AutoCAD 2014 ile Tanışma

Sekil-0

2013 yılının ilk yarısını geride bıraktıktan sonra alışılageldiği gibi Autodesk’te yeni AutoCAD sürümünü AutoCAD 2014’ü piyasaya sürdü. Bu yeni sürüm bizi ızgara resimlerin performanslarının geliştirilmesi, jeografik konumların eklenmesi ve daha birçok konuda en sık kullanılan çizim ve açıklama araçlarında iyileştirmelerle (geliştirmelerle) tanıştırıyor.

Şimdi AutoCAD 2014 sürümü ile gelen bu yenilikleri ve iyileştirmeleri (geliştirmeleri) başlıklar altında inceleyelim:

AutoCAD Çalışma Ortamı ile Etkileşim

Çizim dosyalarını açacağınız veya kaydedeceğiniz, komutları başlatacağınız veya sadece yardıma bakacağınız zaman, kesinlikle AutoCAD çalışma ortamı ile etkileşime girersiniz.

Komut Satırı

AutoCAD programının en benzersiz özelliklerinden bir tanesi komut satırıdır. Bir komutu çalıştırmak için, birçok Windows tabanlı programdan farklı olarak, şeriti, araç çubuklarını, aşağı açılan menüleri veya diğer kullanıcı arayüzü elemanlarını kullanma zorunda değilsiniz. Şayet henüz AutoCAD ‘de komut kısa yollarını keşfetmediyseniz, AutoCAD ‘in en verimli özelliklerinden bir tanesinden mahrumsunuz demektir. Şayet komut kısa yollarını kullanıyorsanız, komut satırı iyileştirmeleri (geliştirmeleri) size daha verimli kılacaktır.

Komut satırı aşağıdaki yeni özellikler geliştirildi:

Sekil-1

 • Otomatik Düzeltme: “AutoCorrect:” Başlık ismininde vurgulandığı gibi, şayet komutu yanlış yazarsanız, bu özellik komutu otomatik olarak düzeltecektir. Bilinmeyen komut “Unknown command” günleri artık sona gelmiş gibi görünüyor; fakat öncelikle AutoCAD ‘e komut yanlış yazımlarını nasıl değerlendireceğini öğretmeniz gerekiyor. Örneğin, Şayet yanlışlıkla “CIRCEL” yazarsanız, Otomatik Düzeltme “Auto Complete” özelliğinin sonucu olarak öneri listesi “CIRCLE” komutunu benzer komut olarak listelenecektir. Bununla birlikte, şayet listeden “CIRCLE” komutuna tıklarsanız, AutoCAD’e yeni bir Otomatik Düzeltme veri girişi yapmış olacak ve AutoCAD’e öğretmeye başlamış olacaksınız. Ön tanımlı olarak yanlış yazılmış bir komut ismini üç kez düzelme yapma Otomatik Düzeltme Kullanıcı Veri Tabanı.pgp “Auto Correct User DB.pgp” dosyasına bu yeni girişi ekleyecektir. Otomatik Düzeltme girişlerini bu dosyaya elle de ekleyebilirsiniz.

  Sekil-2

 • Eş anlamlılar: “Synonyms:” Başlık ismininde vurgulandığı gibi, aşina olduğunuz fakat AutoCAD normlarında olmayan farklı terminolojileri de kullanabilirsiniz. Örneğin, öbek “block” terimi yerine, daha alışılmış olan sembol “symbol” terimini kullanabilirsiniz. Komut satırına SYMBOL yazıp Enter tuşuna basarak INSERT komutunu çalıştırabilir ve bir öbek “block” yerleştirebilirsiniz. acadSynonymsGlobalDB.pgp dosyasını düzenleyerek AutoCAD’in tanıyacağı eş anlamlıları (eş anlamlı kelimeleri) ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.
 • Otomatik Tamamlama: “Auto Complete:” Otomatik Tamamlama “Auto Complete” artık yeni bir sürüme sahip. AutoCAD 2014 bizleri girlen metinin nerede girildiğine bakılmaksızın sonuçları komut satırına getiren Kelime İçinde “Mid-string” arama seçeneği ile tanıştırıyor.

