1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2019 Sürümündeki Yeni ve veya Geliştirilmiş Özellikler

Sektörlere Özel Araç Setleri

22 Mart 2018 tarihi itibariyle abone olan kullanıcıların AutoCAD dikey programları işlevselliğine ayrı programlar aracılığıyla erişmeleri gerekmeyecek. Müşteriler artık tek bir AutoCAD programı (AutoCAD 2019) içerisinden birden fazla AutoCAD dikey araç setinin özelliklerine erişebilecekler.

Her araç setinin Autodesk hesabı portalından ayrı olarak indirilmesi gerekecektir. İndirilen araç takımları, müşterilerin masaüstünde ayrı AutoCAD ürünleri olarak görünecektir.

 • Bakım “Maintenance” Planı: Bu abonelik formuna erişemez ve plan aynı kalır.
 • Mevcut Aboneler: Özel araç takımları da dahil olmak üzere yeni bir AutoCAD‘e geçme veya mevcut AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey aboneliğini yenilemeye devam etme seçeneğine sahiptir. Mevcut bir abone, özel araç takımları dahil olmak üzere yeni AutoCAD‘e geçmeyi seçerse, abonelik sürelerinin ortasında aboneliğe geçmeye uygun olup olmadıklarını belirlemek için satıcılarına veya Autodesk satış temsilcisine başvurmaları gerekir. Abonelik süresinin bitimine kadar, AutoCAD için dikey araç takımlarıyla yeni bir abonelik satın alın.
 • Yeni Aboneler: 22 Mart 2018 tarihinden itibaren özel araç setlerini içeren tek bir AutoCAD‘e erişim satın almış olacaklardır.
 • Endüstri Koleksiyonu: 1 Nisan 2018’den başlayarak, Mimarlık, Mühendislik & İnşaat ve Ürün Tasarımı ve İmalat sanayi koleksiyonları, özel araç takımları da dahil olmak üzere tek bir AutoCAD‘den erişebilecektir.
 • Mac Kullanıcıları: Özel araç takımlarını içeren bir AutoCAD, Mac işletim sistemlerinde mevcut değildir; araç takımları yalnızca Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir (bir Mac işletim sisteminde Windows çalıştırmak için sanal ortam kullanılabilir)

AutoCAD 2019 programına abone olduğunuz zaman, (kullanıma sunulduğunda) aşağıdaki araçlara erişebileceksiniz:

Mimari “Architecture” Araç Takımı (önceden AutoCAD Architecture olarak biliniyordu)

Mimari çizim ve dokümantasyonunu hızlandırmak için, uzmanlaşmış bina tasarımı özellikleri ve 8.000’den fazla akıllı mimari nesne ve stil kullanabilir; mimari alet takımımızla zemin döşemelerini, kesitleri, görünüşleri ve diğer çizimleri otomatikleştirebilirsiniz.

Mekanik “Mechanical” Araç Takımı (önceden AutoCAD Mechanical olarak biliniyordu)

Mekanik ürün tasarımını hızlandırmak için, özel mekanik tasarım özellikleri ve 700.000’den fazla akıllı üretim parçası, özellik ve sembol kullanabilir; makine bileşenlerini üretmek ve malzeme listelerini oluşturmak gibi görevleri otomatikleştirebilirsiniz.

Elektrik “Electrical” Araç Takımı (önceden AutoCAD Electrical olarak biliniyordu)

Elektrik kontrol sistemlerinin oluşturulması, değiştirilmesi ve belgelenmesi için, üretkenliği artırmak üzere özel elektrik tasarımı özellikleri ve 65.000’den fazla akıllı elektrik sembolünü kullanabilir; elektrikli alet takımımızla hızlı bir şekilde panel düzenleri, şematik diyagramlar ve diğer çizimler tasarlayabilirsiniz.

Mekanik Borulama “MEP” Araç Takımı (önceden AutoCAD MEP olarak biliniyordu)

Bina sistemlerini çizmek, tasarlamak ve belgelemek için, uzman MEP mühendislik özelliklerini ve 10,500+ akıllı mekanik, elektrik ve tesisat nesnesini kullanabilir; MEP aletimiz ile kanal, tesisat ve elektrik tesisatını HVAC, tesisat ve elektrik için kolayca tasarlayabilirsiniz.

Tesis 3B “Plant 3D” Araç Takımı (önceden AutoCAD Plant 3D olarak biliniyordu)

Borulamaları verimli bir şekilde üretmek için, uzman tesis tasarımı ve mühendislik araçlarını kullanın ve daha sonra bunları bir 3 boyutlu 3B “3D” tesis tasarım modeline entegre edin. 3 boyutlu 3B “3D” tesis araç takımımızla hızlı bir şekilde şematik diyagramlar, tesis düzenleri ve diğer çizimler oluşturabilirsiniz.

