1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2020-X,Y,Z Koordinat Verilerini Excel’den AutoCAD’e İçe Aktarma “Import”

Bu makalemde sizlere, X, Y, Z koordinatlarını (Doğu, Kuzey & Rakım) bir Excel sayfasından AutoCAD‘e noktalar şeklinde içe aktarmanın iki farklı yöntemini anlatacağım.

İlk yöntemde, veriyi derlemek için, sadece Microsoft Excel programını kullanacağız ve daha sonra verileri AutoCAD‘e aktaracağız. İkinci yöntemde, verileri Microsoft Excel programından bir betik “script” dosyasına aktaracağız ve sonra noktaları belirlemek için, bu betik “script” dosyasını AutoCAD‘e aktaracağız.

Excel Formülünü kullanarak Koordinatları İçe aktarma “Import”

Aşağıdaki şekildeki resimde görüldüğü gibi, bir Excel sayfasında binden (1000) fazla sayıda noktanın X, Y, Z koordinatları; başka bir deyişle Doğu, Kuzey ve Yükseklik değerleri var.

Bu verileri kullanarak noktalar oluşturmak (bu verileri bir AutoCAD çizimine aktarmak için), bu verileri AutoCAD‘in anlayabileceği bir dile dönüştürmek zorundayız. Bu verileri nokta koordinatlarına dönüştürebiliriz. AutoCAD‘de nokta oluşturmak için, POINT komutu kullanır.

Komut satırına POINT yazıp Enter tuşuna basın.

Şimdi AutoCAD‘in komut satırında, Bir Nokta Belirleyin: “Specify a Point:” mesajımız var.

AutoCAD‘de bir nokta belirtmenin iki yöntemi vardır:

  1. Komut satırından noktanın X, Y, Z koordinatlarını yazmak.
  2. AutoCAD çizim alanında herhangi bir yeri tıklamak. Çizim alanında herhangi bir yeri tıkladığınızda, o noktada bir nokta “point” nesnesi oluşturulur.

Burada ilk yöntemi kullanacağım. Yani komut satırından noktanın X, Y, Z koordinatlarını yazacağım. Noktamızın koordinatları 1000,1000,1000 olsun.

Klavyenizden 1000,1000,1000 girdikten sonra, Enter tuşuna basın. 1000,1000,1000 koordinatlarında bir AutoCAD nokta “point” nesnesi oluşturulacaktır. Noktanın koordinatlarını doğrulamak istiyorsanız, Özellikler “Properties” paletini kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Yarattığınız nokta “point” nesnesini seçin; sağ tıklayın ve açıln kısa yol menüsünden Özellikler “Properties” seçeneğini seçin veya nokta “point” nesnesini seçtikten sonra, PR yazıp Enter tuşuna basın. Bu noktayı oluşturmak için, kullandığımız değerler, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Konum X “Position X”, Konum Y “Position Y” ve Konum Z “Position Z” etiketleri ile gösterilecektir.

Noktayı oluşturmak için kullanılan komutlar dizisi, tüm noktaları oluşturmak için yaklaşık 10.000 kez tekrarlanabilir; ancak bu iş elle yapılamaz ve bu, Excel formülünün işleme girdiği yerdir. POINT komutunun iş akışı komut satırı geçmişinde aşağıdaki şekilde göründüğüne benzer.

Yukarıdaki şekilde gösterilen komutun iş akışı şu şekildedir:

Komut: “Command:” POINT

Geçerli (Aktif) nokta modları: “Current point modes:”  PDMODE=0  PDSIZE=0.0000

Bir nokta belirleyin: “Specify a point:” 1000,1000,1000

Excel sayfamızda 1 numaralı noktanın X, Y, Z koordinatları sırasıyla B2, C2 ve D2 hücrelerindedir.

Komut satırı geçmişinden, AutoCAD‘de nokta “point” oluşturmak için sözdiziminin POINT X, Y, Z olduğu açıktır. Bu nedenle, 10.000 nokta için, bu işlem birçok kez tekrarlanmalıdır. Sonuç verileri aşağıdaki şekilde kırmızı renkli kutu içindeki veriler gibi görünmelidir.