Sekil-3

 • Bu şu anlama gelmektedir: LINE sözcüğünü girmek önceki sürümlerde olduğu gibi sadece LINE ve LINETYPE sözcüklerini göstermeyecek; aynı zamanda komutun veya sistem değişkeninin bulunmasını kolaylaştıracak olan PLINE ve ONLINEOPTIONS sözcüklerini de gösterecektir.
 • Uyumlu Sıra: “Adaptive Order:” Bu öneri listesinde gösterilen sonuçların sırasını kontrol etmektedir. Öneri listesinin birincil sırası müşteri verileri esas alınarak oluşturulmuştur. Siz komutları kullandıkça, öneri listesindeki girişlerin sırası sizin size özgü kullanım özellikleriniz esas alınarak güncellenecektir.
 • İnternet Araması: “Internet Search:” Öneri listesi artık o anki (aktif) olarak seçilerek vurgulanan girişin yanında bir İnterneti Ara “Search the Web“ simgesi görüntületmektedir. Bu simgeyi tıklama o giriş için, ön tanımlı Web tarayıcınızda bir Google araması işleme koymaktadır.
 • İsimlendirilmiş Çizim İçerik Tipleri: “Named Drawing Content Types:” Komut satırının en ilginç yeni özelliklerinden bir tanesi isimlendirilmiş nesnelere o anki (aktif) çizim içerrisinde ulaşma yeteneğidir. Önceki sürümlerde şayet o anki (aktif) çizimden bir öbeği “block” yerleştirmek veya bir tabakayı “layer” o anki (aktif) tabaka “layer” olarak ayarlamak istediğinizde, INSERT komutunu başlatmak veya Tabaka listesi ile çalışmak zorundaydınız.

Sekil-4

Artık AutoCAD 2014 ile birlikte, yerleştirmek için kolayca öbeğin “block” ismini veya o anki (aktif) tabaka “layer” olarak ayarlamak için tabakanın “layer” ismini girebilirsiniz. Aşağıdaki liste komut satırının desteklediği ve girildiği zaman weylemlerin uygulandığı içerik tiplerinin listesidir:

 • Öbek: “Block:” -INSERT komutu ile seçilen öbek “block” ismini yerleştirir.
 • Ölçü Stili: “Dimension Style:” –DIMSTYLE komutu ile ölçü stili ismini o anki (aktif) ölçü stili olarak ayarlar.
 • Tarama: “Hatch:” HPNAME sistem değişkeni ile ve sonrasında HATCH komutunu çalıştırarak tarama deseni “Hatch pattern” ismini o anki (aktif) tarama deseni “hatch pattern” olarak ayarlar.
 • Tabaka: “Layer:” CLAYER sistem değişkeni ile tabaka “layer” ismini o anki (aktif) tabaka “layer” olarak ayarlar.
 • Text Style: TEXTSTYLE sistem değişkeni yazı stili ismini o anki (aktif) yazı stili olarak ayarlar.
 • Görsel Stil: “Visual Style: VSCURRENT sistem değişkeni ile görsel stil ismini o anki (aktif) görsel stil olarak ayarlar.
 • Kategori Gruplamaları: “Category Groupings:” Daha önceki sürümlerde, öneri listesi tüm uyumlu sonuçların tam listesiydi ve komutları sistem değişkenlerinden ayırmak için, simgelere bakmak zorundaydınız.
 • AutoCAD 2014 komutları ve sistem değişkenlerini ayırmak ve ayrıca sonuçları içerik tipine göre gruplamak için, bizi kategori gruplamalarının kullanımı ile tanıştırıyor.

Sekil-5

Komut satırının tüm özellikleri ön tanımlı ayarlarına ayarlanmış haldeyken, istediğiniz gibi çalışmak için, komut satırının davranışına ince ayarlar yapabilirsiniz. Belki komut satırında görüntülenen öneri listesi geçikmesi sizin için fazla hızlı değildir veya Kelime İçinde “Mid-string” aramayı iptal etmek isteyebilirsiniz. Komut satırında verilerin nasıl çevrileceğini kontrol etmek için gerekli seçeneklere komut satırına sağ tıklayarak Veri Giriş Ayarları “Input Settings seçeneğine tıklamak suretiyle ulaşılmaktadır. Daha sonra bir seçenek seçin veya seçili seçeneklerden seçimleri temizleyin.

