1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2020-Tabaka Listesini Filtreleme

Onları karıştırmak için çok fazla zaman harcamak için o kadar çok tabakanız mı var? Tabaka listesini filtreleyerek yalnızca görmek istediğiniz tabakaları görebilirsiniz. Bunun bir avantajı, kolayca birkaç tabaka seçebilmeniz ve grupta tümünü aynı anda değişiklikler yapabilmenizdir. Örneğin, seçilen tüm tabakaların rengini değiştirebilirsiniz.

İki tür filtre oluşturabilirsiniz:

 • Özellikler “Properties”Filtresi: Filtreyi, ELK harfleri ile başlayan mavi renkli tabakalar gibi tabakanın özelliklerine göre tanımlarsınız.

 • Grup “Group” Filtresi: Filtreyi, grup için tabakalar seçerek tanımlarsınız. Başka bir deyişle, istediğiniz tabakaları seçip bir gruba koyabilirsiniz.

Yeni bir özellikler “properties” filtresi oluşturmak için, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. LA yazıp Enter tuşuna basarak Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager“ açın. Şayet filtre ağacı panelini göremiyorsanız, iletişim kutusuna sağ tıklayın ve Filtre Ağacını Göster “Show Filter Tree” seçeneğini seçin.
 2. İletişim kutusunun sol tarafındaki Filtreler “Filters” panelindeki Yeni Özellik Filtresi “New Property Filter“ düğmesini tıklayın. Tabaka Filtre Özellikleri “Layer Filter Properties“ iletişim kutusu açılır.
 3. İletişim kutusunun üst kısmındaki Filtre İsmi “Filter Name:” metin kutusuna bir isim girin ve hemen alt kısımdaki Filtre Tanımı “Filter Definition” kısmındaki tanımlayacağınız filtre özelliklerinin bulunduğu başlık çubuğunun altındaki boş satırlardan ilkine tanımlamak istediğiniz özellikleri girin veya seçin. Örneğin; şayet çiziminizdeki ELK ile başlayan mavi renkli tabakaları filtrelemek istiyorsanız, İsim “Name” sütunun hemen altındaki boş hücreye tıklayın ve *ELK yazıp; Renk “Color” sütununun altındaki boş hücreye tıklayın ve hücrenin sağ üst köşesindeki Renk Seç “Select Color” düğmesini tıklayarak mavi rengi seçin.
 4. İletişim kutusunun alt kısmındaki Ön izleme “Preview” bölmesi, filtrenizin sonuçlarını gösterecektir. Filtreyi Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager“ görüntületmek için, OK düğmesine tıklayın.

Yeni bir grup “group” filtresi oluşturmak için, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager“ açın. Şayet filtre ağacı panelini göremiyorsanız, iletişim kutusuna sağ tıklayın ve Filtre Ağacını Göster “Show Filter Tree” seçeneğini seçin.
 2. İletişim kutusunun sol tarafındaki Filtreler “Filters” panelindeki Yeni Grup Filtresi “New Group Filter“ düğmesini tıklayın. Tabaka Özellikleri Yöneticisinin “Layer Properties Manager“ Filtre “Filter” panelinde, Grup Filtresi1Group Filter1” filtresi seçili olarak belirir.
 3. Hemen filtre için yeni bir isim girin.
 4. Çiziminizdeki tüm tabakaları görüntületmek için, Tümü “All” filtresini seçin.
 5. Tabaka Özellikleri Yöneticisinin “Layer Properties Manager“ sağ tarafındaki listeden istediğiniz katmanları seçerek grup filtresinin ismi üzerine sürükleyin ve bırakın.
 6. İstediğiniz tabakalarda bulunan nesneleri seçerek tabaka eklemek için, çizim alanından gruba eklemek istediğiniz tabaka üzerinde bulunan bir nesneyi seçtikten sonra, filtreyi sağ tıklatın ve Tabaka Seç “Select Layers “ seçeneğinin altındaki > Ekle “Add” seçeneğini seçin.
 7. Tabaka Özellikleri Yöneticisinde “Layer Properties Manager“ sonucu görmek için, grup filtresinin ismini seçin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.