1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2016’yı Kullanırken (Kısım #2)

3 makaleden oluşacak olan makalemde serimizin bu 2. makalesinde AutoCAD’in 2016 sürümünü 1 ay kullandıktan sonra bizzt kullanarak gördüğüm yenilik ve geliştirmeleri daha detaylı olarak anlatmaya devam ediyorum.

A Yeni bir Nesne Çıtçıtı “Object Snap”!

Hiç kapalı bir poligon veya sürekli çizginin “polyline” geometrik merkezini “geometric center“ bulma ihtiyacı duydunuz mu? AutoCAD 2016’daki bu yeni geometrik merkezini “geometric center“  nesne çıtçıtı “object snap” gerçekten çok kullanışlı ve çizim yaparken bizleri daha sonra silmemiz gereken bir çok yardımcı çizgi çizmekten kurtarıyor.

Sekil-1

Daha Fazla Komut Ön İzlemesi “Preview”

Ben AutoCAD’e yıllar içerisinde eklenen komut ön izlemelerini “command previews” özellikle 3 boyut 3B “3D” çalışırken çok seviyorum. B komut ön izlemeleri komutun nihai sonucunu tam olarak daha baştan bizlere göstermek suretiyle; hem doğru ve istediğimiz sonuçların elde edilmesinde yardımcı oluyorlar hem de zaman kazanmamızı sağlıyorlar. AutoCAD 2016 ile birlikte artık BLEND, ERASE, STRETCH, ROTATE ve SCALE komutlarının da ön izlemeleri “previews” mevcut!

PDF Geliştirmeleri

AutoCAD’in bu son sürümüne kadar  PDF dosyaları ile ilgili baya bir yol kat etmiştik. Fakat PDF dosyasının fontları hep sıkıntı yaratıyorlardı. Çizim dosyamızdan yarattığımız PDF dosyasında SHX yazı karakterleri “fonts” görüntülenmiyor ve bu yazı karakteri “font” yerine başka bir yazı karakteri “font” kullanmamız gerekiyordu. Artık AutoCAD 2016 ile birlikte artık tüm gerçek tip “truetype” yazı karakterleri “fonts”, SHX yazı karakterleri “fonts” ve unikod “unicode” karakterler yarattığımız PDF dosyasında sorunsuz şekilde bulunabiliyorlar.

Sekil-2

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.