1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2020 Çalışma Ortamlarıyla “Workspace” Çalışma

AutoCAD çalışma ortamları “workspace”, AutoCAD kullanımınıza bağlı olarak farklı bir çalışma ortamı sunar. Buna çalışma alanıyla ilgili komut sekmeleri de dahildir. Ayrıca AutoCAD, eski AutoCAD kullanıcı arayüzünü (AutoCAD 2007) AutoCAD Klasik “Classic” çalışma ortamı olarak korumuş.

Çalışma ortamları “workspace” arasında geçiş yapmak, aşağıdaki şekilde görünen aşağı açılır listeden bir seçenek seçmek kadar kolaydır.

Farklı AutoCAD çalışma ortamlarının “workspace” önceden ayarlanmış farklı komut sekmeleri sunduğunu göreceğiz.

  1. Çizim & Açıklama: “Drafting & Annotation:”

Bu çalışma ortamı “workspace” AutoCAD 2020 sürümünde 2 boyutlu 2B “2D” çizimler için, varsayılan çalışma ortamıdır “workspace”. Bu Bu çalışma ortamı “workspace”, şeritte kullanıma göre anlamlı kategorilerde komut sekmelerini ve panel özelliklerini içerir.

Bu şeridi Sekmeler/Panel Başlıkları “Tabs / Panel Titles” veya Panel düğmelerine küçültebilirsiniz. Ayrıca, dört şerit durumunun her birinde döngü de yaptırtabilirsiniz.

  1. 3B Temeller: “3D Basics:”

Şayet çiziminiz üzerinde dışa çekme “extrude” veya bir eksen çevresinde döndürerek katılaştırma “revolve” gibi işlemleri yapmak için,  3B Temeller “3D Basics” çalışma ortamında “workspace” çalışmak istiyorsanız, listeden bu çalışma ortamını seçerek kullanın.

  1.  3B Modelleme: “3D Modeling:”

Bu çalışma ortamını “workspace” 3 boyutlu 3B “3D” Modelleme için kullanın. Bu çalışma ortamı “workspace” şeridi; Katı “Solid”, Yüzey “Surface”, Izgara “Mesh”, Sıvama “Render” gibi farklı modelleme şerit sekmeleri içerir.

Çalışma Ortamını “Workspace” Kaydetme:

Çalışma ortamında “workspace” değişiklikler yapabilir ve o anki geçerli (aktif) çalışma ortamını “workspace” Çalışma ortamları “Workspaces” açılır listesindeki O anki Geçerli (Aktif) Olarak Farklı Kaydet… “Save Current As…” komut düğmesiyle kaydedebilirsiniz.

Daha sonra bu çalışma ortamını “workspace” Çalışma ortamları “Workspaces” listesinden kullanabilirsiniz.

Çalışma Ortamı “Workspace” Ayarlarını Değiştirme:

Çalışma ortamları “Workspaces” listesindeki Çalışma ortamı Ayarları “Workspace Settings” komutunu kullanarak açılan Çalışma ortamı Ayarları “Workspace Settings” iletişim kutusundaki Yukarı Taşı “Move Up” ve Aşağı Taşı “Move Down” düğmelerini kullanarak belirli çalışma ortamlarını “workspace” yeniden sıralayabilirsiniz. Ayraç Ekle “Add Separator” düğmesini kullanarak istediğiniz çalışma ortam “workspace” isimleri arasına ayraçlar ekleyebilir ve çalışma ortamı “workspace” değişikliklerinin otomatik olarak kaydedilip kaydedilmeyeceğini de seçebilirsiniz.

Çalışma Ortamını “Workspace” Özelleştirme:

Şeritin Yönetim “Manage” sekmesinin Özelleştirme “Customization” panelindeki Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir “Customize User Interface“ komut düğmesini kullanarak Çalışma ortamını “Workspace”  Hızlı Erişim araç çubuğunu “Quick access toolbar”, araç çubuklarını “toolbar”, menüleri “menü”, Paletler ve şerit sekmelerini “ribbon tabs” özelleştirebilirsiniz.

Tüm Çalışma Ortamlarında “Workspace” Ortak Kullanıcı Arayüzü Elemanları:

  1. Komut Araç İpucu (Küçük & Büyük):

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, herhangi bir çalışma ortamında, imleci şeritteki herhangi bir komut düğmesinin üzerine getirdiğinizde, o komutun ne yaptığı hakkında kısa bir açıklama göreceksiniz.

Şayet imleci o komut düğmesi üzerinde birkaç saniye bekletirseniz (3 ila 5 saniye), aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi araç ipucu komut kullanımını resimlerle birlikte ayrıntılı olarak açıklayan büyük bir araç ipucuna dönüşecektir.

  1. AutoCAD İkon Simgesi:

AutoCAD program penceresinin sol Üst köşesindeki AutoCAD simgesi simgesine tıkladığınız zaman, komut sekmelerinin bir listesini göreceksiniz ve her bir komut sekmesi üzerine geldiğinizde bunların içindeki komutların listesi gösterilecektir.

Bu pencereden çizim dosyanızı kapatabilir; Seçenekler’ “Options” iletişim kutusuna gidebilir veya AutoCAD 2020 programından çıkış yapabilirsiniz.

  1. Komut Satırı:

Bu komut satırı penceresi tüm çalışma ortamlarında “workspace” çizim alanının alt kısmında bulunmaktadır.

  1. Görüntü Kübü “View Cube” ve Gezinti Çubuğu:

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Görüntü Küpü “View Cube” çizim alanının sağ üst köşede mevcuttur.

  1. Durum Çubuğu:

Durum çubuğu AutoCAD’in eski sürümleri ile aynı olup; tüm çalışma ortamlarında “workspace” bulunmaktadır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.