1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2017 ObjectARX ve Yönetici .NET Dokümanları

Bir program geliştiricisi olarak, en önemli şeylerden biri geliştirme ortamının yanı sıra kullanmayı planladığım kütüphaneler ile ilgili dokümanlardır. Dokümanlar iki ana gruba ayrılmaktadırlar:

 • Referans dokümanları.
 • Kavramsal dokümanlar.

Referans dokümanları alan adlarını, sınıfları ve kütüphane oluşturacak elemanları açıklamak için kullanılırlar. Bu elemanlar üyeler, yöntemler, özellikler veya numaralandırıcılar olabilirler.

Kavramlar, genelde programınızdaki bir kütüphanenin çeşitli bölümlerini nasıl uygulayacağınızı açıklayan geliştirici başlıkları olarak anılırlar,

Bu iki başlık, dünyayı ikiye ayırmıyor; ancak bu benim AutoCAD geliştirici dokümanlarının organizasyonuna genel yaklaşım tarzımı ortaya koyuyor. Geliştirici olarak sizin için en önemli olan şey, bu dokümanların bulunduğu yerdir, böylece işinizi yapabilir ve müşterilerinizin veya şirketinizin beklediği programları yazabilirsiniz.

ObjectARX SDK sadece AutoCAD ObjectARX ve Yönetici. NET Uygulama Programlama Arayüzünü (UPA) ”Aplication Programing Interface (API)” tanımlayan kütüphane dosyaları seti olmayıp; aynı zamanda örnek projeleri ve en önemlisi bu iki program için dokümanları içeren bir pakettir. ObjectARX SDK, uygulamalarınızı ister C++ programlama diliyle geliştiriyor olun; isterse VB.NET/C# programlama diliyle geliştiriyor olun gereklidir. ObjectARX SDK paketini http://www.objectarx.com/ adresinden indirebilirsiniz. İndirme işlemini tamamladığınız zaman, paketi C:\Program Files\Autodek klasörüne kurmak isteyecek olan ObjectARX SDK paketini kurmak için,  EXE dosyasını çalıştırın.

ObjectARX SDK 11 klasör içermektedir:

 • Sınıf haritasıClassmap” : ObjectARX, Yönetici .NET ve ActiveX nesne modellerinin hiyerarşisini özetleyen çizim dosyası.
 • Dokümanlar “Docs” : Yönetici .NET Yönetici Rehberi hariç olarak ObjectARX ve Yönetici .NET dokümanları setini oluşturan CHM dosyaları.
 • Dahil “Inc: ObjectARX ve Yönetici .NET uygulamalarını geliştirmek için platformdan bağımsız kitaplık ve üstbilgi dosyaları.
 • Dahil -Win32 “Inc-Win32 : ObjectARX ve Yönetici .NET uygulama geliştirme için Windows 32-bit (x86) kütüphane ve üstbilgi dosyaları.
 • Dahil –Win64 “Inc-Win64 : ObjectARX ve Yönetici .NET uygulama geliştirme için Windows 64-bit (x64) kütüphane ve üstbilgi dosyaları.
 • Kütüphane-Win32 “Lib-Win32” : ObjectARX uygulamaları geliştirmek için, Windows 32-bit (x86) kütüphane özel dosyaları.
 • Kütüphane-Win64 “Lib-Win64” : ObjectARX uygulamaları geliştirmek için, Windows 64-bit (x64) kütüphane özel dosyaları.
 • Tekrar dağıtılabilir-Win32 “Redistrib-Win32” : 32 bit uygulamalarınız ile dağıtılan AecModeler ve Hidden Line Sunum kütüphaneleri için önceden derlenmiş DBX dosyaları.
 • Tekrar dağıtılabilir-Win64 “Redistrib-Win64” : 64 bit uygulamalarınız ile dağıtılan AecModeler ve Hidden Line Sunum kütüphaneleri için önceden derlenmiş DBX dosyaları.
 • Örnekler “Samples” : ObjectARX ve Yönetici .NET Uygulama Programlama Arayüzünün (UPA)”Aplication Programing Interface” (API) çeşitli uygulamalarını gösteren örnek projeler.
 • Yardımcılar “Utils” : AModeler, Atil, BRep ve Hidden Line sunumlarında daha az kullanılan ilave kütüphaneler.

Benim asıl odak noktam geliştirici dokümanları olduğu için bu makalemde bu konu üzerinde duracağım.  Şayet ObjectARX SDK paketinin diğer kısımları hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, geliştirici dokümanlarına bakın. :)

Sınıf haritası

Sınıf haritası birbirileriyle ilişkili ObjectARX, Yönetici .NET ve ActiveX kütüphanelerindeki nesnelerin nasıl olacağını sunan görsel bir sunumdur. Bu harita, nesne kalıtımını anlamakta veya nesne modellerinde bir nesnenin bulunduğu yerde yararlı olabilmektedir.

