1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2017 ve AutoCAD 2018 Karşılaştırması

İşte bu da Autodesk’in amiral gemisi programının (AutoCAD) 32. sürümü için yeni öğeler, özellikler, değişiklikler, çerezler, iyileştirmeler ve kavramlar hakkında bir başka yazı. Şimdi kendimi biraz zorladım ve bulduğum şeyleri sizinle paylaşıyorum.

SÖZÜN KISASI

AutoCAD‘in 2018 sürümünün en büyük yeniliği yeni 2018 DWG dosya biçimidir. Son dosya biçimi değişikliğinden bu yana beş yıl geçti. AutoCAD aboneleri bunları 2017.1 güncellemesi olarak aldığı için bazı yeni öğeler gerçekten yeni değil. 2018 sürümünde pek çok yeni özellik bulunmamakla birlikte, bu sürüm pek çok iyileştirme eklememektedir. Bunların birçoğu küçük olsa da, bu geliştirmeler günlük kullanımda fark yaratacaktır.

Çoğu kişi için, AutoCAD’in bunu yapma zamanı geldi gibi bir şey söyleyebilirim. Ekrandan Seçim, bir seçim penceresi başlatmanıza, görüntüyü kaydırmanıza ve o anda ekran dışında olan öğeleri seçmenize izin verir. Bir kesik kesik “dash” çizgiyi seçmeye çalıştığımda boşluğa tıklamaktan nefret ediyorum. Artık nefret etmek yok! AutoCAD 2017.1, Çizgi Tipi Boşluk Seçme “Linetype Gap Selection” özelliğini bize verdi. AutoCAD artık çizgide bir boşluk olsa bile orada bir çizgi olduğunu biliyor. Sistem Değişkeni İzleme “System Variable Monitor” aracında, artık tüm değişkenleri istediğin gibi sıfırlayacak bir düğme var. Birden fazla değişken değişirse, tüm hataları düzeltmek için bu sihirli düğmeyi tıklayın.

Başka bir iyileştirme, Yazıdan “Text” Çok satırlı Yazıya “Mtext” geçiş ile ilgilidir.

Yaratılan harici referans “xref” artık varsayılan olarak göreceli “relative” klasör yoluna kaydediliyor. Değişimden hoşlanmıyor musunuz? Yaratılan harici referansı “xref” geri tam “full” klasör yoluna kaydetmeniz için, yeni bir ayar var. Böylece, dosyayı kaydetmeden önce göreceli “relative” bir klasör yoluna xref oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca gerçekten hoşuma giden diğer güzel referans geliştirmeleri var. Okumaya devam edin.

AutoCAD 2017.1 Sürümü Öğeleri

Artık AutoCAD aboneliği sayesinde, Autodesk sezon ortasında da güncellemeler yapmaya başladı. AutoCAD’in 2017.1 sürümü, 2018 sürümüne aktarılan çeşitli yeni araçlar ve değişiklikler içeriyordu. Şayet 2017,1 sürümüne güncelleme yapmadıysanız, 2018 sürümünde bu öğeleri alacaksınız.

·         Kullanıcı Ara yüzü

Ekran dışı seçim “Off-screen selection” artık mümkün. Seçim penceresi çiziminizin bir bölümünde başlatılabilir; daha sonra seçme işlemi sırasında hala seçim yaparken dosyanızın başka bir alanına kaydırıp “pan” veya görüntü yaklaşma “zoom in” yapabilirsiniz ve penceredeki herhangi bir şey, ekran dışında kalmış olsa bile seçilebilir. Bu özellik, yeni SELECTIONOFFSCREEN sistem değişkeni kullanılarak açılabilir ve kapatılabilir.

Çizgi boşlukları artık bir komut içinde seçilebilir. Kesik kesik çizginin açık alanını tıklamak çizgiyi seçmenizi sağlar. Bu davranış, karmaşık çizgilerin yanı sıra DGN çizgi tiplerine genişletilmiştir ve (genişliğe sahip sürekli çizgiler “polyline”, eğri çizgiler “spline” gibi) tüm nesnelerle çalışır.