Harita 3B “Map 3D” Araç Takımı (önceden AutoCAD Map 3D olarak biliniyordu)

Planlama, tasarım ve veri yönetimini desteklemek için, Coğrafi Bilgi Sistemi ve CAD verilerini birleştirebilir; dosyalarda, veritabanlarında ve web hizmetlerinde depolanan uzamsal verilere erişebilir ve bunları AutoCAD tasarım verilerinizle birleştirebilirsiniz. 3B “3D” haritalama araç takımımızda, GIS verilerinizi standart veri şeması, otomatik iş akışları ve Kuzey Amerika Elektrik, Avrupa Elektrik, Su, Atık Su ve Gaz endüstrileri için rapor şablonlarıyla kolayca yönetebilirsiniz.

Izgara Resim “Raster” Tasarım Araç Takımı (önceden AutoCAD Raster Design olarak biliniyordu)

Taranmış çizimleri düzenlemenize ve ızgara resim “raster” görüntüleri DWG nesnelerine dönüştürmenize yardımcı olacak vektör araçları için bu araç çubuğunu kullanabilirsiniz. Izgara Resim “Raster” tasarım araç setiyle görüntüleri hızla düzenleyebilir; temizleyip dönüştürebilirsiniz. Izgara Resim “Raster öğelerini (görüntüler, çizgiler, yaylar ve daireler), vektör şekilleri (çizgiler ve çizgiler) ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

İnşaat 3B “Civil 3D” Araç Çubuğu dahil edilmemiştir

Araç takımlarını Yükleme

Araç takımlarında bulunan sektöre özgü özelliklerden ve işlevlerden yararlanabilmek için, araç takımlarının her birini tek tek indirmeniz gerekir. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz:

 • Autodesk Hesabı
 • Autodesk masaüstü uygulaması.

Autodesk Hesap portalı, dağıtımlar oluşturmak için eksiksiz yazılım paketlerini indirmesi gereken yöneticiler için idealdir. Alternatif olarak, Autodesk masaüstü uygulaması, masaüstünüzde ürünlere, araçlara ve güncellemelere erişmek için ideal bir yoldur.

Görünüşleri Paylaşma

Çizim dosyalarınızı yayınlamadan tasarımları Görünüşleri Paylaş “Shared Views“ özelliği ile müşterilerinizle ve iş arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bu özellik, eski sürümlerdeki Tasarım Görünümünü Paylaş “Share Design View“ özelliğinin yerine geliştirilmiştir.

Görünüşleri Paylaş “Shared Views“ özelliği, mevcut verilerinizden tasarım verilerini ayıklar, bulutta saklar ve iş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle paylaşabileceğiniz bir bağlantı oluşturur. Aşağıdaki şekilde görünen Görünüşleri Paylaş “Shared Views“ paleti, paylaştığınız tüm görüntülemelerin listesini görüntüler, burada yorumlara erişebilir, görünüşleri silebilir veya 30 günlük yaşam sürelerinin ötesine uzatabilirsiniz.

İş arkadaşlarınız veya müşterileriniz sizden bağlantı aldığında, web’e bağlı herhangi bir bilgisayardan, tabletten veya mobil cihazdan görüntüleme yapmak, incelemek, yorumlamak ve işaretlemek için web tarayıcısından çalışan Autodesk Viewer uygulamasını kullanabilirler.

Ana Komutlar: SHAREDVIEWS, SHAREVIEW

Çizimleri AutoCAD Web & Mobile Olarak Kaydetme

Artık çizimleri çevrimiçi olarak, herhangi bir uzaktaki İnternet erişiminden ve herhangi bir cihazdan (masaüstü, web veya mobil) Autodesk Web & Mobile uygulaması ile açabilir ve kaydedebilirsiniz. Çizim dosyalarınıza çevrimiçi olarak yeni Web ve Mobil’e Kaydet “Save to Web & Mobile“ ve Web & Mobil’den Aç “Open from Web & Mobile“ komutlarıyla erişebilirsiniz.