Komut satırının arama işlevselliğini komut satırı penceresi üzerine sağ tıklayıp Veri Giriş Arama Seçenekleri “Search Options“ seçeneğini tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Daha sonra Veri Giriş Arama Seçenekleri “Search Options“ iletişim kutusunda istenen değişiklikleri yapın.

Sekil-6

Yardım Sistemi

AutoCAD 2011 ile çevrimiçi Yardıma “online” Help” geçiş yapıldıktan sonra, Yardım “Help” sistemi müşteri (kullanıcı) geri bildirimleri esas alınarak geliştirilmeye devam ediliyor. AutoCAD 2014 Yardım “Help” sistemi ilgilendiğiniz bilgi tiplerini bulmayı kolaylaştırmak için bazı yeni özellikler sunuyor ve yeni kullanıcılar için özel olan bazı yeni içerikleri ekliyor.

Sekil-7

İçerik Filtreleri: “Content Filters:” Artık Yardım “Help” arama sonuçlarınızı sadece komut veya sistem değişkeni referans başlıkları için veya şayet AutoLISP ile çalışıyorsanız, geliştirici ilişkili içerikler için filtreleyebilirsiniz. Dört ana içerik filtresi mevcut olup; bunlar: Tüm İçerik “All Content”, Kullanıcı “User”, Geliştirici “Developer” ve Yönetici “Administrator” filtreleridir. Bu dört içerik filtresi arasından seçim yapabilirsiniz. Arama sonuçlarınızı daraltmak için, eçtiğiniz filitre esas alınarak, bazı alt filtreler sunulmaktadır.

AutoCAD Temelleri için Otostopçu Rehberi: “Hitchhiker’s Guide to AutoCAD Basics:” Şayet AutoCAD ‘de yeniyseniz veya bir süreliğine AutoCAD ‘den uzak kaldıysanız, Yardımın “Help” bu alanı sizi en sıkça kullanılan 42 komut ile hızlandıracaktır.

Sekil-8

CAD Yönetimi: “CAD Management:” Şayet şirketinizde AutoCAD kurulumundan ve kullanıcı gruplarının yönetiminden sorumlu kişiyseniz, CAD Yönetimi “CAD Management” içeriği sizin için faydalı olabilir. Aşağıdakiler hakkında bilgiler bulabilirsiniz:

 • Kurulmuş son sürüm ve bu son sürümün yapılandırılması
 • Çalışma şeklinizi etkileyecek değişikliklerin veya sizin özelleştirmelerinizin/özel programlarınızın belirlenmesi
 • Çizim dosyası biçimlendirmelerinin “formats” uyumluluğu ve önceki sürümde çalışan programlar
 • Önceki sürümden özel ayarları ve dosyaları son sürüme aktarma

Autodesk 360 Hesabı

AutoCAD 2012’den başlayarak, yeni özelliklerin bir kısmı ilave bulut “cloud” tabanlı servislere ulaşmak ve çizimleri AutoCAD WS kullanan diğer kullanıcılar ile paylaşmak için, bir Autodesk 360 hesabına sahip olmanızı gerektiriyor. AutoCAD 2014 önceden tanıştırılmış olan bu bulud “cloud” tabanlı servisleri ve ilave olarak üretkenliği arttırmaya yönelik bazı yeni işbirliklerini sunmaya devam ediyor. Aşağıdaki özellikler bulut “cloud” tabanlı hesaplamanın avantajına sahip AutoCAD 2014‘deki yeni özelliklerdir:

 • Tasarım Beslemesi “Design Feed”
 • Komut satırı tabanlı İnternet Araması
 • Bing Maps ile Hat Haritası

NOT: AutoCAD’in önceki sürümlerinde olduğu gibi, Autodesk 360 hesabı ücretsiz, fakat bulut “cloud” tabanlı servislerin bazıları kullanımınıza göre ilave ücretler gerektirebilmekte.

Çizim Dosyası Sekmeleri

Önceki sürümlerde, AutoCAD ortamında açık çizimler arasında geçiş yapma Görüntü “View” şerit sekmenize gitmenizi ve Pencereler arasında Geçiş yap “Switch Windows“ aşağı açılır menüsünü kullanmanızı veya Ctrl+Tab klavye kısa yolunu kullanmanızı gerektiriyordu. AutoCAD 2014 çizim dosyası sekmeleri ile açık çizimler arasında geçiş yapmayı kolaylaştırıyor.

