1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2020-Komut Takma Adları

Komut satırına komuttun tam adını yazmak yerine, komut takma adlarını kullanabilirsiniz. Bunlar, çember “circle” için, C, blok için B gibi tam komut adlarının kısa biçimleridir ve bunlar büyük/küçük harf duyarlı değildir. Bu nedenle küçük veya büyük harf yazabilirsiniz.

(AutoCAD’in 2020 sürümünde) komut takma adlarını klavyenizden yazdığınızda, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere [komut takma adı komut adı] biçiminde çizim alanınızda göreceksiniz. Örneğin: B (BLOK).

Komut Takma Adları Listesi Nasıl Kontrol Edilir? (AutoCAD 2020)

Çizim & Açıklama “Drafting & Annotation“ çalışma ortamında, AutoCAD Takma Ad Düzenleyicisini “AutoCAD Alias Editor” açmak için, şeritin Hızlı Araçlar “Expres Tools“ sekmesi içerisinde > Araçlar “Tools” panelindeki > Komut Takma Adları “Command Aliasses” komut düğmesine tıklayın.

AutoCAD 2020 Komut Takma Adları Nasıl Düzenlenir?

Bunun için AutoCAD Takma Ad Düzenleyicisini “AutoCAD Alias Editor” kullanmanız gerekir.

Şeritin Hızlı Araçlar “Expres Tools“ sekmesi içerisinde > Araçlar “Tools” panelindeki > Komut Takma Adları “Command Aliasses” komut düğmesine tıklayın.

VEYA klavyenizden ALIASEDIT yazıp Enter tuşuna basarak komutu çalıştırabilirsiniz.

AutoCAD Takma Ad Düzenleyicisinde “AutoCAD Alias Editor” mevcut bir komut takma adını değiştirebilir veya yeni komut takma adı ekleyebilir veya mevcut komut takma adını kaldırabilirsiniz.

Not: Bu onay açılır penceresini kapatmak için, Değişiklikleri Onayla “Confirm changes“ işaretleme kutusunun işaretini kaldırın.

Komut takma adını ve AutoCAD komut adını değiştirmek için, komut takma adını çift tıklayın. Aşağıdaki şekilde görünen Komut Takma Adını Düzenle “Edit Command Alias” iletişim kutusunu açılacaktır.

Mevcut komut takma adını değiştirirseniz veya varsayılandan farklı bir komut takma adı atarsanız, komut takma adını yeniden tanımlamak için, Çoğaltma bulundu “Duplicate found” başlıklı bir onay mesaj ekranı çıkar. Örneğin, LAYER komutu için, LA olan takma adı LAYERCLOSE komutunun takma adı olarak değiştirmeye çalışıyorum.

Şayet değişiklikleri kaydetmek istiyorsanız, Evet “Yes” düğmesine tıklayın. Yeni değişiklik için, bir mesaj kutusu açılacaktır. O mesaj kutusunda OK düğmesine tıklayın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.