Uygulamayı yükledikten sonra, çizimleriniz, siz sahadayken veya uzak bir konumda bir masaüstü bilgisayar kullanırken, tabletiniz gibi herhangi bir internet bağlantısına sahip cihazınızdan görüntülemek ve düzenlemek için erişilebilir hale gelir. AutoCAD‘e abone olmak, web ve mobil cihazlardan düzenleme yetenekleri sunar. web.autocad.com adresini ziyaret edebilir ve Autodesk hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

Bu özellik sadece 64 bit işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Ana Komutlar: OPENFROMWEBMOBILE, SAVETOWEBMOBILE

DWG Karşılaştırma

DWG Karşılaştırma özelliği ile, aynı çizimdeki veya farklı çizimlerdeki iki revizyon arasındaki modeldeki farklılıkları vurgulayabilirsiniz. Renkleri kullanarak, her çizim için benzersiz olan nesneleri ve ortak olan nesneleri birbirinden ayırabilirsiniz. Nesnelerin tabakalarını “layer” kapalı duruma getirerek o nesneler için karşılaştırılmaları hariç tutabilirsiniz.

Karşılaştırılan çizimler Karşılaştırma “Compare“ özel sekmesi ile karşılaştırma tamamlandıktan sonra gösterilir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Yeşil ve kırmızı grafikler, çizimin ilk sürümü (yeşil) ve ikinci sürüm (kırmızı) arasındaki farkları vurgular. Değişmeyen tüm elemanlar gri renktedir.

Çizim karşılaştırma işlemi sırasında DWG Karşılaştırma “DWG Compare” aracı aşağıdaki nesneleri desteklemez:

 • Koordinasyon modelleri
 • DGN altlıkları
 • DWF altlıkları
 • AutoCAD Map 3D’de oluşturulan çizimlerden CBS nesneleri
 • İmajlar
 • OLE nesneleri
 • PDF altlıkları
 • Nokta bulutları

DWG Karşılaştırma “DWG Compare” özelliğinin sınırlamaları şunlardır:

 • Model alanında çalışır. Karşılaştırma için seçilen bir çizim bir düzende kaydedildiyse, DWG Karşılaştırma “DWG Compare” otomatik olarak Model sekmesine geçer.
 • Sadece DWG dosyalarını destekler.
 • Karşılaştırma sonucu başka bir çizimle karşılaştırmada kullanmak için yapılan başka uzantılı bir çizimle karşılaştırmayı desteklemez.
 • Nesneler, yalnızca taşınmış nesneler için bile değiştirilmiş olarak tanımlanırlar.
 • İç içe geçmiş nesneler için Bloğa Göre “ByBlock” veya Tabakaya Göre “ByLayer” özellik değişiklikleri algılanamaz.
 • Bir bloğa dönüştürülen nesneler değişmiş olarak tanımlanır.
 • Karşılaştırma grafikleri sadece 2B Tel Kafes “2D Wireframe”  görsel stilinde görüntülenir.
 • Revizyon bulutları, izometrik görünümdeki değişiklikleri kapsayamaz.

Ana Komutlar: COMPARE, COMPAREINFO

Siber Güvenlik

Potansiyel güvenlik istismarları sürekli araştırılmakta, tanımlanmakta ve bu açıklar kapatılmaktadır. AutoCAD 2019 tabanlı ürünler için, internet veya uzak sunucu konumlarından dosyalara erişimi kısıtlamak üzere ayarlanabilen yeni bir sistem değişkeni SECUREREMOTEACCESS tanıtılmıştır.

Kalıcı ve hızlandırıcı siber güvenlik tehditleri nedeniyle, AutoCAD Güvenlik özelliği ekibi, tüm AutoCAD tabanlı ürün güncellemelerini kullanıma sunulmalarını şiddetle tavsiye etmeyi sürdürmektedir.

Performans Arttırımı

Bu sürüm için Autodesk, yazılım mühendisliği kaynaklarını, yazılım performansını iyileştirmeye adanmış yeni bir AutoCAD özelliğine eşdeğer yatırmış. Ek çalışmalar, 2B “2D” ve 3B “3D” grafik performansını geliştirmeye devam ediyor. Performans kazançları, sistem kaynaklarınıza ve çizimin boyutuna ve içeriğine bağlı olarak önemli ölçüde değişiyor.

Örneğin, bir dizi iliştirilmiş görüntü içeren test resimlerimizden bazı tipik sonuçlar. Çizimdeki renk, katman veya çizgi tipi özelliklerini değiştiren komutlar için gereken süre, yaklaşık 4 saniyeden yaklaşık 0,6 saniyeye düşürülmüş olup; aynı çizimdeki QSAVE işlemi 1,4 saniyeden yaklaşık 0,5 saniyeye düşürülmüş ve bir REGEN işlemi, yaklaşık 0,7 saniye ile 0,1 saniye arasında yapılmaktadır. Performans her durumda değişirken, genel olarak daha hızlanmıştır. Müşteri tarafından bildirilen kusurların giderilmesine yönelik ek yatırımlar, artan ürün kalitesine de katkıda bulunmuştur.