Sekil-9

Çizim dosyası sekmeleri için belirlenen alan hemen şeritin altında yer alıyor ve bu alandan aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz:

 • Açık çizimler arasında geçiş yapmayı
 • Çizim dosyası sekmelerini yeniden sıralamayı
 • Açık çizimin yerleşimlerine “layouts” ulaşmayı
 • Yeni bir çizim yaratmayı veya mevcut bir çizimi açmayı
 • Bir çizimi kapatmayı, tüm açık çizimleri kapatmayı veya bir tanesi haricindeki tüm çizimleri kapatmayı
 • Çizimi kaydetmeyi, çizimi farklı kaydetmeyi ve tüm açık çizimleri kaydetmeyi
 • Çizimin klasör yolunu Windows panoya kopyalamayı
 • Çizimin klasörünü Windows araştırıcıda “Windows explorer” veya Dosya araştırıcısında “File explorer” açmayı

Taslak Geliştirmeleri

Mesai saatinin sonu geldiğinde, taslak birçokları için AutoCAD kullanmayı seçmelerinin asıl sebeplerinden bir tanesidir. Daha önce bahsettiğim gibi komut satırı geliştirmeleri günlük bazda sıklıkla kullanılan komutlara ve hatta çizim içeriğine ulaşma şekliniz direkt ve önemli bir etkiye sahiptir. AutoCAD 2014 diğerlerinin yanı sıra bizleri tabaka “layer”, sürekli çizgiler “polylines”, yazı “text” ve ölçü “dimensions” alanlarında değişikliklerle tanıştırıyor.

Tabakalar

Tabakalar “Layers” görüntületmek ve çıktı almak için grafik işlerimizi organize etme olanağı sunması bakımından AutoCAD ‘in birleştirici özelliğidir. AutoCAD 2014’de birçok yeni tabaka özelliği vardır:

 • Şeritteki ve Tabaka Özellikleri Yöneticisindeki “Layer Properties Manager” tabaka listesi artık doğal sıralamayı destekliyor. Bu rakamlarla başlayan tabakalar için önemli. Örneğin, AutoCAD 2013 ve öncesinde 1, 2, 12, 25, 88, 101, 8 isimli tabakalar 1, 101, 12, 2, 25, 8, 88 olarak sıralanıyordu. Fakat artık AutoCAD 2014’de 1, 2, 8, 12, 25, 88, 101 olarak sıralanıyor.
 • Artık şerit üzerinde tabaka listesi içerisinde görüntülenen tabaka sayısı arttırıldı.
 • Tabaka Birleştirmenin “Layer Merge” (LAYMRG komutu) işlevi Tabaka Özellikleri Yöneticisinin “Layer Properties Manager”  bağlamsal “contextual” menüsü içerisine alındı. Önce birleştirilecek tabakaları seçin ve daha sonra hangi tabaka ile birleştirmek istiyorsanız o tabakayı seçin.

Çizim ve Açıklama Araçları

Çizim ve açıklama araçları AutoCAD ‘in köşe taşlarıdır ve bazı özelliklerinin daha iyi çalışması için AutoCAD 2014 bu araçların bazı yerlerinde bazı ufak geliştirmeler yaptı. Bu değişiklik ve geliştirmeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Bu sürüme kadar, yaylar “arc” her zaman tek bir yönde yaratılıyordu. Artık yay “arc” çizerken şayet Ctrl tuşuna basar ve basılı tutarsanız, yayın çizilebileceği yönler arasında geçiş yapabiliyorsunuz.
 • Artık sürekli çizgiler “polylines” birbirleri ile köşe yuvarlatma “fillet” yapılabiliyor ve bunun sonucunda kapalı sürekli çizgiler “polylines” elde edilebiliyor.
 • CONVERTPSTYLES komutu artık adının içerisinde boşluk bulunan isimlendirilmiş baskı stillerini “plot styles” de destekliyor.
 • Sayfa setindeki yeni sayfalar için, Yaratılma Tarihi “Create Date” alanı artık sayfayı yaratmak için kullanılan şablon dosyasının yaratılma tarihi yerine sayfanın yaratılma tarihini kullanıyor.
 • ATTDIA sistem değişkeninin ön tanımlı değeri 1 olarak değiştirildi. Bu öznitelikli öbekleri “block” yerleştireceğiniz zaman, iletişim kutusunda görüntülenen değerlerinin değişmesine sebebiyet veriyor.
 • Tek satırlı yazı “single-line text” artık son kullanılan yaslama tipini hayırlıyor.
 • HATCH komutu artık son kullanılan sınır belirleme metodunu (Nesne Seç “Select Object” veya Dahili Nokta Tıklama “Pick Internal Point“ metodu) hatırlıyor. Ayrıca bşr Geri al “Undo” seçeneği de eklenmiş durumda.
 • DIMCONTINUE ve DIMBASELINE komutları devam ettirdiğiniz ölçünün ölçü stilini uygulayacak şekilde güncellendi. Bu yeni davranış DIMCONTINUEMODE sistem değişkeni tarafından kontrol ediliyor.