·         Dokümantasyon

Hızlı Araçlar “Express Tools” menüsündeki Yazıdan “Text” Çok satırlı Yazıya “Mtext” aracı, yeni işlevsellik ve özellikler ile güncellendi. Artık bir birden fazla yazı “text” nesnesini tek bir çok satırlı yazı “Mtext” nesnesine birleştirmek için, çok satırlı yazı “Mtext” nesnelerini yazı “text” nesneleri ile seçebilirsiniz. Karakter kodları yazı “text”  ile çok satırlı yazı Mtext” arasında doğru olarak çevirir. Artık seçili nesneler için, standart hata denetimi uygulanır (kilitli tabakadaki “layer” nesneler denetlenmez). Yeni Mtext nesnesi seçilen metin nesnelerinin konumlandırılmasına esas alınarak çıkarılır.

Uygun bir yaslama “justification” sunulamadığında, varsayılan yaslama “justification” sol üst köşe olarak kalır. Sayılardaki ve harfli liste biçimlerindeki, tek veya çift karakter metin satırının başında ve ardından bir nokta ile gösterildiğinde çıkarılır. Artık birden fazla yazı “text” nesnesini birçok satırlı yazı “Mtext” nesnesine birleştirmeden tek tek çok satırlı yazı “Mtext” nesnesine dönüştürme seçeneği vardır. Seçilen metin nesneleri, sıralanarak geçerli Kullanıcı Koordinat Sistemi’ne (KKS) “(UCS)” göre göreceli olarak yukarıdan aşağıya bir yöntem kullanılarak sıralanır. Eş doğrusal olan birden çok nesne bir boşluk ile ayrılır. Mevcut satır aralığı korunabilir veya ayarlanan boşluk yeni bir ayar seçeneği ile zorlanabilir.

·         Teknoloji Güncellemeleri

AutoCAD 2017.1 bize REGEN3 adı verilen yeni bir komut verdi. Bu komut, 3 boyutlu 3B “3D” katıları ve yüzeyleri görüntüleyen çizimdeki görünüşleri yeniler.

3 boyutlu 3B “3D” gezinme, görüntü yakınlaştırma veya uzaklaştırma “zoom in, zoom out”, görüntü kaydırma “pan” ve 3 boyutlu 3B Yörünge “3D Orbit” aracını kullanırken daha iyi çalışır. Büyük dosyalar, modelde gezinirken yaptığınız gibi bozulmamalıdır.

AutoCAD 2018 Sürümü Öğeleri

·         Kullanıcı Ara yüzü İyileştirmeleri

Dosyaları açarken (veya kaydederken ya da iliştirirken) açılan Dosya Gezinme “File Navigation“ iletişim kutusu, kullanılan bir sütunun son sıralama düzenini hatırlar. Şayet dosyalar tarihe göre sıralanmışsa, bir dahaki sefer bir Dosya “File” iletişim kutusu açıldığında, sıralama yöntemleri değiştirilene kadar dosyaları tarihe göre sıralar.

Çizim Ayarları “Drafting Settings“ iletişim kutusu yeniden boyutlandırılabilir. Renk Seçici “Color Selector” iletişim kutusundaki Gerçek Renk “True Color“ sekmesi virgülle ayrılmış RGB renk kodu değerlerinin girilmesini destekler. Endeks Rengi “Index Color“ sekmesinden Gerçek Renk  “True Color“ sekmesine geçiş yaparken renk RGB değerlerine dönüştürülür. Endeks Rengi “Index Color“sekmesine geçildiğinde RGB değerleri korunur.

Tabaka Kontrol “Layer Control“ düğmesi artık Hızlı Erişim araç çubuğu menüsünün bir parçasıdır, ancak ön tanımlı olarak kapalıdır.

Sistem Değişkeni İzleme durum Çubuğu simgesi, bir sistem değişkeni önerilen edilen ayarlardan farklı bir ayara ayarlandığında kendini otomatik olarak gösterecektir. Simge ayrıca, sistem değişkenlerini tek bir tıklama ile önerilen edilen ayarlara sıfırlamak için bir düğme sağladığı gibi Sistem Değişkeni İzleme yapılandırma ve balon bildirimini denetleme seçenekleri sunan yeni bir sağ tıklama menüsüne de sahiptir.

AutoCAD lastik bant çizgisinin rengi artık Seçenekler “Options“ iletişim kutusunun Görüntületme “Display“ sekmesinden değiştirilebilir.