Grafik performansınızı, Grafik Performansı “Graphics Performance“ iletişim kutusunda, 2 boyutlu 2B “2D” grafik davranışını en az çabayla yapılandırabilmenizi sağlayan yeni kontroller sunarak değiştirmek daha kolaydır. Bu iletişim kutusunda, yetenekli grafik kartlarının kullandığı mod için üç ayar sunan bir açılır liste bulacaksınız:

 • (DirectX 11 uyumlu): Temel “Basic”
 • Orta “Intermediate”
 • İleri “Advanced”

Pürüzsüz çizgi gösterimi ve Yüksek kaliteli geometri kontrollerine erişmek için, iletişim kutusunun Ayrıntılar “Details“ bölümünü genişletin, ayrıca önbelleğe alma için GPU belleğinin ne kadarının kullanılacağını belirlemek için yeni bir kontrol. FYI: Seçtiğiniz üç önceden ayarlanmış moddan hangisine bağlı olarak, Ayrıntılar “Details“ bölümündeki kontroller otomatik olarak açılır veya kapatılır.

Grafiksel Kullanıcı Arayüzü GKA “GUI”

AutoCAD 2019, Şerit, Durum Çubuğu, Hızlı Erişim Araç Çubuğu ve Uygulama Menüsünde yeni “düz tasarımlı” ikonlara sahiptir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere düz tasarımlı simgeler, özellikle yüksek çözünürlüklü bir monitörde, AutoCAD kullanırken daha iyi bir görsel deneyim sağlar. AutoCAD 2019 ayrıca, simge boyutlarını monitörünüzün çözünürlüğüne veya piksel yoğunluğuna dinamik olarak eşleştirir.

Yardım “Help”

Yardım “Help” ana sayfası, Yoruldunuz mu “Have You Tried” adlı bir başlık içerir. Şayet bu başlığın altındaki bağlantıyı tıklarsanız, konunun iki bölüm halinde düzenlendiğini görürsünüz:

 • Birinci bölüm, henüz denememiş olabileceğiniz faydalı bir ürün özelliğine giriş niteliğindedir. Buna anında üretkenlik için kullanabileceğiniz şeylerle öğrenmeye hızlı bir şekilde başlamanızı sağlayacak kısa egzersizler dahildir.
 • İkinci bölüm, Güncellenmiş Yardım Konuları, Yardım ve AutoCAD tartışma forumundaki yorumlarınıza yanıt olarak doğrudan güncellediğimiz veya doğrudan gözden geçirdiğimiz yardım konularını listeler.

Giderilen sorunlar:

Eskiden nesneleri taşırken orijinal konumdaki nesneler soluk bir silme etkisi ile görüntüleniyorlardı. Tutarlılık için bu özellik, aynı zamanda nesnelerin döndürülmesi ve ölçeklenmesi için de geçerli olmalıydı; ancak bunu olmuyordu.

Uygulama menüsünde komutların aranması durumunda CENTERREASSOCIATE ve CENTERRESET komutları gösterilmiyordu. Örneğin merkez işareti “center mark“ komutunu ayırmak için arama yaparsanız göstermeliydi.

DYNMODE sistem değişkeni 0 olarak ayarlıyken, MIRROR komutunu çalıştırdığınızda, Şayet kaynak nesneleri silinsin mi? “Erase source objects?” komut isteminde EY” yazaıp Enter tuşuna basmazsanız ve yazdığınız E “Y” harfini geri silip H “H” yazıp Enter tuşuna bastığınız zaman, kaynak nesneyi siliyordu.

Otomatik Yayınlama Ayarları “Auto Publish Settings” ve Blok Düzenleyicisi Ayarları “Block Editor Settings” iletişim kutuları SEÇENEKLER “OPTIONS” iletişim penceresi içinde diğer iletişim kutuları gibi ortalanmıyordu.

Tüm bu sorunlar AutoCAD 2019 sürümünde gireildi.

Eğitim Filigranı

Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla öğrenci ve eğitimciler için lisanslanan AutoCAD 2019 ve AutoCAD 2019 dikey ürünleri için bir eğitim filigranının yeniden kullanıma sunuldu.

