izlemeyi Filtreleme

Ayrıca, yukarıdaki şekilde kırmızı renkli dikdörtgen içerisindeki düğmeyi tıklarsanız, Görsel Efekt Ayarları “Visual Effect Settings“ iletişim kutusunu göreceksiniz. Sağ kısımda, seçim ön izlemenizden hariç tutulabilecek nesnelerin bir listesini bulacaksınız. Şayet çok satırlı yazı “Mtext” örneğimize geri dönersek, eğer hiçbir komut aktif olmadığında ön izlemeyi açık bırakmak istiyorsanız, Çok satırlı yazıların “Multiline Text” ön izlenmesini engelleyebilirsiniz.

Gönderi Görünüşünü Ön izleme

Hepimiz AutoCAD‘de farklı çalışıyoruz. Bir kişi için işe yarayabileceği varsayılan ayarlar sizin için en iyi ayarlar olmayabilir. Bu makalemde sizlere AutoCAD‘de Seçim Ön izlemesi hakkında bilgiler verdim. Ayarlarını ve onları nerede bulacağınızı öğrendikten sonra, çalışma şeklinize daha iyi uyması için, bu özelliğin  nasıl çalışacağını çok iyi ayarlayabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.