1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Araç Paletleri ile Çalışarak Şablonu “Template” Basit Tutma

AutoCAD şablonu yeni bir çizim başlatmak için, önemli bir özelliktir. Ancak, şablonumuza çok fazla gereksiz nesne eklememeyi düşünmeliyiz. Farklı standartlara sahip olduğunuz zaman, kullanılacak şablonu “template” belirlemek zordur. Bu durumda, şablonu minimumda tutmak daha iyi olabilir. Standartlarımızı korumak için, başka yollar kullanabiliriz.

Çiziminize nesneleri ve stilleri hızlı bir şekilde nasıl ekleyeceğinizi anlatacağım birkaç makalede yayınlayacağım. Bu serinin bu ilk makalesinde, Araç Paletlerini kullanma konusunu ele alacağım.

Araç Paletleri “Tool Palette” Nasıl Çalışır

Araç Paletleri, şerit içindeki araçları kullanmaya benzer. Aracı etkinleştirmek için tıklayabilirsiniz. Araç Paletinin avantajı, özellikleri kolayca özelleştirebilmenizdir.

Örneğin:

  • Aktif tabakayı “layaer” değiştirmeden A-Kolonlar isimli tabakada “layer” çizgi oluşturmak için bir araç oluşturabilirsiniz. Bu isimli bir tabaka “layer” çiziminizde mevcut olmasa bile, araç sizin için doğru özelliklere sahip bir tane oluşturacaktır.
  • Belirli bir tür, ebat ve tabaka “layer” ile bir tarama “hatch” oluşturmak için, bir araç ekleyebilirsiniz.
  • Belirli bir tabaka “layer” ve stil ile bir ölçü “dimension” oluşturabilirsiniz.

Bu, şablonunuza “template “tabakaları “layer” ve stilleri eklemeniz gerekmediği anlamına gelir. Şablonu basit tutabilirsiniz. Araç Paletleri hakkında en iyi şey, programlama bilgisine sahip olmanıza gerek olmamasıdır!

Şimdi Araç Paletleri ile çalışmaya başlayalım:

Araç Paletlerine “Tool Palette” Nesneler Ekleme

Araç Paletine nesne eklemek çok kolaydır. Ancak, paletimize araçlar eklemeye başlamadan önce, yeni bir Palet oluşturalım.

Yeni Bir Palet Yaratma

Bir palet sekmesine sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Yeni Palet’ “New Palette” seçeneğini seçin.

Palet ismini yazıp; Enter tuşuna basın. Bu örnekte, ben Essentials adını veriyorum.

Şimdi araçlarımız için boş bir paletimiz var.

Nesneleri Sürükleyip Bırakma

Palete araç eklemek çok kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey, bir nesne seçmek ve ardından nesneyi Araç Paletine sürükleyip bırakmaktır.

 

Tamamlanmış bir çizimi açabilir; ileride kullanmak istediğiniz nesneleri (bloklar hariç) paletinize sürükleyip bırakabilirsiniz. Standartları paletinize kolayca ekleyebilirsiniz!

Blok Ekleme

Araç Paletine sürükleyip bırakarak da blok ekleyebilirsiniz; ancak, Araç Paletindeki araç blok tanımını kaydetmez. Bloğu orijinal dosyadan ekleyecektir. Şayet orijinal dosyayı kaybederseniz, araç çalışmaz.

Bir dosyayı bir blok kütüphanesi haline getirmeniz gerekir. Bu dosyaya blok tanımınızı ekleyin ve bu dosyayı kütüphane klasörünüze kaydedin. Ardından bloğu paletinize sürükleyip bırakın.

Şayet DWG dosyanız benzer bir kategoride bloklar içeriyorsa, o dosyadan hızlı bir şekilde bir Araç Paleti oluşturabilirsiniz. Bunu Tasarım Merkezi “Design Center” ile nasıl yapabileceğinizi buradan okuyun.

Farklı kategoriler için daha fazla palet oluşturmanız ve ihtiyacınız olan tüm araçları eklemeniz gerekebilir.