B2, C2 ve D2 hücrelerinde verilen koordinatları kullanarak bir nokta oluşturmak için, POINT komutundan sonra B2, C2 ve D2 hücrelerinde bulunan verileri birleştirmeliyiz. Bunun için, (dizgeleri birleştirmek için) Excel’in CONCATENATE fonksiyonunu kullanabiliriz.

Yukarıdaki şekilde gösterildiği üzere, CONCATENATE fonksiyonu karakter dizilerini birleştirmek için, kullanılmıştır. Sizlerinde referans olarak kullanması için, tam formülü aşağıya yazdım:

=CONCATENATE(“POINT “,B3,”,”,C3,”,”,D3) -à aşağıdaki listede sıralanmış olan 5 dizgeyi birleştirme formülü.

  1. POINT (AutoCAD komutu).
  2. “ “(Boşluk karakteri.
  3. B2 (X Koordinatını içeren hücre).
  4. C2 (Y Koordinatını içeren hücre)
  5. D2 (Z Koordinatını içeren hücre)

Sonuç ise, POINT X, Y, Z şeklindedir. Bu formül, Excel’in doldurma tutamacı özelliği kullanılarak aşağı doğru hücrelere kopyalanabilir.

Bu verileri kopyalayın; yeni bir AutoCAD çizimi açın ve komut satırına yapıştırın.

Bunu yaparak 10000 nokta “point” yaratmış olduk. Oluşturulan toplam nokta “point” sayısını kontrol etmek için, tümünü seçin (Ctrl + A kısa yolu bir AutoCAD çizimindeki tüm nesneleri seçmek için, kısa yoldur), Özellikler “Properties “ paletini açmak için, sağ tıklayın. Böylece çizimdeki toplam nokta “point” sayısını görebilirsiniz.

Ayrıca formülde komut takma adlarını da kullanabiliriz, POINT komutu için, komut takma adı PO dur. Formül daha sonra, = CONCATENATE (“PO“, B3, ”,”, C3, ”,”, D3) şeklinde olacaktır.

Koordinatları almak için Betik “Script” Dosyasını Kullanma

Benzer şekilde çalışan başka bir yöntem daha vardır. Bu yöntem AutoCAD betik “script” dosyasını kullanır.

Yine, koordinat verilerimizin X, Y ve Z olmak üzere bir excel çalışma sayfasında üç sütun halinde olduğunu varsayalım Şimdi tüm bu hücrelerdeki verileri kopyalayın ve ardından Not Defteri’ni veya başka herhangi bir basit metin düzenleyicisini açın ve tüm verileri içine yapıştırın.

Veriler, ilgili hücrelerin değerleri arasında boşluk bırakılarak, aşağıda gösterilen resimdeki gibi görünecektir. Buradaki boşlukları virgülle değiştirmemiz gerekiyor. İlgili hücre girişleri arasındaki boşluğu seçin ve Ctrl C harflerine basarak panoya kopyaladıktan sonra, Not Defteri’nin Düzenleme “Edit” menüsüne gidin ve Değiştir “Replace“ seçeneğini seçin.

Şimdi, bununla değiştir “replace with”  alanınına , (virgül) yazın ve Hepsini değiştir “Replace all“ düğmesine bastıktan sonra, değiştirme penceresini kapatın.

Şimdi not defterinde, ilk satıra, koordinat değerlerinden hemen önce _MULTIPLE_POINT yazın ve ardından Dosya “File” menüsüne gidin, ardından seçenek olarak kaydedin ve dosyayı .scr biçiminde kaydedin. İstediğiniz ismi verebilirsiniz. Ben bu örnekte, not defteri dosyası adı olarak point.scr ismini kullanıyorum.

Artık SCRIPT komutunu kullanarak bu noktaları AutoCAD‘de kolaylıkla içeri aktarabiliriz “import”. AutoCAD komut satırına, SCRIPT Enter tuşuna basın ve sonra oluşturduğunuz .scr dosyasını bulun ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Noktaların hepsi çiziminize eklenecek ve ESC tuşuna basarak komuttan çıksanız bile POINT komutu komutu aktif olarak kalacaktır.

Hepsi bu kadar, umarım bu makaleyi yararlı bulmuşsunuzdur. Eğer makale ile ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum kutusuna yazarak sorularınızı bana bildirmekten çekinmeyin.

Referans: Autodesk knowledge network article

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.