1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2011’de Sıvama Yapma “Rendering”

 AutoCAD‘de sıvama “rendering” yapılan tasarımı teknik olmayan kişilerin daha iyi anlamasını sağlamak amacı ile yapılan bir görselleştirme tekniğidir. Bu makalemde sizlere AutoCAD 2011’de hazırlanmış bir modeli kullanarak AutoCAD‘de sıvama “rendering” konusunu tüm yönleri ile anlatacağım.

Piyasada Keyshot, Rhino3D, Blender, 3DsMAX, Catia, Solidwork, Inventor, Maya gibi daha kolay uygulama ve sonuçlar sunan sıvama programları olmakla birlikte; AutoCAD’de 2011 sürümünden itibaren çok başarılı sonuçlar veren sıvama “rendering” sunmaktadır.

Sıvama “Redering” tasarımınızı tamamladıktan sonra daha gerçekçi bir model elde etmenize olanak sağlayacak ve modelinizin çıktısını aldığınız zaman, modelinizin nasıl görüneceğini görme imkanını elde edeceksiniz.

Aşağıda AutoCAD 2011 kullanarak elde edilmiş rulman resimlerini çeşitli görsel stillerde “visual styles” görüyorsunuz. Görüntü-2, 3 ve 4 de gördüğünüz görüntüler bir fotograf olmayıp; AutoCAD ile elde edilmiş görsellerdir.

Görüntü-1 (Tasarım görünümü)

Sekil-1

Görüntü-2  (Konsept görünüm)

Sekil-2

Görüntü-3 (Gerçekçi görünüm)

Sekil-3

Görüntü-4 (Sıvanmış “Rendered” resim)

Sekil-4

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz 3B Modelleme “3D Modeling” çalışma ortamının  Sıvama “Render” sekmesi 3 boyutlu 3B “3D” projelerinizde sıvama “rendering” yapmadan önce kullanabileceğiniz çeşitli araçlar sunmaktadır.

Sekil-5

Bu sekmede yer alan araçları kullanarak Çevresel etkileride tasarımınıza yandıtabilir; örneğin, Güneş Durumunu “ Sun Status” ayarlayabilir veya ışık özellikleri “lighting properties” ile oynayabilirsiniz. Fakat başlangıçta, sadece sıvama “rendering” arka planını Güneş ve Gökyüzü “Sun and Sky” olarak değiştirmek ve sıvama “rendering” işleminde kullanılacak malzeme tipleri ile oynamanız yeterli olacaktır. Bu konuda ustalaştıkça Coğrafi Konum “jeographical Location” gibi daha detaylı ve ince ayarların da yapılabildiğini göreceksiniz.

Tasarımınızın kafanızdaki görüntüsünü tam olarak yansıtabilmek için, en iyi yol sıvama “rendering” için, farklı malzemeleri “materials” denemek ve sonunda tasarımınız hangi malzeme ile daha gerçekçi görünüyorsa, o malzemeyi kullanmaktır. Bu makalemde yapacağımız alıştırma ile örnek olarak verdiğim tasarım üzerinde yapılacak değişiklikler ile nihai tasarımın nasıl değişerek güzelleştiğini ve çok daha gerçekçi bir görünüm kazandığını göreceksiniz.

Tasarıma gölgeler aşağıdaki şekilde görünen Yer Gölgeleri “Ground Shadows” komut düğmesi tıklanıp aktifleştirilerek eklenebilmektedir; fakat sıvama “rendering” işleminden sonra elde edilen sıvanmış imajda gölgelerin hiçbir zaman görünür olmadığını fark ettim. Yani, ben zemini simule etmek için,  zemin gölgelerini “ground shadows” kullanmak yerine zemin için, yansıma özelliği yüksek olan malzemeler kullanmayı tercih ediyorum. Böylece sıvama “rendering” işleminden sonra elde edilen sıvanmış imajda gölgeler görünür oluyorlar.

Sekil-6

Sıvama “Rendering” arka planında Güneş ve Gökyüzü “Sun and Sky“ seçeneğini kapatma ihtiyacı duyduğunuzda aşağıdaki şekilde gördüğünüz Işık Yaratma “Create Light” seçeneğini kullanarak ışık yaratabilir ve sıvama “rendering” arka plan rengi siyah (karanlık) olsa bile tasarımınızı aydınlatabilirsiniz.

Sekil-7

Yukarıda da bahsettiğim üzere, en kolay sıvama “rendering” arka planı Gökyüzü “Sky” seçeneği kullanılarak elde edilmektedir. Işık Yaratma “Create Light” aracı ustalık ve tecrübe gerektirdiğinden dolayı iyi ve güzel sıvama “rendering” sonuçlarına ulaşmak için, ilk etapta sıvama “rendering” arka planını Gökyüzü “Sky” olarak ayarlamanızı tavsiye ediyorum.

Sekil-8

Aşağıdaki şekilde görünen Sıvama “Render” sekmesindeki Malzeme Araştırıcısı “Materials Browsers” komut düğmesine tıklama malzeme kütüphanesinin “material library” görüntülenmesini sağlayacaktır.

Sekil-9

Aşağıdaki şekilde görünen Malzeme Araştırıcısı “Materials Browser” penceresi size AutoCAD kütüphanesinden malzeme seçme ve bu malzemeyi çiziminize uygulama olanağı sunmaktadır.

Tabi ayrıca kendi malzemenizi yaratma ve bu malzemeyi sonraki kullanımlarınız için, kütüphaneye kaydetme olasılığına da sahipsiniz.

Her hangi bir malzemeyi çiziminizdeki bir nesneye uygulamak için, önce nesneyi sonra da uygulanacak malzemeyi seçmelisiniz.

Sekil-10

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Görünüm “View” sekmesinde, tasarımınızın çizim alanında görüntülenme stilini seçebilirsiniz.

Sekil-11

Tasarımınızı sıvayarak “rendering” sıvanmış imajı elde etmek için, aşağıdaki şekilde görünen Sıvama “Render” komut düğmesine basarsınız. (komut satırına RENDER yazarak Enter tuşuna basmak da aynı işi yapar.)

Sekil-12

Sıvanmış “Rendered” İmajı (Resmi) Kaydetme

Sıvama “Rendering” işlemi tamamlandıktan sonra, nihai imajı görüntüleyen yeni bir pencere açılır ve aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bu pencerede menünün Dosya “File” öğesi altındaki Save “Kaydet” veya Kopyasını Kaydet… “Save Copy…” komutunu kullanarak nihai imajı kaydedebilirsiniz. Sıvama “Rendering” işlemi ve sonrasındaki kaydetme işlewmi bilgisayarınızın performansına ve modelinizin karmaşıklığına bağlı olup; uzun sürebilir.

Sekil-13

Sıvanmış “Rendered” imajı BMP, PCX, TGA, TIFF, JPEG, PNG dosya biçimlerinde kaydedebilirsiniz.

Sekil-14

NOT: Bu makalede kullandığımız CAD dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

render_AutoCAD_2011

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.