1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2017’deki Yenilikler

Sekil-01

Yeni AutoCAD işte bu makalede! Her yıl olduğu gibi bu yıl da Autodesk‘in yeni AutoCAD sürümünü yayımladığı tarih geldi çattı.
Artık tek amiral gemisi ürünü olan AutoCAD 2017 çok fazla güncellemeye sahip değil. Bununla birlikte, bu sürümde yapılan güncellemelerde sayıdan çok kalite ön plana çıkmış durumda. Sözde uzmanlar yıllardır artık sunulacak hiçbir yeniliğin kalmadığını belirtip AutoCAD ’in ölümünü ilan edip duruyorlardı; fakat AutoCAD  hala gelişmeye ve yenilikler sunmaya devam ediyor ve daha uzun yıllar da devam edecek gibi görünüyor. Bu bana İngilizce bir şarkıdaki anlamlı birkaç satırı anımsatıyor:

Haydi, ilmeği biraz gevşet;

Bu beni darağacında asılı tutacaktır…

Beni yükselttiği için, gökyüzüne bakmaya devam edeceğim.

Cenaze arabasını unutun. Çünkü ben asla ölmeyeceğim.

Ben dokuz canlı kedinin gözlerine sahibim.

Bunların her birini kullanarak vahşice koşacağım.

Çünkü geri döndüm.
Let loose from the noose

That’s kept me hanging about
I keep looking at the sky cause it’s gettin’ me high
Forget the hearse cause I’ll never die
I got nine lives cat’s eyes
Using every one of them and runnin’ wild
Cause I’m back

Autodesk AutoCAD 2017 ‘deki yenilikleri üç grupta özetliyor:

 1. Basitleştirilmiş
 2. Bağlantılı
 3. Yenilikçi

Ben bu yenilikleri Kurulum & Yönetim ve Sorunları Çözme olarak iki grupta topladım.

Kurulum & Yönetim

AutoCAD 2017’yi ilk çalıştırdığınız zaman, yeni geliştirilmiş Özel Ayarları AktarmaMigrate Custom Settings” aracı ile karşılaşacaksınız. Bu araç kesinlikle daha modern bir görünüme sahip ve anlaşılması daha kolay olarak tasarlanmış. Şayet bu araca yabancıysanız, bu araç özel ayarlarınızı ve uygulama yapılandırmalarınızı kullandığınız eski AutoCAD sürümünden bu son AutoCAD sürümüne aktarmak için, tasarlanmıştır. Ben özelleştirdiğim diğer seçeneklerden ziyade sadece araç paletlerim ve şablonlarım için endişeleniyorum. Ben aşağıdaki şekilde gördüğünüz yeni Özel Ayarları AktarmaMigrate Custom Settings” iletişim kutusunda, sağ alt köşedeki Tümünü Temizle “Clear All” seçeneğini seçtim ve sonrasında sadece istediğim seçenekleri işaretledim.

Sekil-02

AutoCAD 2017’nin başlatılması esnasındaki diğer bir değişiklik de güncellenmiş Lisans Yöneticisi “License Manager” olmuş. Artık kurulum esnasında seri numarası ve lisans tipi girilmesi istenmemekle birlikte; seri numarası ve lisans tipi girmeniz AutoCAD 2017’yi ilk başlattığınız zaman isteniyor. Böylece (Hakkında “About” kutusu vasıtasıyla) lisans tipleri arasında geçiş yapmak çok daha kolaylaşmış oluyor. Diğer bir hediye de (şayet bir ağ lisansı üzerindeyseniz) bilgisayarınız Lisans Yöneticisi “License Manager” ile bağlantısını kaybettiği zaman, yaptıklarınızı kaydetme şansına sahip olmanız.

Sekil-03

Birkaç ülkede yayımlanan beta sürümü ve denemelerden sonra, Autodesk Uygulama Yöneticisi’nin yerini alan yeni Autodesk Ev “Autodesk Home” ekranı artık herkes e sunulmuş durumda… ve sadece AutoCAD için de değil; tüm Autodesk ürünlerini kapsıyor. Bu uygulamayı bilgisayarınızda yüklü olan tüm Autodesk ürünleri için bir üst program gibi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, bu yeni Autodesk Ev “Autodesk Home” ekranı güncellemeleri “updates”, ilişkili öğrenme içeriklerini “learning content” ve destek ve diğer kaynaklara bağlantıları “links” içermektedir.

