1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2020 Yeni Özellikleri ve İyileştirmeleri

Her yıl olduğu gibi, AutoCAD‘in yeni sürümü yeni özellikler ve geliştirmeler ile piyasaya sürüldü. Yeni özellikleri test etmek için, bu yeni AutoCAD sürümünü (AutoCAD 2020) ben de yükledim.

Öyleyse, AutoCAD 2020 sürümündeki ilk göze çarpan değişiklik olan kullanıcı ara yüzü ile başlayalım.

Kullanıcı Ara yüzü Yeni Görünümü

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, bu yeni sürümde kullanıcı ara yüzü, düz sekmeler ve çizim alanının karanlık görünümünden ayrılan açık gri renkli kurdele ile taze bir görünüme sahip.

Şerit alanı ve dosya sekmelerinin yanı sıra durum çubuğu ve bilgi çubuğu da koyu ve düz bir görünüşe geçirilerek yenilenmiştir.

Yeni Bloklar Paleti

Bu yeni sürümde BLOCKSPALETTE komutu ile etkinleştirilebilecek yeni bir Bloklar “Blocks” paleti eklenmiş. Bu palette Mevcut Çizim “Current Drawing”, Önceki Çizim “Recent Drawing” ve Diğer Çizim “Other Drawing” isimleri verilmiş üç sekme var.

Oanki açık tüm çizimlerin tüm blokları Mevcut Çizim “Current Drawing” sekmesinde listelenirken; son kullanılan bloklar nceki Çizim “Recent Drawing” sekmesinde listeleniyor ve diğer çizimlerden bloklara erişmek için Diğer Çizim “Other Drawing” sekmesini kullanabilirsiniz.

Artık diğer çizimlerden gelen bloklara erişmek için, Tasarım Merkezi “Design Center“ ile çizim açmanıza gerek yoktur; bunu artık doğrudan Bloklar “Blocks” paletinden yapabilirsiniz.

Blokları Mevcut Çizim “Current Drawing” ve Önceki Çizim “Recent Drawing” sekmelerinden eklemek için, sadece bloğa tıklayıp; sonrasında o anki geçerli çiziminize tıklamanız yeterlidir. Ayrıca blokları paletten çizim alanına sürükleyip bırakarak ta o anki geçerli çiziminize ekleyebilirsiniz.

Başka çizimden blok eklemek için Diğer Çizim “Other Drawing” sekmesindeki Araştır “Browse” simgesini seçin ve sonraki pencerede çiziminizi seçtikten sonra Aç “Open” düğmesine tıklayın. O çizimdeki tüm bloklar, basit sürükle & bırak yöntemiyle o anki mevcut çiziminize ekleyebileceğiniz Diğer Çizim “Other Drawing” sekmesinde listelenecektir.

Bloklar “Blocks“ paletinde ayrıca Yerleştirme noktası “Insertion point”, Ölçek “Scale”, Dönme açısı “Rotation” ve Patlama “Explode” gibi ortak seçeneklere sahip yeni bir Ekleme Seçenekleri Insertion Options” paneli de bulunur.

Yeni bir seçenek olan Yerleşimi Tekrarla “Repeat Placement“ seçeneği de bu panele eklenmiş ve bu seçeneğin işaretlenmesi, blok paletinden aynı bloğu tekrar tekrar seçmeden mevcut çiziminize tekrar tekrar eklemenizi sağlar.

Hızlı Ölçü Aracı

Yeni Hızlı Ölçüm aracı, imleci çizim alanında dinamik olarak hareket ettirerek çizimde mesafeleri gerçek zamanlı olarak ölçmenize olanak tanır. Bu yeni araç, Giriş “Home” sekmesinin Yardımcı Programlar “Utilities“ paneline eklenmiştir. Hızlı Ölçüm aracından çıkmak için, Enter veya Esc tuşuna basabilirsiniz.