Referansları ve Jeografik Konumları Yönetme

Diğer dosyaları referanslama size verinin bir kopyasını oluşturmaksızın mevcut tasarım bilgilerini tekrar kullanma olanağı sağlıyor ve gerçek dünya harita bilgilerini ve konumları çiziminize referanslayabiliyorsunuz.

Izgara Resimler

Büyük resim dosyaları ile çalışırken, ızgara resimler ile görüntületme ve performans geliştirilmiş gibi görünüyor.

 Sekil-10

Harici Referanslar (Xrefs)

Harici referanslar “Xrefs” size birden fazla çizim arasında çizim tabanlı bilgileri tekrar kullanma olanağı sağlamaktadır ve referanslarda bir değişiklik yapıldığı zaman, tek bir çizimde yapılan değişikliğin tüm bağlı çizimlerde görüntülenmesini sağlamaktadırlar. AutoCAD 2014 harici referanslar “xrefs” iliştirilmiş çizimler ile çalışmayı kolaylaştırıyor.

 • Bir harici referanstan “xref” gelen çizgi tipleri artık şerit üzerindeki veya Özellikler “Properties” paleti üzerindeki Çizgi tipleri “Linetypes” listesinde görüntüleniyor.
 • Bir harici referanstan “xref” gelen tabakalar “layers” artık Özellikler “Properties” paleti üzerinde görüntüleniyor; fakat but are still displayed in the Layers list on the ribbon so you can control their display.
 • Bir harici referansın “xref”  iliştirme “attachment” tipi, İliştirme ve Serme “Attach and Overlay” Harici Referanslar “External References“ paletinin Tip “Type” sütununa çift tıklanarak değiştirilebilir. Ayrıca artık harici referanslara Harici Referanslar “External References“ paletinde de sağ tıklayabilir ve Harici referans Tipi “Xrefs Type” alt menüsünü kullanarak iliştirme tipini değiştirebilirsiniz.
 • Bir harici referansın “xref”  klasör yolu Harici Referanslar “External References“ paletinin kavramsal “contextual“ menüsünden mutlak “absolute” olarak değiştirilebilir. Ayrıca  -XREF komutunun klasör yolu tipi “pathType” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Coğrafi Konumlar

Çiziminizin gerçek dünyadaki konumunu anlamak bir alt birimi, çalışan hizmetleri planlarken veya hatta güneşin etkileri çalışılırken çok faydalı olabilir. Önceki sürümlerde, Google Dünya “Google Earth” programını kullanarak veya konum değerlerini elle girerek KML veya KMZ veri dosyalarını içe aktarabiliyordunuz. Bir konumun değerlerini girmek bir adresi yazmak gibi kolay değildi.

AutoCAD 2014 Canlı Harita Verisi “Live Map Data“(bu özelliği kullanmak için, Autodesk 360 hesabına sahip olmak zorundasınız) olarak isimlendirilen yeni haritalama özelliği ile tanıştırıyor. Canlı Harita Verisi “Live Map Data” Bing’den aldığı harita bilgilerini kullanıyor; böylece sokak adreslerine göre örneğin yol ve park isimleri gibi harita bilgilerini görüntüleyerek bir konumu bulabiliyorsunuz. Bir konumu girdiğinizde ve işaretleme iğnesi harita üzerine düştüğünde, o konumun GIS koordinatlarını belirleyebiliyor ve çizim birimleri haritayı doğru olarak ölçeklendiriyorlar.