·         Dokümantasyon

AutoCAD 2018, 2017 sürümünde başlayan PDF geliştirmeleri de iyileştirmiştir. Adobe PDF dosyaları AutoCAD 2017 SHX yazı tiplerini tanıyordu. AutoCAD bir PDF oluşturduğunda, bu fontları geometriye dönüştürüyordu. Bu PDF daha sonra çizgi olarak AutoCAD‘e geri gönderildiğinde, yazılar satırlar olarak içe aktarılıyordu. 2018 PDF dosyasından SHX yazı tiplerini tanır ve size bu çizgileri bir fonta dönüştürme seçeneği sunar. Bir Ayarlar “Settings“ seçeneği, hangi SHX yazı tiplerini kullanmak istemediğinizi yönetmeye yardımcı olmak için vardır. Yazı tipi, istediğiniz gibi SHX yazı tipleri listesinden eklenebilir veya çıkarılabilir.

Ek PDF geliştirmeleri, PDF İçe Aktarma ve Ekleme araçlarını kullanırken Dosya Seç “Select File” iletişim kutusunda seçilen PDF dosyalarının yeni küçük resim ön izlemesini de içermektedir. PDF dosyaları içe aktarılırken artık daha iyi form verileri desteği sunulmaktadır.

·         İşbirliği

AutoCAD 2018, harici referansların (xref’lerin) işlevselliğinde çeşitli geliştirmeler yapmıştır. Varsayılan klasör yolu “path” türünü yeni REFPATHTYPE sistem değişkeni kontrol eder. Bu değişkenin değerini yol yok “no path”  için, 0 olarak; göreceli yol “relative path” için, 1 olarak ayarlayın ve t am yol “full path” için, 2 olarak ayarlayın. AutoCAD 2018, kaydedilmemiş (veya adsız) bir dosyada çalışırken, bir dış referansa göreceli bir yol belirlemenizi sağlar. Geçmişteki sürümlerde bu yapılmamıştı. Dosya kaydedildikten sonra kaydedilen yol “saved path“ iletişim kutusu alanı buna göre güncellenecektir. O zamana kadar kutuda, dosyanın kaydedilmesi gerektiğini bildiren bir yıldız görünür. Dosyayı farklı bir konuma kaydederseniz, sizden bilgi dosyasının göreli yolunu güncellemenizi isteyen bir veri istemi (uyarı) görüntülenir.

Harici Referanslar Yöneticisi “External References Manager“ iletişim kutusundaki bulunamayan bir dosyayı sağ tıklattığınızda, iki yeni seçenek vardır. Bunlar Yeni Yol Seç “Select New Path”  ve Bul ve Değiştir “Find and Replace” seçenekleridir. Yeni Yol Seç “Select New Path” seçeneği, uygun dosya konumuna göz atmanızı sağlar ve bu yeni klasör yolunu geçerli dosyadaki diğer klasör yolu eksik harici referanslara “xref” uygulama fırsatı verir. Çok kullanışlı bir özelliktir. Bul ve Değiştir “Find and Replace” seçeneği, aynı yolu kullanan (seçilen tüm dosyalardan) tüm başvuruları bulur ve tüm klasör yollarını verdiğiniz yeni klasör yolları ile değiştirir. Bu da çok kullanışlıdır. Ayrıca, bir harici referansı sağ tıklattığınızda Harici Referanslar Yöneticisinde “External References manager“ Klasör yolu Tipini Değiştir “ange Path Type” seçeneğini seçtiğiniz zaman, o anki geçerli /aktif) klasör yolu türünü gri renkte bırakarak arzu edilen klasör yolu türünün seçilmesini kolaylaştıracaktır.

Şayet üst dosya yüklenmemişse veya bulunamadı ise, gömülü eski referanslar artık referanslanmamış “unreferenced” yerine bağlantısı kopmuş “orphaned” olarak görüntülenecektir. Ayrıca bu eski referanslar, üst dosyalarının altındaki uygun bir ağaç menüsünde görüntüleneceklerdir.

Geri yüklenen bir harici referansı “xref” açmaya çalışırken Aç “Open” seçeneği artık soluk hale gelmiyor.

