1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Araç Paletlerini İş Arkadaşları ile Kolayca Paylaşma

AutoCAD‘de Araç paletleri öbekleri “blocks”, özel komutları ve daha birçok şeyi depolamak için harika bir yerdir. Öbekleri “Block” Ulaşılabilir tut, böylece onları istediğin çizime Yerleştirebilirsin Kısım-I Araç Paletleri isimli makalemde öbekler için, araç paletlerinin nasıl kullanılacağını anlatmıştım. Tarama Desenlerini “Hatch Patterns“ Kaydedip Çiziminize Yerleştirmek için Araç Paletlerini Kullanın isimli makalemde ise, kullanıcı tanımlı taramalar “hatches” için, araç paletlerinin nasıl kullanılacağını anlattım.

Fakat şayet bu araç paletlerini başkaları ile paylaşmak istiyorsanız, araç paletlerini bir dosyaya dışa aktararak “export” paylaşabilirsiniz.

 Sekil-1

Bir Araç Paletini veya Araç Paleti Grubunu Bir Dosyaya Dışa Aktarma

Bir araç paletini (veya araç paleti grubunu) bir dosyaya dışa aktarmak  “export” için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Özelleştir “Customize“ iletişim kutusunu açmak için, Yönetim “Manage” sekmesi içerisinde> Özelleştirme “Customization” panelinde> Araç Paletleri “Tool Palettes” ( CUSTOMIZE komutu) düğmesini seçin.  Araç Paletleri “Tool Palettes” penceresinde her sekmenin ayrı bir araç paleti olduğunu unutmayın.
  2. Bir araç paletine (veya grubuna) sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Dışa Aktar “Export” seçeneğini seçin. Tüm palet gruplarını dışa aktarmak için, bir palet grubuna sağ tıklayın ve Tümünü Dışa Aktar “Export All” seçeneğini seçin.
  3. Palet Dışa Aktarma “ Export Palette” veya Grup Dışa Aktarma “Export Group” iletişim kutusunda, dosya için bir konum (yer) seçin. Bir araç çubuğu XTP dosyası ve grup da XPG dosyası olarak dışa aktarılacaktır “export”.
  4. Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

Bir Araç Paletini veya Araç Paleti Grubunu Bir Dosyadan İçe Aktarma

Şayet birisi size bir araç dosyası (XTP veya XPG) verirse, o dosyayı içe aktarmak  “import” için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Özelleştir “Customize“ iletişim kutusunu açmak için, Yönetim “Manage” sekmesi içerisinde > Özelleştirme “Customization” panelinde> Araç Paletleri “Tool Palettes” ( CUSTOMIZE komutu) düğmesini seçin.
  2. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, iletişim kutusunun sol tarafındaki herhangi bir palete sağ tıklayın ve İçe Aktar “Import” seçeneğini seçin.
  3. Araç paletini görüntületmek için, XTP veya XPG dosyasını seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Sekil-2

Aşağıdaki şekilde benim içe aktarmış “import” etmiş olduğum özel bir araç paletini görüyorsunuz.

Sekil-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.