Sekil-11

 Diğerleri ile Birlikte Çalışma

AutoCAD 2014 diğerleri ile birlikte çalışmak için çizimleri çevrimiçi olarak yollamaktan çoklu çalışma istasyonlarıo arasında özel ayarlarınızı ortak kullanım için senkronize etmeye kadar birçok yol sunmaktadır. AutoCAD 2014 ‘in bizlere tanıştırdığı en yeni birlikte çalışma özelliği Tasarım Besleme “Design Feed“ olarak adlandırılmaktadır. Tasarım Besleme “Design Feed“ bir Autodesk 360 hesabına sahip olmanızı gerektirmektedir.

Bir kez bir Autodesk 360 hesabına sahip olduğunuz ve Autodesk 360 hesabınıza önceden yolladığınız çizimlere ulaştığınızda, diğerleri ile direkt olarak çizim ortamından birlikte çalışabilirsiniz. Metin mesajları ve resimler yollayabilir ve çizim içerisinde yollamalarınız için bir konum ilişkilendirebilirsiniz. Yollamalarınıza Internet tarayıcıdan “web browser”, mobil uygulamalardan veya çizim görüntüleme için AutoCAD 2014 kurulu bilgisayarlardan ulaşılabilir.

Dijital Çalışma Ortamı için Gerçek Dünyayı Yakalama

Bir fiziksel nesneyi dijitalleştirme ve onu çiziminiz için kullanma yeni bir şey değildir; fakat AutoCAD 2014 bunu bulut “cloud” noktasının yanı sıra 3 boyutlu 3B “3D” tarayıcılardan gelen verilerle çalışmanızı etkileyecek geliştirmelerle getiriyor. Autodesk ReCap programı AutoCAD’in bir parçası olmamakla birlikte; çoklu ekdekslenmiş tarama dosyaları üzerinde blut “cloud” noktası dosyaları yaratmanıza olanak sağlayan AutoCAD ile kurulan bir programdır. Autodesk ReCap tarama verisini bir bulut “cloud” noktası içerisine bir kez dönüştürdüğünde, daha sonra AutoCAD içerisine getirmeden önce veriyi görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Autodesk ReCap programına masa üstünüzdeki program kısa yoluna çift tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çeşitli

En son sürümü kullanabilmeden önce, programın son sürümünü çalışma istasyonunuz üzerine kurabilmek ve programı çalıştırmak zorundasınız. Kurulum ve eski ayarların taşınması ile direkt olarak ilgili yeni bir özellik olmamakla birlikte; şirketinizde AutoCAD 2014’ü test etmeden ve kullanmadan önce aşağıdakilerin farkında olmalısınız:

Programı Yükleme (Kurma)

AutoCAD 2014 Windows XP, Windows 7 ve Windows 8 üzerine kurulabilir. AutoCAD 2014 Windows 8’i destekleyen ilk sürümdür. AutoCAD programının önceki sürümleri Windows 8 üzerinde çalışmazlar; fakat resmi olmayarak desteklerler. Yani şayet Windows 8 kullanıyorsanız, AutoCAD 2014’e sürüm yükseltme yapmayı düşünmelisiniz. Şayet AutoCAD 2014’ü dokunmatik ekranı destekleyen bir cihaz üzerinde kullanacaksanız, Seçenekler “Options“ iletişim kutusunun Sistem “System“ sekmesi üzerinde Şerit “Ribbon” panelinde Dokunmatik Modda Görüntület “Display Touch Mode“ seçeneğini etkinleştirdiğinize emin olmanız gerekecektir.

Çizim Uyumluluğu

AutoCAD 2014’ün kullandığı çizim dosyası biçimi AutoCAD 2013’ün kullandığı çizim dosyası biçimi ile aynı. Yani şayet kendinizi AutoCAD 2013 ve AutoCAD 2014 kullanıcılarının karışık olarak bulunduğu bir çalışma ortamında bulursanız, çizimlerinizi tekrar kaydetme ihtiyacı duymazsınız. Şayet AutoCAD 2012 veya daha eski sürümlerden biri ile açılması gereken çizimlerle çalışıyorsanız, çizim dosyalarını AutoCAD 2010 veya daha önceki biçimde kaydettiğinize emin olun.

İPUCU: Bir çizimi kaydederken kullanmak istediğiniz ön tanımlı dosya biçimini Seçenekler “Options” iletişim kutusunda, Aç ve Kaydet “Open and Save” sekmesinin Dosya Kaydet “File Save” kısmında, seçin. Bu AutoCAD programının birden fazla sürümünü kullanan bir ofiste çalışıyor olmanız durumunda faydalı olabilir.