 1. Autodesk Eğitim Topluluğu’ndan elde edilen AutoCAD 2019 ve AutoCAD 2019 dikey ürünleri için neler değişiyor?

Autodesk® Eğitim Topluluğu aracılığıyla Autodesk sponsorlu tasarım yarışmasında öğrenciler, eğitimciler ve danışmanlar veya yarışmacılar tarafından lisanslanan Autodesk® AutoCAD 2019 ve Autodesk® AutoCAD 2019 dikey ürünleri bir eğitim filigranı üretecektir. Bu değişiklik, eğitim kurumları tarafından dağıtılan çok kullanıcılı veya ağ yazılımları için geçerli değildir.

 1. Hangi AutoCAD 2019 ürünleri bu filigranı içerir?

Autodesk® AutoCAD®
Autodesk® AutoCAD® Architecture
Autodesk® AutoCAD® Civil 3D
Autodesk® AutoCAD® Electrical
Autodesk® AutoCAD® for Mac
Autodesk® AutoCAD LT®
Autodesk® AutoCAD® LT for Mac
Autodesk® AutoCAD® Map 3D
Autodesk® AutoCAD® Mechanical
Autodesk® AutoCAD® MEP
Autodesk® AutoCAD® Plant 3D

 1. AutoCAD 2019 ve AutoCAD 2019 dikey ürünlerine neden filigran eklendi?

Eğitim filigranı Autodesk® ücretsiz eğitim lisanslarının meşru kullanımını destekleyecek ve öğrencilerin ve eğitimcilerin dünya çapında endüstri profesyonelleri ile aynı tam ürün işlevselliğine erişmelerini sağlamaya yardımcı olacaktır.

 1. Bu küresel bir değişim mi?

Evet, bu, tüm dillerdeki AutoCAD 2019 ve AutoCAD 2019 dikey ürünleri için öğrencilere ve eğitimcilere verilen tüm eğitim lisansları için geçerlidir.

 1. Filigran ne zaman görüntülenecek?

Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla öğrenciler ve eğitimciler tarafından lisanslanan AutoCAD 2019 ve/veya AutoCAD 2019 dikey ürünleri kullanılarak oluşturulan bir çizimin bastırılması veya baskı ön izlemesini yaparken bir eğitim filigranı görüntülenecektir. Çok kullanıcılı veya ağ eğitim kurumları lisansları kullanılarak oluşturulan çizimlerde bir filigran görüntülenmeyecektir.

 1. Filigran neye benziyor?

Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla öğrenciler veya eğitimciler tarafından lisanslanan AutoCAD 2019 veya AutoCAD 2019 dikey ürün kullanılarak oluşturulan bir çizimin bastırılması veya baskı ön izlemesini yaparken, kullanıcılar aşağıdaki şekilde görünen filigranı göreceklerdir:

 1. Program içi bildirim filigranı hangi kullanıcılara bildirlecektir?

Bir AutoCAD ticari lisansı kullanılarak oluşturulan bir çizimi açmak için, bir eğitim filigranı gösteren AutoCAD 2019‘un bir sürümünü kullanırken, aşağıdaki şekilde görünen görev iletişim kutusu görüntülenir:

Eğitim filigranını gösteren bir AutoCAD 2019 sürümü kullanılarak oluşturulan bir çizimi açmak için AutoCAD ticari lisansı kullanırken, aşağıdaki görev iletişim kutusu görüntülenir:

 1. Bir çizim açmak için, başka bir Autodesk yazılım ürünü kullanıldığında eğitim filigranı görüntülenir mi?

Listelenen AutoCAD 2019 ürünleri filigran üretecek ve filigran içeren AutoCAD çizimlerini tüketen diğer ürünlerde de devam edecektir.

 1. Başka bir Autodesk yazılım ürününde filigranı gösteren AutoCAD 2019 ve/veya AutoCAD 2019 dikey ürününün bir sürümünü kullanarak oluşturulmuş bir çizimi açarken bir uyarı iletişim kutusu görecek miyim?

Hayır. Uyarı iletişim kutusu sadece AutoCAD tabanlı ürünlerde görünür.

 1. Bir ticari lisans, AutoCAD 2019 ve/veya AutoCAD 2019 filigranı gösteren dikey ürünler kullanılarak oluşturulan çizimlerden kopyalamak, yapıştırmak, eklemek veya referans yapmak için, kullanılırsa, eğitim filigranı ana çizimi izler ve diğer çizimlerde gösterilir mi?

Hayır. Bu yayılma davranışı, AutoCAD 2019 ve/veya AutoCAD 2019 dikey ürünleri ile oluşmaz.