Autodesk Ev “Autodesk Home” 2015 & 2016 sürümleriyle birlikte sunulan Autodesk Uygulama Yöneticisi’nin yerini alıyor. Aynen Autodesk Uygulama Yöneticisi’nde olduğu gibi, kullandığınız ürünle ilişkili yeni bir güncelleme çıktığı zaman, durum çubuğunda bir uyarı görüntüleniyor. Autodesk Ev “Autodesk Home” bir güncellemeye ulaştığı zaman, güncelleme ile ilgili bilgileri görüntüleyen bir güncelleme kartı görünüyor. [Not: Bir ağ ortamı üzerinde bu Autodesk Ev “Autodesk Home” ekranının yönetim seçeneklerinden hala emin değilim; bu konuda daha fazla araştırma yapmalıyım.]

Sekil-04

2B “2D” grafik performansı AutoCAD 2017’de daha güçlü olan Grafik İşleme Birimi (GPU) (Ekran kartı hafızası) kullanılarak geliştirilmiş durumda. Bu birimin kullanılması sayesinde, çizgi tipleri artık CPU yerine GPU tarafından üretilmekte ve böylece grafikler GPU hafızasından ön belleğe alınıyor. İlaveten, bu işleme birimi sayesinde Görüntü Kaydırma “Pan” ve Görüntü Yaklaşma & Uzaklaşma “Zoom In & Out” işlemleri kayda değer içimde hızlanmış durumda. [Önemli: şayet en azından 128 MB GPU’ya sahip değilseniz, bu grafik iyileştirmelerinin hiç birisinin etkisini hissedemeyeceksiniz.]

Diğer grafik iyileştirmeleri nesneleri taşıma ve döndürme gibi komut ön izlemeleri esnasındaki çizgilerin daha iyi görüntülenmesini içermekte olup; böylece ön izlemesi yapılan nesnenin komut tamamlandığındaki görüntüsüne çok daha yakın bir görüntü elde edilmektedir. Ayrıca artık komut ön izleme esnasında ön izlemesi yapılan nesneler kısa çizgiler olarak değil, noktalar olarak görüntülenmekteler.

2B “2D” grafik performansı  mevcut alt sistemin yerini alacak şekilde geliştirilmiş. Bu da daha geliştirilmiş kararlılık ve 3 boyutlu 3B “3D” modellerle çalışma esnasında özellikle Gölgeli “Shaded” ve Gerçekçi “Realistic” görsel stilleri “visual style” ile çalışırken çok daha hızlı performans anlamına geliyor. Ben her ne kadar artık AutoCAD’de 3 boyutlu modellerle çok çalışmasam da bu harika bir haber. Fakat önceden sıvanmış “rendered” 3 boyutlu 3B “3D” modellerle çalışırken gerçekten daha fazla güç istiyordum.

Araç ipuçlarını benden başka rahatsız edici bulan birileri var mı? Bunlar ihtiyacınız olmadığı zaman, açılmakta ve görüntü ve dikkat kirliliği yaratmaya devam edecek gibi gözüküyorlar. AutoCAD 2017 açılan araç ipuçlarının kaç saniye sonra görüntüleneceği ve ne kadar süre ile görüntüde kalacağını ayarlamak için, birkaç yeni kontrol sunuyor. Bu da bu araç çubuklarına gerçekten ihtiyacımız olduğu zaman, araç çubuklarını görüntületebileceğimiz ve istediğimiz süre boyunca görünür yapabileceğimiz anlamına geliyor.

Sekil-05

Sorunları Çözme

Kullanıcı ara yüzünde bu yıl AutoCAD kullanıcılarını memnun edecek bir değişiklik bulunmamakta. Ben AutoCAD ’de ve Adobe Photoshop’ta koyu görünümlü kullanıcı arayüzünün fanatiğiyim. Bu özelliği değiştirmeden devam ettirmelerinden dolayı çok mutluyum.

Sekil-06

Autodesk bazı iletişim kutularının ebatlarını büyüterek AutoCAD Kullanıcı Gruplarının isteklerinden olan 3 numaralı isteği de gerçekleştirmişti. Artık AutoCAD 2017 ile birlikte bu iletişim kutularının ebatlarını istediğimiz gibi ayarlayabilme olanağına da sahibiz. Örneğin, Yeni “New”, A. “Open”, Kaydet “Save” ve Farklı Kaydet “Save” gibi iletişim kutuları artık ebatları değiştirildiğinde bu yeni ebatları ile görüntüleniyorlar.