Bu aracı seçtiğiniz ve imleci çiziminizde hareket ettiğiniz zaman, çizimin paralel tarafları arasındaki mesafeleri otomatik olarak ölçecek ve çizimdeki dik açıları da gösterecektir.

Araç, kesişen çizgiler üzerinde çalışmaz, ancak imlecinizi bu tür bir nesnenin üzerine getirdiğinizde bir çemberin veya yayın yarıçap değerini gösterir.

Yenilenmiş Temizleme “Purge” Aracı

AutoCAD’in 2020 sürümünde Çizim Temizleme “Purge” aracı da yenilenmiş durumda ve artık aşağıdaki şekildeki gibi görünüyor.

Sizin de görebileceğiniz gibi, bu pencerede üst tarafta Temizlenebilen Öğeler “Purgeable Items” ve Tasfiye Edilmeyen Öğeleri Bul “Find Non-Purgeable Items” isimli iki büyük düğme bulunur.

Temizlenebilecek “Purgeable Items” öğelerin bir listesini görüntületmek için, ilk düğmeye tıklayın. Sonuç olarak hemen aşağıdaki listede yalnızca temizlenebilir nesneler gösterilecektir. Benzer şekilde diğer düğmeye tıklandığında hemen aşağıdaki listede yalnızca temizlenemeyen “non-purgeable“ nesneler gösterilecektir.

Temizlemek istediğiniz nesnelerin yanındaki onay kutularını işaretleyebilir ve ardından pencerenin altındaki İşaretli Öğeleri Temizle “Purge Checked Items” düğmesini tıklayabilirsiniz.

Klasik Tümünü Temizle “Purge All“ düğmesi ve Temizleme “Purge” seçenekleri, Temizleme “Purge” iletişim kutusunun Seçenekler “Options” panelinde hala mevcuttur.

Geliştirilmiş DWG Karşılaştırma Aracı

AutoCAD‘in bu son sürümünde piyasaya ilk kez 2019 sürümü ile sürülmüş olan DWG Karşılaştırma “DWG Compare” aracı daha da geliştirilmiş ve artık karşılaştırılacak çizim orijinal çizimle aynı pencerede açılıyor.

Ayrıca, çizimdeki değişiklikleri Etkinleştir/Devre dışı bırak “Activate/Deactivate” Aç/Kapat “On*Off” gibi sık kullanılan bazı araçları gösteren yeni bir DWG Karşılaştırma “DWG Compare“ paneli de bulunuyor.

O anki geçerli çizimde olmayan ve içe aktarıldığında nesneyi orijinal çizimle aynı olduğunda gri olarak gösteren Nesneleri içe aktar “Import objects” seçeneği, nesneleri içe aktarmanıza olanak tanır. Anlık görüntüyü dışa aktar “Export snapshot“ seçeneği, çizimin her iki sürümünü de ayrı bir dosya olarak dışa aktarır.

DWG Karşılaştırma “DWG Compare“ aracındaki karşılaştırılan araçların rengi ve revizyon bulutu ekranı gibi diğer seçenekler, paletteki dişli simgesi tıklanarak erişilebilir.

Bulut Depolama Uygulaması Entegrasyonları

AutoCAD artık Dropbox, OneDrive ve Box gibi çoklu bulut platformlarını destekliyor ve bu seçenekler farklı kaydet, kaydet ve aç pencerelerinde mevcut olacak.

Böylece, çizimlerinizi doğrudan bu bulut hizmetlerine kaydedebilir veya buradan çizimleri açabilirsiniz; böylece bu hizmetleri kullanan kullanıcılar için işbirliği kolaylaştırılmış oluyor.

Diğer İyileştirmeler

AutoCAD‘in en yeni 2020 sürümündeki diğer iyileştirmeler, SSD disklerde daha hızlı kurulum süresi ve harici çizim “xref” & bloklar için daha hızlı ağ erişim süresi gibi performans geliştirmelerini içermektedir. Ayrıca bu sürüm 4K monitörler ve çizim dosyası güvenlik geliştirmeleri için daha iyi destek sunmaktadır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.