 1. Çalıştığım üniversite bilgisayarımda AutoCAD 2019 ve/veya AutoCAD 2019 dikey ürünleri kurulu durumda. Baskı alırken ya da üniversitedeki yazılımı kullanarak oluşturduğum bir çizimin baskı ön izlemesini yaparken bir filigran görmüyorum. Bunun sebebi nedir?

Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla eğitim kurumları tarafından lisanslanan ve eğitim kurumunun bilgisayarlarına veya cihazlarına kurulan AutoCAD 2019 ve AutoCAD 2019 dikey ürünleri, eğitim filigranı içermez. Sadece öğrenciler, eğitimciler ve Autodesk sponsorlu tasarım yarışması yarışmacıları ve danışmanları için eğitim lisansları filigran üretilir.

 1. Eğitim filigranını AutoCAD 2019 ve/veya AutoCAD 2019 dikey ürünlerinden çıkarabilir miyim?

Bu filigranın Autodesk Eğitim Topluluğu aracılığıyla öğrenciler ve eğitimciler tarafından lisanslanan AutoCAD yazılımının meşru kullanımını teşvik etmesi ve filigranı atlamak için yapılan herhangi bir işlemin lisans koşullarının ihlali anlamına gelmesi amaçlanmıştır.

 1. Şayet Autodesk Eğitim Topluluğu’ndan AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey ürünlerin daha eski bir sürümünü indirirsem, bu eski sürümler için de artık bir filigran üretiyor mu?

Hayır AutoCAD ve AutoCAD dikey ürün sürümleri Autodesk Eğitim Topluluğu “Education Community” aracılığıyla kullanılabilir. AutoCAD’in 2016, 2017 ve 2018 sürümleri filigran üretmez.

 1. Autodesk gelecekte Autodesk Eğitim Topluluğu’ndan lisans alan diğer Autodesk ürünlerine filigran ekleyecek mi?

Autodesk yazılımının Eğitim Topluluğu aracılığıyla lisanslı kullanımını desteklemek ve dünya çapında endüstri profesyonelleri tarafından kullanılan aynı yazılıma öğrenci erişimini sağlamak için, Autodesk bu eylemi düşünüyor.

Programcılar için API ve daha fazlası

AutoCAD 2019, ikili bir ObjectARX kesme sürümüdür ve sonuç olarak, AutoCAD 2018 üzerinde çalışan uygulamalar AutoCAD 2019 üzerinde çalışmayabilir. Bu uygulamanız için kullandığınız API türüne bağlıdır.

AutoCAD 2019 sürümü için ObjectARX ile kullanılmak üzere projeler derlenirken Güncelleştirme 2 li Microsoft Visual Studio 2017 kullanılmalıdır.

Linker * 23.lib.

.NET için, bu sürümde değiştirilen API‘lere çağrı yaparsa, bazı uygulamalar AutoCAD 2019 sürümünde çalışmaz. Şayet uygulamanız çalışmıyorsa, .NET framework 4.7 sürümünü kullanarak uygulamanızı yeniden düzenlemeniz ve yeniden derlemeniz gerekir.

LISP ve VBA için, çoğu uygulamanın değişmeden AutoCAD 2019 üzerinde çalışması gerekir.

.NET geliştirme için, Visual Studio 2015 kullanın; ancak bazı eski sürümler de Visual Studio 2017 ile birlikte çalışabilir.

.NET uygulamaları Framework 4.7 sürümünü hedeflemelidir; ancak bazı durumlarda daha eski bir sürümle de çalışabilir.

AutoCAD Type Library: acax23enu.tlb for English. acax23<language>.tlb

AutoCAD/ObjectDBX Type Library: axdb23enu.tlb for English. axdb23<language>.tlb

AutoCAD ActiveX Library References: AcSmComponents23.tlb, acETransmit20.tlb, cao20enu.tlb (English).

Kütük kayıt defterindeki sürüm numarası R22.0’den R23.0’e arttırılmıştır.

AutoCAD 2019 için NuGet paketleri .NET projeleri için kullanılabilir.

Aşağıdaki yeni veya değiştirilmiş özellikler API aracılığıyla şu anda geçerli durumdadırlar:

 • Xref tabaka “layer” özelliği geçersiz kılma geliştirmeleri
 • Güvenlik değişiklikleri (karakter dizileri karakter dizeleri ve uzak dosyalar için kısıtlamalar)
 • Yüksek çözünürlük (4K) desteği
 • 2B “2D” ve 3B “3D” grafikler için geliştirmeler
 • Eğitim filigranı için destek

AutoCAD DWG dosyaları artık şifrelerle kaydedilemezler. Şifre göz ardı edilecek ve pSecParams parametresinde herhangi bir şifre bilgisi iletildiğinde bir hata verecektir.