Araç Paletlerindeki Araçları Düzenleme

Paletinizde birçok aracınız olduğunda, gerekli aracı hızla bulmak için araçları özelleştirmeniz gerekir. Çizgileri bir palete sürüklediğinizde, çiziminizdeki görünümü ne olursa olsun; araçların isimleri ve rengi tüm çizgiler için aynı olacaktır.

Aşağıdaki örnekte, kullanılacak doğru çizgiyi bulmak oldukça zor olacaktır.

Şimdi bu karışıklığı önlemek için, araçları nasıl özelleştirebileceğinizi görelim.

Aracı Yeniden İsimlendirme “Rename”

Aracın yeniden isimlendirilmesi en basit özelleştirme işlemidir. Araca sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Yeniden Adlandır “Rename” seçeneğini seçin.

 

Aracın imaj resmini de değiştirebileceğinizi unutmayın.

Açılır Menüyü Kullanma

Araç isminin yanındaki küçük oku tıkladığınız zaman, bir açılır menü görürsünüz. Bu açılır menüden kullanmak  istediğiniz nesne türünü seçebilirsiniz. Bu çizgiler, yaylar veya sürekli çizgiler “polyline” oluşturmak için, sadece bir aracın yeterli olduğu anlamına gelir.

Ancak, açılır menüyü devre dışı bırakabilir veya mevcut araçları özelleştirebilirsiniz. Araca sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Özellikler “Properties” seçeneğini seçin.

Açılır menü Kullan “Use Flyout” özelliğini Hayır “No” olarak değiştirerek açılır menü özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayrıca, araç ismini de aracın Özelliklerinden değiştirebilirsiniz.

Diğer Nesne Özellikleri

Araç özelliklerini ihtiyacınıza daha fazla uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Araca bağlı olarak, değiştirebileceğiniz çeşitli özellikler vardır.

Örneğin, Araç Paletlerinden eklediğiniz zaman, dinamik bir bloğun varsayılan durumu ayarlayabilirsiniz.

Araç Paletlerinde Makro Kullanımı

Araç paletinde makro kullanabilirsiniz. Bu şayet daha gelişmiş araçlar oluşturmak istiyorsanız, özel komutlar oluşturmanızı sağlar.

Evet, aynen şerit veya araç çubuğu komutlarında olduğu gibi araç paletlerinde de makro de kullanabilirsiniz. Ancak, bunun için Araç Paletleri daha uygun olabilir

Araç Paletlerini Yönetme

Şimdi de tüm araçlara ve paletlere sahip olduktan sonra, araçları daha kolay bulmanızı sağlamak için paleti nasıl ayarlayabileceğinizi görelim:

Ayraç ve Metin Ekleme

Araçlarınızı benzerliklerine göre gruplamak için metin ve ayraç ekleyebilirsiniz.

Bu örnekte gördüğünüz gibi, araçları ayırmak bulmayı daha kolay hale getirebilir.

Palet Grubu

Araçlarınızı saklamak için, düzinelerce palete sahip olabilirsiniz. Paletleri benzer bir görev için gruplamak daha kolaydır. Bir grup seçtiğinizde, yalnızca bu gruptaki paletleri görürsünüz. Aşağıdaki örnekte, Açıklama ve Tasarım “Annotation and Design” grubu açıklama, mimari, mekanik, taramaları ve dolguları, elektrik, inşaat ve yapısal paletlerini gösterecektir.

Paleti, paleti Özelleştir “Customize Palette” iletişim kutusunda sürükleyip bırakabilirsiniz.

Ve palet başlığını (sekmeyi değil) tıklayarak bir grup seçebilirsiniz.

Özet

Özelleştirme, AutoCAD‘in büyük avantajlarından biridir. AutoCAD‘i özelleştirmenin birçok yolu vardır ve Araç Paleti en kolay kişiselleştirme yöntemi olabilir. Bu yöntem istediğiniz kadar kolay olmakla birlikte; geliştirebileceğiniz kadar da karmaşıktır.

Araç Paletlerini optimize ederek, şablonunuzun gereksiz şekilde karmaşık hale gelmesini önleyebilirsiniz. Böylece çizim yaparken çiziminizin şişmesine engel olabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.