1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2020 Bloklar Paletindeki Yenilikler

AutoCAD’in 2020 sürümündeki yenilikleri anlattığım serinin bu yeni makalesine hoş geldiniz. Bu makalede, AutoCAD 2020 ve AutoCAD LT 2020 ile kullanılabilen yeni Bloklar “Blocks” paletine göz atacağız. Şimdi ilk test edenlerin şaşırtıcı ve güzel olarak nitelendirdikleri bu yeni  özelliği keşfedelim!

Blokları Bloklar “Blocs” Paleti ile Verimli bir Şekilde Yerleştirin

Yeni Bloklar “Blocks” paleti, blokları çizimlerinize görsel galerilerle yerleştirmenizi kolaylaştırıyor ve tam olarak aradığınız bloğu filtreleme imkanı sunuyor. Artık uzun bir aşağı açılır listede belirsiz blok isimleri ile arama günleri geride kaldı! Bloklar paleti, en son kullandığınız blokların bir listesini tutuyor ve bu yüzden hangi çizimlere  yerleştirildiklerini hatırlamanız gerekmiyor.

Yerleştir “Insert”  iletişim kutusu, yerleştirilecek mevcut blokların daha iyi ön izlemesini sağlamak için, görsel küçük resimlerle yeniden tasarlanmış. Palette üç sekme bulunuyor:

 • O anki geçerli (Aktif) Çizim “Current Drawing”
 • Son “Recent”
 • Diğer Çizim “Other Drawing”

sekmeleri.

O anki geçerli (Aktif) Çizim “Current Drawing” sekmesi, aktif çizimdeki tüm blok tanımlarını simge veya liste olarak görüntüler.

Son “Recent” sekmesi, en son eklenen blokları, geçerli çizimden bağımsız olarak simgeler veya bir liste olarak görüntüler. Bu bloklar çizimler ve oturumlar arasında da görüntülenmeye devam eder. (Bloğu sağ tıklayıp En Son Listeden Kaldır “Remove from Recent List“ seçeneğini seçerek bir bloğu bu sekmeden kaldırabilirsiniz.)

Diğer Çizim “Other Drawing” sekmesi, çizimleri blok olarak eklemek veya bu çizimlerde tanımlanan bloklardan seçim yapmak için seçebileceğiniz klasörlere gitmenin bir yolunu sunar. Bu çizimler ve bloklar, çizimler ve oturumlar arasında da görüntülenmeye devam eder.

Paletin üst kısmı, blok adlarına joker karakterleri kullanarak filtreler uygulamak için, bir alan ve farklı küçük resim boyutları ve liste stilleri için çeşitli seçenekler içeren birkaç kontrol düğmesi içerir.

Paletteki blokları çiziminize eklemek için istediğiniz bloğu sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Veya daha fazla hassasiyet için bloğu tıklayabilir ve çizime yerleştirebilirsiniz.

Adımlarınızı kaydetmek ve iş akışınızı daha da hızlandırmak için, palete Yerleşimi Tekrarla “Repeat Placement“ seçeneği eklenmiş. Yerleştirme noktası “Insertion point”, Ölçek “Scale” ve Döndürme “Rotation” gibi kullanışlı Yerleştirme “Insertion”  Seçenekleri de var.

Bloklar “Blocks” paletinin demosunu izleyin.

Komutlar ve Sistem değişkenleri

AutoCAD’in 2020 sürümündeki yeni Bloklar “Blocks” paletinin işlevselliğini desteklemek için aşağıdaki komutlar ve sistem değişkenleri eklenmiş veya güncellenmiştir:

Yeni ve Değiştirilmiş Komutlar

 • BLOCKSPALETTE : Bloklar “Blocks” paletini açar.
 • BLOCKSPALETTECLOSE : Bloklar “Blocks” paletini kapatır.
 • CLASSICINSERT: Klasik Yerleştir “Insert” iletişim kutusunu açar.
 • INSERT : Komut dosyası uyumluluğu için eski INSERT komutunu açan komut dosyaları dışında BLOCKSPALETTE komutunu başlatır.
 • -INSERT : Klasik INSERT komutunun komut satırı sürümünü çalıştırır.

Yeni Sistem Değişkenleri

 • BLOCKMRULIST– Bloklar “Blocks” paletinin Son “Recent” sekmesinde görüntülenen blok sayısını kontrol eder.
 • BLOCKNAVIGATE – Bloklar “Blocks” paletinin Diğer Çizim”Other Drawing” sekmesinde görüntülenen dosyaları ve blokları kontrol eder. Programı bir sonraki başlatışınızda etkili olur.
 • BLOCKREDEFINEMODE– Bloklar paletinden o anki geçerli (aktif) çizimin içerisine blok ile aynı adı taşıyan bir blok yerleştirirken Bloğu Yeniden Tanımla “Redefine Block“ iletişim kutusunun görüntülenip görüntülenmeyeceğini kontrol eder.
 • BLOCKSTATE (Salt okunur) – Bloklar paletinin açık veya kapalı olduğunu bildirir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.