AutoLISP

Herhangi bir yenilik yok

VBA

Yeni VBA sürümü VBA 7.1 olup; ayrı olarak indirilebilmektedir.

ActiveX/COM

AcadAcCmColor
Sınıfın sürüm numarası 22’den 23’e arttırılmıştır; ProgID AutoCAD.AcCmColor.23 kullanın.
AcadApplication
Sınıfın sürüm numarası 22’den 23’e arttırılmıştır; ProgID AutoCAD.Application.23 kullanın.
AcadLayerStateManager
Sınıfın sürüm numarası 22’den 23’e arttırılmıştır; ProgID AutoCAD.AcadLayerStateManager.23 kullanın.
AcadSecurityParams
Sınıfın sürüm numarası 22’den 23’e arttırılmıştır; ProgID AutoCAD.SecurityParams.23 kullanın
IAcadExternalReference (Değişti)
LayerPropertyOverrides – Property (New)

.NET

. NET Taşıma Kılavuzu

ObjectARX

ObjectARX Taşıma Kılavuzu

AutoCAD 2019 Sistem Gereksinimleri

Özelleştirilmiş Araç Setleri de dahil AutoCAD 2019 için Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi ·         Microsoft® Windows® 7 SP1 Update KB4019990 (32-bit & 64-bit) ile

·         Microsoft Windows 8.1 Update KB2919355 (32-bit & 64-bit) ile

·         Microsoft Windows 10 Anniversary Update (64-bit only) (version 1607 veya daha yüksek)

CPU Tipi Minimum: 2.5–2.9 GHz işlemci
Tavsiye edilen: 3+ GHz işlemci
Hafıza Minimum: 8 GB
Tavsiye edilen: 16 GB
Görüntü Çözünürlüğü Klasik Görüntüleme:
1920 x 1080 Gerçek Renk ile

Yüksek Çözünürlük & 4K Görüntüleme:
Windows 10, 64 bit sistemler tarafındandesteklenen (destekli ekran kartı ile) 3840 x 2160‘a kadar olan çözünürlükler

Görüntüleme Kartı

(Ekran Kartı)

Minimum: 1 GB GPU 29 GB/s Bantgenişliği “Bandwidth” ve DirectX 11 ile uyumlu
Tavsiye edilen: 4 GB GPU 106 GB/s Bantgenişliği “Bandwidth” ve DirectX 11 ile uyumlu
Disk Alanı Kurulum 6.0 GB
Tarayıcı Google Chrome™

“Network”

Dağıtım Sihirbazı ile dağıtım.

Ağ lisansına bağlı uygulamaları çalıştıracak lisans sunucusu ve tüm iş istasyonları TCP / IP protokolünü çalıştırmalıdır.

Microsoft® veya Novell TCP / IP protokol yığınları kabul edilebilir. İş istasyonlarında birincil giriş, Netware veya Windows olabilir.

Uygulama için desteklenen işletim sistemlerine ek olarak, lisans sunucusu Windows Server® 2012, Windows Server 2012 R2 ve Windows 2008 R2 Server sürümlerinde de çalışır.

Citrix® XenApp ™ 7.6, Citrix® XenDesktop ™ 7.6.

İşaretleme Aygıtı Microsoft uyumlu aygıt (fare)
.NET Framework .NET Framework Version 4.7

Büyük Veri Kümeleri, Nokta Bulutları ve 3B “3D” Modelleme için Ek Gereksinimler
Hafıza 8 GB RAM veya daha fazlası
Disk Alanı Kurulum hariç ilave 6 GB boş hard disk alanı
Görüntüleme Kartı

(Ekran Kartı)

1920 x 1080 veya daha büyük Gerçek Renk “True Color” video görüntü bağdaştırıcısı; 128 MB VRAM veya üstü; Piksel Shader 3.0 veya üstü; Direct3D® uyumlu iş istasyonu sınıfı grafik kartı.

Not: Büyük Veri Kümeleri, Nokta Bulutları ve 3 boyutlu 3B “3D” Modelleme ile çalışıyorsanız ve Model Belgelerini veya Nokta Bulutlarını kullanıyorsanız, 64 bit işletim sistemleri önerilmektedir.