Özel ve Üçüncü kişilere ait Uygulama Uyumluluğu

AutoCAD 2014 AutoCAD 2013 için yaratılmış olan uygulamalarla ikili olarak uyumludur. Bu AutoCAD 2013 için oluşturulan ObjectARX ve .NET uygulamalarının, uygulamalar AutoCAD 2013’e özgü dosya klasör yollarını veya Windows kayıt “registry” girişlerini kullanmadığınız müddetçe  AutoCAD 2014 ile çalışması gerektiği anlamına gelmektedir. Şayet AutoCAD 2012’den veya daha eski bir sürümden sürüm yükseltiyorsanız,  üçüncü kişilere ait yardımcı yazılımlarınızın dahili uygulamalarınızı yeniden derlemek veya bu uygulamaların son sürümlerini elde etmek için uygun sağlayıcı ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Kullandığınız VBA programlarını AutoCAD 2014’de düzgün çalışması için AutoCAD 2014’ün kullandığı gerçek 64 bit geliştirme ortamı olan VBA 7.1 sürümüne yeniden derlemeniz gerekecektir. 64 bit için tüm COM kütüphaneleri ve form kontrolleri mevcut değildir. AutoCAD API lerindeki değişiklikler hakkında ilave bilgileri burada bulabilirsiniz.

ü  Güvenli Yükleme

AutoCAD 2014 sadece güvenilir konumlardan ve internet sitelerinden uygulamaların yüklenmesini kısıtlama yeteneğini destekliyor. Bu onaylanmayan veya potansiyel zararlı uygulamalara maruz kalma olasılığını azaltıyor. Güvenli yüklemeden etkilenen uygulamalar betikler “scripts”, AutoLISP, VBA, ObjectARX, .NET, ve JavaScript dosyalarıdır.

Uygulamaların nasıl veya nereden yükleneceği davranışı SECURELOAD sistem değişkeni tarafından kontrol edilmektedir.  AutoCAD’in uygulamaları yüklemesi gereken konumlar Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Dosyalar “Files” sekmesi üzerinde Güvenilir Konumlar “Trusted Locations” noktası ile ayarlanabilir. Ayrıca güvenilir konumları ayarlamak için TRUSTEDPATHS sistem değişkenini de kullanabilir ve AutoCAD programının uygulamaları yüklemek için kullanacağı güvenilir internet sitelerini ayarlamak için, TRUSTEDDOMAINS sistem değişkenini kullanabilirsiniz.

Mevcut uygulamalarınızı AutoCAD 2014’de kullanmak için, uygulamalarınızın klasör yolunu Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Dosyalar “Files” sekmesi üzerindeki Destek Dosya Araştırma Yolu “Support File Search Path“ ve Güvenilir Konumlar “Trusted Locations“ noktalarına ekleyin.

Exchange Uygulamaları

Birkaç Exchange uygulaması AutoCAD 2014 ile ön tanımlı olarak kurulmaktadır. Bu uygulamalar şeritin Özellikli Uygulamalar “Featured Apps” ve Eklentiler “Plug-ins” sekmelerinde görüntülenirler. Özellikli Uygulamalar “Featured Apps” sekmesindeki uygulamaları şeritin Eklentiler “Plug-ins” sekmesi üzerindeki Exchange Uygula Yöneticisini “Exchange App Manager” kullanarak güncelleştirebilirsiniz. Exchange Uygula Yöneticisi “Exchange App Manager” satın aldığınız ve kurduğunuz diğer uygulamaların güncelleştirmelerini indirme olanağı sağlar.

Sekil-12

Java Script API

AutoCAD 2014 bizleri yeni Java Script API’nin avantajlarına sahip birçok yeni özellikle tanıştırıyor. Java Script API Hos geldin ekranının İş “Work” kısmında, Tasarım Besleme “Design Feed” ve jeografik konumlar için Canlı Harita Verisi “Live Map Data “ uygulamalarında kullanılmaktadır. Java Script API için referansları burada bulabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AUTOCAD Doküman

  Sitemizde  bu AUTOCAD DOKÜMAN başlığı altında AutoCAD    ile ilgi bir çok Türkçe dokümanı …

Bir cevap yazın