ObjectARX ve Yönetici .NET Dokümanları

ObjectARX ve NET dokümanlarının büyük çoğunluğu yalnızca ObjectARX SDK paketinin kurulum klasörünün altındaki DokümanlarDocs” klasörü içindeki CHM dosyalarından edinilebilir. Aşağıdaki listede mevcut olan her bir CHM dosyasının hangi bilgileri barındırdığının özetini bulabilirsiniz:

 • arxdev.chm – ObjectARX Geliştirici Rehberi geliştirici uygulamalarının ObjectARX Programlama Arayüzü (UPA) ”Aplication Programing Interface (API)” ile ilişkili kavramlarını içermektedir.
 • arxdoc.chmDokümanlarDocs” klasörü içerisinde bulunan tek bir dokümanlar dosyasından mevcut tüm CHM dosyalarını araştırmanıza olanak sağlayan ana dosyadır.
 • arxiop.chm – Uygulamalarınızı geliştirirken ve dağıtmak için kullanmanız gereken en iyi uygulamaları özetleyen birlikte çalışabilirlik kılavuzudur.
 • arxmgd.chmAutoCAD’in Yönetici .NET Programlama Arayüzü (UPA) ”Aplication Programing Interface (API)” kütüphane dosyalarındaki sınıflar ve elemanlar hakkında bilgiler sunan referans rehberidir.
 • arxmgr.chm – Uygulamaları 64-bit’e güncelleme ve yeni sekme sayfasını ve grafik sistemindeki değişiklikleri hakkında bilgi içeren geçiş rehberidir.
 • arxref.chm – Programlama Arayüzünün (UPA) ”Aplication Programing Interface (API)” sınıfları ve ObjectARX setinin kütüphanelerindeki üst bilgiler hakkında bilgiler sunan ObjectARX referans rehberidir.
 • readarx.chm – Son dakika değişikliklerini veya en son sürümdeki değişikliklerle ilgili önemli bilgileri içeren ObjectARX beni oku “readme” dosyasıdır.

Yönetici Geliştirme Geliştirici Rehberi yakın zamana kadar sadece çevrimiçi (http://bit.ly/1RdYZ2L) internet adresinde bulunmaktaydı; ancak, AutoCAD’in 2017 sürümünden başlayarak şimdi çevrimdışı görüntüleme için bir CHM dosyası da bulunmaktadır. Yönetici .NET Geliştirici Rehberi için CHM dosyası ObjectARX SDK kitinin bir parçası değildir ve CHM dosyasını ve arxdoc.chm dosyasının yeni bir sürümünü içeren bir ZIP dosyası olarak http://bit.ly/1pxfLz8 internet adresinden indirilebilmektedir. Dosyayı indirdikten sonra, her iki CHM dosyasını da Docs klasör of ObjectARX SDK kitinin kurulum klasörü altında bulunan Dokümanlar “Docs” klasörüne kopyalayın.

Yönetici .NET Geliştirici Rehberi’ni çevrimdışı kullanılabilir hale getirmek, birkaç yıldır devam etmekte olan bir talep olmuştur; bu nedenle, iyileştirebilecek bir şey varsa, bu makalenin alt kısmındaki yorum kısmına düşüncelerinizi yazarak bizlerle paylaşın.

Geliştirici Dokümanlarına Visual Studio Programından Ulaşma

CHM dosyaları ObjectARX ve Yönetici .NET’in mevcut omurgası olan .NET geliştirici dokümanlarıdır; ancak dokümanlar bölümlerine Microsoft Visual Studio programından da erişilebilmektedir.  AutoCAD’in 2012 sürümünden beri, bağımsız bir Yardım “Help” yükleyicisi, ObjectARX ve Yönetici .NET Referans rehberlerinin Microsoft Visual Studio programına entegrasyonuna izin vermiş durumdadır. Bu entegrasyon aşağıda sıralan özellikleri sunmaktadır:

 • İçeriksel F1 Yarım “Help” tuşu bir kod düzenleme penceresi tarafından desteklenmektedir ve bir elemanın ismi seçilerek vurgulanmış duruma getirilip F1 tuşuna basılırsa, Microsoft Yardım “Help” görüntüleyicisi açılmaktadır.
 • CHM dosyalarını açmaya gerek duymadan Microsoft Visual Studio programı içindeki referans konularına göz atabilir ve arama yapabilirsiniz. Entegre edilmiş Yardım “Help” penceresi CHM dosyaları ile aynı içeriklere sahiptir.

Microsoft Visual Studio programı içerisine entegre edilmiş Yardım “Help” özelliğini kullanmak için, aşağıdaki ZIP dosyalarından birini indirin ve bilgisayarınıza kurmak için, yükleyiciyi çalıştırın:

AutoCAD’in 2017 sürümünden başlayarak, referans içeriğinin bir kısmına Microsoft Visual Studio programından akıllı arama özelliği ve Visual Studio programının Nesne Tarayıcısı araç ipuçlarıyla erişilebilir. Bu erişim, içeriğin parçalarının XML dokümanları olarak sağlanması yoluyla yapılır ve her bir genel AutoCAD Yönetici .NET kütüphanesi için uygulanır. Henüz tüm sınıf ve eleman dokümanları dahil olmamakla birlikte; dokümanların % 85’i dahil edilmiştir. Bu çalışma önümüzdeki günlerde çok daha ilerleyecektir.

XML dokümanları kullanmak için, aşağıdaki ZIP dosyalardan birini indirin ve dosyanın içindekilerini AutoCAD Yönetici .NET DLL dosyalarını projelerinizden referans aldığınız klasöre çıkarın:

 

XML dokümanları yalnızca AutoCAD’in 2015 sürümünde yaratılmış olduğundan, XML dokümanları AutoCAD’in 2015 sürümü için AutoCAD‘in Yönetici .NET kütüphanelerindeki önceki bir sürümüyle kullanmak mümkündür. Örneğin, sadece AutoCAD’in 2015 sürümü için yaratılmış olan ZIP dosyasını indirin ve XML dosyalarını AutoCAD’in 2014 kütüphanelerinin bulunduğu klasöre çıkartın. XML dokümanları Microsoft Visual Studio programı tarafından tanınacak ve ortamda görüntüleneceklerdir.

Not: Ayrıca XML dokümanları ilerde AutoCAD 2017 .NET NuGet paketlerinin (https://www.nuget.org/packages/AutoCAD.NET/) resmi olarak bir parçası da olacaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.