Harici referanslar Yöneticisi “External References Manager” paletindeki geri yüklenen bir referans dosyasını yeniden adlandırma artık dosyayı otomatik olarak yeniden yüklemiyor.

Harici Referans “External Reference“ paletinden (harici referans dosyasını klasik Xref Yöneticisi dışında bir araçtan yeniden adlandırırsanız veya RENAME komutu kullanılırsa) Harici Referans “External Reference”  iletişim kutusu dosyanın adını otomatik olarak değiştirir. Böylece o dosyayı yeniden yüklemenize gerek olmayacaktır.

Dosyaları güvenle paylaşmak artık Tasarım Görünümünü Paylaşma “Share Design View”  aracı ile biraz daha kolaydır. Tasarım Görünümünü Paylaşma “Share Design View”  aracı çizimlerinizi A360 hesabınızla buluta koyar ve dosyayı görmek istediğiniz kişiyle paylaşabileceğiniz bir bağlantı sağlar. Bu kişiler dosyaya erişemezler; yalnızca görüntüleyebilirler ve bu “paydaşların” A360‘a giriş yapmaları veya AutoCAD tabanlı bir ürünü yüklemesi gerekmez. Yüklediğiniz dosyalar yalnızca 30 gün boyunca kullanılabilir ancak bu, 30 gün daha fazla bir zaman için genişletilebilir. Ayrıca yorumları yayınlayabilir, inceleyebilir ve çözebilirsiniz.

Bir AutoCAD aboneliği size AutoCAD mobil uygulamasına erişmenizi sağlar.

·         Teknoloji Güncellemeleri

Bu bölümde, gerçekten çok önemli güncellemelere bir göz atacağız. Bunlar genellikle sıkıcıdır ve çoğu insanın bunları kendilerini rahatsız etmemeleri nedeniyle, hız iyileştirmeleri, daha iyi performans, daha yüksek kalite ve benzeri şeyleri çok ta kafalarına takmazlar. İşte bu güncelleştirmeler aşağıda:

  • AutoCAD 2018, kayıt performansını artırdığını iddia ediyor. Dürüst olmak gerekirse, bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum; ancak açıklama nesnelerini ölçeklendiren, çok sütunlu çok satırlı yazı “Mtext” ve öznitelik “attribute” ve öznitelik tanımları “attribute definition” olan bloklarla dosyalar kaydetmekle alakalı olduğu söyleniyor. Otomatik kaydetme işlevi şimdi tam kaydetme yerine artımlı kaydetme yapabiliyor. Bu sayede AutoCAD, otomatik kaydetme sırasında işlem yapmanızı durması uzun sürmüyor.
  • AutoCAD 2018‘de 4K monitör desteği var!
  • Grafik Performansı “Graphics Performance“ aracı artık diğer ayarları kullanırken Yumuşak Çizgi Görüntüleme “Smooth Line Display” özelliğini açıp kapamanıza izin verir. Donanım Hızlandırma araçları ayrıca düşük kapasiteli aygıtlarla daha iyi çalışıyor.
  • Çevrimiçi Harita “Online Map“ aracı, Bing Maps v8.0’ı kullanacak şekilde güncellendi.
  • Ocak 2017’de Autodesk Arama “Seek operasyonları devredildi ve şimdi BIM nesne AB “BIMobject AB” oldu. BIM nesne “BIMobject”, doğrudan Autodesk ürünlerinden erişilebilen çevrimiçi bir ürün bilgisi kaynağıdır.
  • Çok eski teknoloji kullandığı ve potansiyel bir güvenlik riski bulunduğu için iDrop özelliği kaldırıldı.
  • BIM 360 şerit sekmesi artık AutoCAD 2018 sürümünün şeridinden çıkartıldı. Şayet eklenti “plugin”, kullanmak istiyorsanız, Yapışkan “Glue” sayfasından indirilebilirsiniz.

 

Belki de AutoCAD 2018 sürümündeki en büyük değişiklik yeni DWG dosya biçimidir. Autodesk, yeni bir geometrik modelleyiciyi kullanması sayesinde daha hızlı kaydetme, dosyaları daha hızlı açma, daha iyi 3 boyutlu 3B “3D” nesne oluşturma ve daha yüksek kalitede görselleştirme getireceğini taahhüt etti.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.