1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD 2006 da veya Daha Sonraki Sürümlerde Özel bir Araç Çubuğu Yaratma

Bu öğreticide, Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir iletişim kutusunu kullanarak yeni bir araç çubuğu yaratmanın adımlarını anlatacağım. Bu iletişim kutusu 2006 sürümü için yeni olup, araç çubuklarını, menüleri özelleştirme yöntemi önceki sürümlerden çok farklıdır.

AutoCAD 2005 ve daha önceki sürümlerde araç çubuğu yaratmak için, önceki  AutoCAD’de Özel Araç Çubuğu Düğmeleri Yaratma başlıklı makaleme bakınız.

 1. Araçlar “Tools” menüsü altında>Özelleştir “Customize”>Ara yüz “Interface” komutunu seçin veya komut satırına cui yazıp Enter tuşuna basın.
 2. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir “Customize User Interface” iletişim kutusunun  en üstündeki aşağı açılır listeyi tıklayın ve custom.cui seçeneğini seçin. Bu kısmi özelleştirme dosyası olup, size ana menü dosyanızı bulma zamanı harcatmaksızın bir araç çubuğu yaratmanıza olanak sağlar.

             Kullanıcı Arayüzü Özelleştir

 1. İletişim kutusunun ana panosundaki Araç çubukları “Toolbars” öğesine sağ tıklayın ve Yeni “New”>Araç çubuğu “Toolbar” seçeneğini seçin.

               Kullanıcı Arayüzü Özelleştir-2

 1. Yeni araç çubuğu, Araç Çubuğu1 “Toolbar1” olarak isimlendirilecek, Araç çubukları “Toolbars” öğesinin altında görüntülenecek ve seçili durumda olacaktır. Böylece bu yreni araç çubuğuna hemen yeni bir isim verebilirsiniz.

              Kullanıcı Arayüzü Özelleştir-3

 1. Araç çubuğunu çizim alanında görmek için, Uygula “Apply” düğmesine tıklayın. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi içerisinde henüz hiç bir komut düğmesi olmadığı için yeni araç çubuğu çok küçüktür.  Boş Araç Çubuğu
 1. Düğme eklemenin en kolay yolu iletişim kutusunun sol altında bulunan Komut Listesi “Command List” panelinden bir komutu sürükleyip yeni araç çubuğuna bırakmaktır. Bununla birlikte, o anda kısmi özelleştirme dosyası ile çalışıyor olduğunuz için,  AutoCAD komutlarının hepsi yeni araç çubuğu içerisinde görünmezler. İletişim kutusunun üst tarafındaki aşağı açılır listeden Tüm Özelleştirme Dosyaları “All Customization Files” seçeneğini seçin.
 2. Maalesef, bu işlem listede yarattığınız yeni araç çubuğunu daraltacaktır. Üst panoda onu tekrar bulmak için, CUI dosyalarına çift tıkladıktan sonra CUSTOM seçeneğine çift tıklayıp Araç çubukları “Toolbars” öğesine çift tıklayın. Şimdi yeni araç çubuğunuzu görüyor olmalısınız.
 3. Komut Listesi panosunun Kategoriler “Categories” aşağı açılır listesinden, Tüm Komutlar “All Commands” seçeneğinin seçili olduğuna emin olun.
 4. Pencereyi eklemek istediğiniz komutu (komutlar alfabetik sıralanmışlardır.) görene kadar aşağı kaydırın ve istediğiniz komuta tıklayın. İpucu: o harf ile başlayan komutların ilk satırına hemen gitmek için, komutun ilk harfini yazabilirsiniz.
 5. Komutu araç çubuğunuzun içerisine sürükleyin ve bırakın. Böylece komut araç çubuğunuza eklenecektir.

Kullanıcı Arayüzü Özelleştir-5

 

 1. Komutları sürüklemeye devam edin. Komutları araç çubuğunda ilk komut düğmesinin üst veya alt kısmına sürükleyip bırakabilirsiniz.
 2. Şayet kullanmak istediğiniz komut bir düğme simgesine sahip değilse, kendi komut düğmesi simgenizi yaratabilirsiniz. Örneğin, ALIGN komutu bir araç çubuğu düğmesine sahip değildir. Bir düğme yaratmak için, iletişim kutusunun üst panosunda komutu seçin. Daha sonra Düğme Resmi “Button Image” kısmında Düzenle “Edit” düğmesine tıklayın.
 3. Mevcut bir düğmeyi düzenlemek için veya en başyan yeni bir düğme yaratmak için, Düğme Düzenleyiciyi “Button Editor” kullanın. Mevcut bir düğmeyi düzenlemek için, Düğme Resimleri “Button Image” kısmındaki düğmelerden bir tanesine tıklayın. Üst taraftaki araçları kullanın ve çizmek için yan taraftaki renklerden bir tanesini tıklayarak seçin. Silmek için silgi aracını kullanın.

Düğme Editörü

 

14-İşinizi bitirdiğiniz zaman, Farklı Kaydet “Save As” düğmesine tıklayın ve düğmeyi BMP dosyası olarak kaydedin. Kaydettiğiniz yeri unutmayın! Düğme Düzenleyiciden “Button Editor” çıkmak için sağ üst köşedeki Kapat “Close” simgesine tıklayın. İşte benim yarattığım ALIGN düğmem aşağıda:

Yeni düğme simgesi

 1. Düğmeye resim atamak için, Özellikler “Properties” panosunda Küçük Resim “Small Image” öğesine tıklayın. Üç nokta simgesine tıkladıktan sonra BMP dosyanızı araştırın ve bularak seçin.
 2. Bir yeni özel komut yaratmak için, Komut Listesi “Command List” kısmındaki Yeni “New” düğmesine tıklayın.
 3. Özellikler “Properties” kısmında, komut ismi “command name”, tanım “description” ve menü makro “menu macro” bilgilerini tamamlayın. Bir resim seçin veya Düğme Düzenleyicide “Button Editor” bir düğme resmi yaratın.
 4. Yeni komutu Komut Listesinde “Command List” göreceksiniz. Bu yeni komutu araç çubuğunuza sürükleyin ve bırakın.
 5. Araç çubuğunu görmek için, Uygula “Apply” düğmesine tıklayın. İşte benim araç çubuğumun son hali aşağıda. Araç çubuğum genişledi. Araç çubuğumda EXTRUDE, REGION ve ALIGN komut düğmeleri ve seçili nesneleri X ekseni çevresinde döndüren ROTATE3D özel komut düğmeleri bulunuyor.

Yeni Araç çubuğunun son görüntüsü

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.