1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Araç Paletlerine Eylem Kaydedici “Action Recorder” Makrosu Ekleme

AutoCAD‘de makro kullanmaktan hoşlanıyor musunuz? Kendi makronuzu oluşturarak veya Eylem Kaydediciyi “Action Recorder” kullanarak makronuzu yaratırsanız, yarattığınız makronuzu araç paletine yerleştirmek isteyebilirsiniz. Böylece makronuza kolayca erişebilirsiniz.

Şayet makronuzu kaydetmek için, Eylem Kaydediciyi “Action Recorder”  kullanırsanız, makronuzu çalıştırmak için, makronun ismini kullanın.

Yukarıdaki şekilde görünen örnekte, makromu symb01 olarak isimlendirdim. Bu makromu çalıştırmak için, şeritten makromu seçip; Oynat “Play” tuşuna basabilirim. Ya da komut satırına symb01 yazdıktan sonra Enter tuşuna basarım.

Makroyu bir araç paletine yerleştirmek için, önce bir AutoCAD komutu eklememiz; ardından bu komutun özelliklerini değiştirmemiz gerekir. Bu komut herhangi bir basit AutoCAD komutu olabilir.

Bu örnek için, bir çizgi çiziyorum. Sonra bu çizgiyi paletime sürüklüyorum. Şayet kendi araç paletinizi oluşturma hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, kendi paletinizi nasıl oluşturabileceğinizi buradan okuyabilirsiniz.

Şimdi paletteki yeni aracın üzerine sağ tıklayın ve ardından açılan kısa yol menüsünden Özellikler “Properties” seçeneğini seçin.

Özellikler “Properties” iletişim kutusunda, yeni aracın ismini ve açıklamasını gereken şekilde değiştirin.

Sonra, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere,  Komut Dizesi “Command String” kısmını makro isminizi (bu örneğimiz için symb01) yazarak değiştirin.

Aracın imaj resmini de değiştirmek isteyebilirsiniz. İmaj resminin üzerine sağ tıklayın ve İmaj Belirle “Specify Image” seçeneğini seçin. Bu iletişim kutusunda, nesne tabakasını “layer” ve özelliklerini değiştirmenize izin veren daha fazla seçenek vardır. Bunları daha sonra kendiniz keşfetmek isteyebilirsiniz. Bu sefer, sadece imaj resmini değiştirelim ve OK düğmesine tıklayalım.

Şimdi, aracın güncellendiğini görmelisiniz. Çalışıp çalışmadığını görmek için, araç simgesine tıklayın.

Sadece araç paletlerinde değil, aynı zamanda Eylem Kaydedici “Action Recorder” makrosunu çalıştırmak için, de yeni bir komut oluşturabilirsiniz. Bu size daha fazla kontrol sağlayacaktır. AutoCAD bu yarattığınız komutu şerit paneline veya araç çubuğuna yerleştirmenize izin verecektir.

Şayet komut satırının sevenlerindenseniz, komutunuzu komut takma adları (acad.pgp) listesinde kullanabileceğinizi de unutmayın.

Şahsen ben AutoCAD Eylem Kaydedicisini “Action Recorder” fazla kullanmıyorum. Ama düzenli olarak kullanırsanız, bundan hoşlanacağınızı düşünüyorum. Siz Eylem Kaydedicisini “Action Recorder” ne için kullanıyorsun? Denememiz için, örneklerinizi bizlerle  paylaşır mısınız?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.