1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Araç İpuçlarını Görüntüleme Kontrolü

AutoCAD nesne çıtçıtları “object snaps “, kutupsal (açısal) izleme “polar tracking “ ve dinamik “dynamic “ araç ipuçlarını görüntüler.  Nesne Çıtçıt “Object Snap” ve Dinamik “Dynamic” araç ipuçları birbirlerinin şeklini alabilir. Aşağıdaki iki şekilde görüldüğü gibi Oktant “Quadrant” araç ipucu imleci yavaşça kaydırdığınız zaman Oktant “Quadrant” ve Sonraki Noktayı belirleyin veya ↓ “Specify next point or ↓” uyarıları arasında geçiş yapacaktır.

 Araç ipuçlarını görüntüleme-1

TOOLTIPMERGE sistem değişkeni değerini 1 olarak değiştirerek, araç ipuçlarını birleştirebilir ve onları birlikte görebilirsiniz.

 Araç ipuçlarını görüntüleme-2

Bazen araç ipucu çizimin bir kısmını görmenize engel olur. Dinamik Veri girişi “Dynamic Input” araç ipucuyla birlikte geçici olarak kapatmak için, F12 tuşuna basın ve basılı tutun. F12 tuşunu bıraktığınız anda, Dinamik Veri girişi “Dynamic Input” geri gelecektir. Bu durum çubuğundaki Dinamik Veri giriş “Dynamic Input”  simgesine tıklayarak Dinamik Veri girişi “Dynamic Input” açık veya kapalı duruma getirmekten daha kolaydır.

Bir nokta (ön tanımlı) için veri istyemi (uyarısı) görüntülendiği zaman,  araç ipucunun görüntülenip görüntülenmeyeceğini kontrol edebilirsiniz. Araç ipucu yanlızca bir nokta yazmaya başladığınızda veya herzaman görüntülenebilir. Dinamik Veri giriş “Dynamic Input”  simgesine sağ tıklayın. Daha sonra İmleç Veri Girişi “Pointer Input” kısmındaki Ayarlar “Settings” seçeneğine tıklayın.

İmleç Veri Giriş Ayarları

Nesneleri tutamaçları yardımıyla “grip edit” düzenlediğiniz zaman, ön tanımlı olarak bir dinamik veri giriş araç ipucu görürsünüz. Örneğin, bir çizginin boyundaki değişimi gösteren bir araç ipucu.

 Araç İpuçları-1

Çizgi önceden 1 birim idi.  Fakat tamaçlar yardımıyla düzenleme “grip edit” işleminden sonra çizginin uzunluğu 7/16 birim oldu.

Bunlara ilave olarak, daha bir çok diğer araç ipucu seçeneği vardır. Örneğin, uzunluktaki değişim ile birlikte nihai ölçüyü de gösterebilirsiniz.

Araç İpuçları-2

Burada problem hangi araç ipucunun hangi bilgiyi verdiğini söylemesinin çok zor olmasıdır.

Son olarak, başka üç (3) araç ipucunu gösterebilirsiniz:

  • Mutlak Açı
  • Açı Değişimi
  • Yay yarıçapı

İşte aşağıdaki şekilde tüm ipuçlarını gösterdiğiniz zaman, neler olduğunu görüyorsunuz!

Araç İpuçları-3

OK, biraz boğuldu değil mi? Fakat burada burada size neyi göreceğinizi nasıl kontrol edeceğinizi göstermeye çalıştım. Şimdi ölçülerin araç ipuçlarının nasıl kontrol edileceğini inceleyelim:

Durum çubuğundaki Dinamik Veri Giriş düğmesine sağ tıklayın ve Ayarlar “Settings” seçeneğini seçin.

Taslak Ayarları “Drafting Settings” iletişim kutusunun Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” sekmesinin Ölçü Veri Giriş “Dimension Input” kısmında, Ayarlar “Settings” düğmesini tıklayın.

Ölçü Veri Giriş Ayarları “Dimension Input Settings”iletişim kutusunda, aşağıdakilerden bir tanesini seçin:

  • Bir seferde iki veri giriş alanı göster “Show Two Input Fields at a Time”
  • Aynı anda aşağıdaki Ölçü Veri Giriş alanlarını göster “Show the Following Dimension Input Fields Simultaneously” seçeneğini işaretleyin ve hemen altında yer alan görmek istediğiniz alanlaın isimlerine tik atın.

Ölçü Veri Giriş Ayarları

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Bir Plan Görünüşü Oluşturma

Revit’te projenize başka bir görünüş ekleyebilir veya mevcut bir görünüşü çoğaltabilirsiniz. Bunun için: Görünüş “View” …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.