1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2020-Dinamik Veri Giriş (F12)

AutoCAD’de Komut satırına komutları ve değerleri girmek yerine, Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracını kullanarak çizim alanının içine dinamik olarak yazabilirsiniz.

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı Nerede?

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bu aracı eski sürümlerde olduğu gibi durum çubuğunda bulacaksınız.

Bu aracı, klavyedeki F12 fonksiyon tuşunu kullanarak da açık veya kapalı duruma getirebilirsiniz.

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı Nasıl Kullanılır?

Örneğin, Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı açık olarak, LINE yazıp Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı Birinci noktayı belirleyin: “Specify first point:” veri istemini (uyarısını çizim alanında görüntületecektir.

Burada, çizginizi başlatmak istediğiniz noktanın X ve Y koordinatlarını girmeniz gerekir.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi X değeri için 10 girdikten sonra, X değerinden Y değerine geçmek için, TAB tuşuna basın. Şayet sonrasında X değerine geri dönmek isterseniz, TAB tuşuna tekrar basabilirsiniz.

Çizim alanında başlangıç Noktasını belirledikten sonra, bir sonraki noktayı belirlemeniz istenecektir. Bu durumda, çizginizin bitiş noktasının koordinatlarını belirleyebileceğiniz gibi; çizginizin uzunluğunu girip TAB tuşuna basarak çizginizin yatay ile yaptığı açıyı da gidebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı açık “on” durumdayken, çizim alanına tıklayıp istediğiniz komutun adını veya kısa yolunu yazmaya başlayabilir ve aşağıdaki şekilde göründüğü gibi, görüntülenen ipucu penceresinden istediğiniz komutu seçip Enter tuşuna basabilirsiniz.

Nesneyi çizim alanına yerleştirdikten sonra, nesnenin tutamaç noktalarını seçebilir ve dinamik giriş değerleri ile değişiklikler yapabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracının KAPALI “OFF” ve AÇIK “ON” olmasına göre nesnenizin nasıl farklı göründüğünü görebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.