Özelleştirilmiş Araç Setleri

Araç Seti İlave Gereklilikler
Plant 3D ·         Disk Alanı: 8 GB

·         Sadece 64-Bit İşletim Sistemi

Map 3D ·         Disk Alanı: 16 GB

·         Hafıza: 16 GB

·         Sadece 64-Bit İşletim Sistemi

·         Database & FDO Requirements

(see below)

Architecture Disk Space: 10GB
Electrical Disk Space: 12GB
MEP Disk Space: 12GB
Mechanical İlave gereklilik yok
Raster Design İlave gereklilik yok

Map 3D İlave Gereklilikleri

FDP Sağlayıcı Gereksinimleri
FDP Sağlayıcı Sertifika Notlar
Microsoft SQL Server Microsoft® SQL Server® 2008 R2 Standard and Enterprise Editions;
Microsoft SQL Server 2012 Standard and Enterprise Editions;
Microsoft SQL Server 2014 Standard and Enterprise Editions;
Microsoft SQL Server 2016 Standard and Enterprise Editions
Endüstri Modelleri ayrıca, solda listelenen Microsoft SQL Server sürümlerini de destekler.
Oracle 11g Release 2 Oracle 11.2.0.4.0
Oracle Express, Standard, and Enterprise Editions
Endüstri Modelleri, bu Oracle sürümünün standart ve kurumsal sürümlerini destekler.
Oracle 12c Release 1 Oracle 12.1.0.1.0
Oracle 12.1.0.2.0
Endüstri Modelleri, bu Oracle sürümünün standart ve kurumsal sürümlerini destekler.
Raster DEM, JPG2K, DTED, MrSID®, ECW, PNG, ESRI® Grid, TIFF, JPEG, ESTRI, ASCII Linux’ta desteklenmiyor .
Autodesk SDF 3.0  
ESRI ArcSDE ArcSDE® 9.3 SP1
ArcSDE 10.2
Bu sağlayıcı, istemci sistemine ESRI lisanslı bileşenlerin yüklenmesini gerektirir.

Gerekli bileşenler bağlantı türüne bağlıdır (SDE Servisi veya Doğrudan Bağlantı)

ESRI ArcGIS ARCGIS® 10.4
ARCGIS 10.3.1
ARCGIS 10.3
ARCGIS 10.2
Bu sağlayıcı, istemci sistemine ESRI lisanslı bileşenlerin yüklenmesini gerektirir.
MySQL 5.7  
ODBC The FDO ODBC provider has been tested with corresponding versions of ODBC drivers that are shipped with the relevant supported operating systems version.  
OGC WMS WMS 13.0  
OGC WFS WFS 2.0.0  
SQLite SQLite 3.6  
PostgresSQL PostgreSQL 9.5 + PostGIS 2.2  

 

ODBC Sürücüleri Test edilmiş Sürümler
Microsoft® Access® Driver (*.mdb, *.accdb) Microsoft Access database engine 2010 (English) 14.00.4760.1000
Microsoft® Excel® Driver (*.xls, *xlsx, *.xlsm, *.xlsb) Microsoft Access database engine 2010 (English) 14.00.4760.1000
MySQL® ODBC 5.3 Driver 5.03.07.00
SQL Server® 10.00.10240.16384
Oracle® in OraClient12Home1 12.01.00.01

Autodesk’in sayfasındaki sistem gereksinimleri.

Sistem gereksinimleri her zaman olduğu gibi, bunlar AutoCAD‘in çalışması için en düşük gereksinimlerdir. Profesyonel kullanım için kesinlikle daha iyi bir donanıma sahip olmalısınız.

Autodesk Ağ Lisans Yöneticisi “Network License Manager” için FlexNet sürümü 11.14.1.3 dür.

Autodesk, Ağ Lisans Yöneticisini varsayılan yükleme klasörüne yüklemenizi önerir. Sürüm v11.13.1.2 ile başlayarak, varsayılan yükleme klasörü C:\Autodesk\Network License Manager olarak değiştirilmiştir.

Lisans yöneticisi “license manager“ için desteklenen işletim sistemleri şunlardır:

 • Microsoft® Windows® Server 2016 64-bit
 • Microsoft Windows Server 2012 64-bit
 • Microsoft Windows Server 2012 R2 64-bit
 • Microsoft Windows Server 2008 R2 64-bit
 • Windows 10 (32-bit and 64-bit)
 • Windows 8 / 8.1 (32-bit and 64-bit)
 • Windows 7 (32-bit and 64-bit)
 • Apple® macOS® High Sierra 10.13
 • Apple macOS Sierra 10.12
 • Apple Mac® OS X® El Capitan 10.11
 • Red Hat® Enterprise Linux® 7
 • Red Hat Enterprise Linux 6
 • SUSE Linux Enterprise 12
 • SUSE Linux Enterprise 11

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.