Galeri görünümü “Gallery view” çok yeni bir işlevsellik sundukları için sunuldukları günden beri beni delice tahrik eden bir özellik olmuştur.  Yerleştir “Insert“ iletişim kutusuna ulaşmak neden bu kadar zordu? Kullanmayı bu kadar sevmişken Galeri görünümü “Gallery view” kapalı konuma getirmek istememiştim; ben sadece Yerleştir “Insert“ iletişim kutusuna ulaşmanın kolay bir yolunu istemiştim. Autodesk bu sorunumu AutoCAD 2017de en alta bir Daha fazla Seçenek “More Options“ düğmesi ekleyerek ele almış… İşte budur!

Sekil-07

AutoCAD 2017 artık ilişkili Merkez Çizgilerini ve Merkez İşaretini içeriyor. Bu merkez işareti siz eklenen nesnenin geometrisini değiştirseniz bile eklendiği çember, yay gibi nesnelerle ilişkili kalacaklar anlamına geliyor. İstediğiniz bir tabakayı “layer” ayarlayabiliyorsunuz ve merkez işareti ve merkez çizgileri o anki geçerli(aktif) tabakanız ne olursa olsun otomatik olarak bu tabakaya “layer” yerleştiriliyorlar.

Merkez nesnelerinin (merkez işareti ve merkez çizgileri) görünümü sistem değişkenlerinin kullanımı ile yönetilebiliyor [Bununla hem fikir değilim; çünkü bu iletişim kutusu ile yapılamaz mıydı?]. Örneğin, CENTEREXE sistem değişkeni artı (+) merkez işaretinin uzunluğunu kontrol ederken CENTERMARKEXE sistem değişkeni uzatma çizgilerinin yaratılmasını yönetiyor.

Artık AutoCAD 2017  PDF dosyalarının içe aktarılmasını “import” destekliyor. Bu PDF dosyalarının referans sermeler (aynen ızgara imajlar gibi) iliştirilebileceğine ilaveten PDF dosyası içerisindeki çizgiler “line”, yaylar “arc”, çemberler “circle” ve diğer nesneler gibi geometrilerin içe aktarılabileceği anlamına da geliyor. Bu sürekli çizgileri oluşturmayı da içeren geometrilerin içe aktarılması harika bir özellik. Bununla birlikte, yazıların ve tarama desenlerinin içe aktarılamaması dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olarak duruyor.

Sadece AutoCAD’e özgü bir özellik olmasa da AutoCAD 2017 görüntüleri A360 sürücüsüne Paylaşılmış Tasarım Görüntüleri “Shared Design Views” olarak yayımlamak için bazı seçenekler içeriyor. Bu özellik bir A360 hesabına sahip olmadan veya bilgisayarda kurulu Autodesk ürünü ne sahip olmaksızın herkese çalışma arkadaşlarıyla bağlantı paylaşma olanağı sağlıyor.

Sekil-08

Diğer Güncellemeler

 • ABD Arazi Birimi Fit “Feet” artık dahil edilmiş durumda ve Yerleştirme Birimleri “Insertion Units“ içinde listeleniyor.
 • TEXTEDITkomutu komutu tekrar çalıştırmaya gerek kalmaksızın birden fazla yazı nesnesini düzenleme olanağı sağlamak için, yeni bir Mod seçeneği (TEXTEDITMODE) içeriyor.
 • A360 Tasarım Geri Beslemesi “A360 Design Feed”paneli ön tanımlı olarak artık görüntülenmiyor ve bu komut düğmesi şeritten kaldırılmış durumda. Bu panele ulaşmak için DESIGNFEEDOPEN komutunu kullanın.
 • 3 boyutlu 3B “3D” modelleri 3 boyutlu 3B “3D” bir yazıcıya göndermek için, iki yöntem mevcut:
  1. Yayımla “Publish” > 3 boyutlu Yazdırma Servisine Gönder “Send to a 3D Print Service”.
  2. Bastır “Plot” > 3B Yazdır “3D Print”.
 • Yeni Kordinasyon Modeli Nesne Çıtçıtı “Coordination Model Object Snap”, uç nokta “end point” ve merkez “center” nesne çıtçıtlarını iliştirilmiş olan koordinasyon modeli üzerindeki nesnelere çıtçıtlanmak için, kullanabileceğiniz anlamına geliyor.
 • Kesik kesik /nokta nokta çizgi tipine sahip nesnelere boşlukta olsanız bile çıtçıtlanabilmek için, LTGAPSELECTION özelliğini etkinleştirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.