1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2016’yı Kullanırken (Kısım #1)

Evet her zaman olduğu gibi her yılın Mart ayının 15’inden itibaren AutoCAD’in yeni sürümünü kullanma imkanına bu yılda  AutoCAD 2016 ile kavuştuk. Daha önce yayınlamış olduğum AutoCAD 2016 – 30. Sürüm Hala Güçlü ve Yenilikçi– Kısım 1, AutoCAD 2016 – 30. Sürüm Hala Güçlü ve Yenilikçi– Kısım 2 ve AutoCAD 2016 – 30. Sürüm Hala Güçlü ve Yenilikçi– Kısım 3 isimli makalelerimde AutoCAD 2016‘da beklenen yenilikleri ve geliştirmeleri anlatmıştım. Bu 3 makaleden oluşacak olan makalemde serimde de AutoCAD’in 2016 sürümünü 1 ay kullandıktan sonra bizzt kullanarak gördüğüm yenilik ve geliştirmeleri daha detaylı olarak anlatmayı planlıyorum.

Revizyon Bulutları Güncellemeleri

Dengesiz Revizyon Bulutları “Revision Clouds” artık geçmişte kaldı. Daha önce hiç çiziminizdeki revizyon bulutlarını “revision clouds” düzenlemeyi denemiş miydiniz? Bu iş tam bir baş belasıydı. Fakat artık dikdörtgensel “rectangular”, poligonal “polygonal” veya serbest çizim “freehand” revizyon bulutlarını “revision clouds” yaratmak ve düzenlemek hiç olmadığı kadar kolay. Revizyon bulutlarının “Revision clouds” tutamaçları “grips” artık daha işlevsel ve r evizyon bulutlarının “revision clouds” şekillerini değiştirmede daha etkili hale getirilmiş.

Sekil-1

Hatta mevcut revizyon bulutunun “revision cloud” yanına yeni bir revizton blutu “revision cloud” çizip mevcut revizyon bulutunun “revision cloud”  istediğimiz kısmını silme olanağı sağlayan harika bir Düzenleme “Modift” seçeneği de sunulmuş durumda!

Ölçülendirme Geliştirmeleri

Ahhhhh – ne zamandır çizimde bu mevcut sinir bozucu ölçüler “dimensions” yerine daha kolay bir aracın özlemini duyuyordum. Yeni ve harika DIM komutu  imleç hangi nesnenin üzerinde ise, o nesnenin ne olduğunu anlıyor ve çeşitli ölçülendirme “dimensions” olasılıklarını bizlere sunuyor. Tabiri caizse, bu yeni komut tam müneccim bir çeşitli ölçülendirme “dimensions” aracı.

Artık ölçülendirme yaparkez çıldırmayacağız!

Sekil-2

Ayrıca ölçüler “dimensions” için ön tanımlı bir tabaka “layer” atayabiliyoruz!

Sekil-3

Yazı Geliştirmeleri

AutoCAD Kullanıcı Gruplarının en çok istek alan geşiştirme isteklerinden biri, yazıları çerçeve içine alma idi… AutoCAD 2016’da bu istek yerine getirilmiş! Aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere şayet isterseniz, artık yazdığınız yazıları çerçeve içine alabiliyorsunuz.

Sekil-4

Bu yeni Yazı Çerçevesi “Text Frame” seçeneğini Özellikler “Properties” penceresinde bir öğe olarak bulabilirsiniz. AutoCAD 2015 ile birlikte MTEXT iletişim kutusuna eklenmiş olan Yazı öözelliklerini Benzeştir “Match text” seçeneğini beğenmiş miydiniz? Artık bu özellik otomatik olarak uygulanıyor!  (diğer bir AutoCAD Kullanıcı Grubu isteği de sağlanmış durumda ).

Bu günlük te bu kadar. AutoCAD 2016 ile yenilik ve iyileştirmeleri AutoCAD 2016’yı Kullanırken başlığı ile ilerleyen günlerde yayınlamaya devam edeceğim!

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.