1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Antet Bloğu Yazıları için Alanları “Fields” Kullanma

Şayet çizimleriniz için Antet bloğu yazıları yerleştiriyorsanız, o yazıları güncel ve doğru tutmanın ne kadar güç bir iş olduğunu bilirsiniz. Ayrıca, birçok kullanıcı çizim numaralarını ve isimlerini çizim içerisinde ilave iş gerektiren birden fazla alana yerleştirmektedirler.

Antet bloğu yazılarının – veya herhangi bir başka açıklamanın yerleştirilmesini otomatikleştirmek için alanları “fields” kullanabilirsiniz. Özellikle aynı yazıyı tekrar tekrar birden fazla yerde kullanıyorsanız, alanları “fields” kullanarak zaman kazanabilir ve çizimdeki yazıların doğruluklarını arttırabilirsiniz. Alanların “Fields” kullanım yerlerine örnek olarak o anki (geçerli) tarih, teknik ressam ismi, firma ismi ve adresi vbg. verilebilir.

Bu makalemde, Antet bloğu yazılarınız için Çok satırlı Yazı “Mtext” kullandığınızı kabul ettim. Fakat aynı tekniği öbek öznitelik “block attribute” yazıları için de kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Özel özellikler yaratmak için Çizim Özellikleri “Drawing Properties” özelliğini kullanırsınız. Çizim Özellikleri “Drawing Properties” iletişim kutusunu açmak için, Uygulama düğmesi (AutoCAD penceresinin sol üst köşesinde bulunan A şeklindeki düğme) “Application button” içerisinde> Çizim Yardımcıları “Drawing Utilities” düğmesi içinde> Çizim Özellikleri “Drawing Properties” düğmesini seçin veya menüden Dosya “File” içerisinde>Çizim Özellikleri “Drawing Properties” komutunu seçin.
 2. Açılan iletişim kutusunda Özet “Summary” sekmesini tıklayın. Şayet bu özelliklerden herhangi birini kullanabiliyorsanız, buradan başlayın. Örneğin, çizim ismi için Başlık “Title” alanını kullanabilirsiniz.
 3. Özel alan “field” eklemek için, Özel “Custom” sekmesini tıklayın. AutoCAD ile gelen alanlardan “fields” bir tanesini kullanamayan içerik için özel bir alan “field” kullanın.
 4. Ekle “Add” düğmesine tıklayın. Özel Özellik Ekle “Add Custom Property” iletişim kutusunda, bir alan ismi ve bir değer girin ve OK düğmesine tıklayın.

Sekil-1

 1. 4. adımı tüm özel alanlarınız “fields” için tekrarlayın.
 2. Çizim Özellikleri “Drawing Properties” iletişim kutusunu kapatmak için OK düğmesine tıklayın.
 3. Alanları yerleştirmek için, MTEXT komutu başlatın ve sınırlama kutusunu tanımlayın (veya bir öznitelik “attribute” tanımı yaratmak için, ATTDEF komutunu kullanın).
 4. Yazı Düzenleyicide “Text Editor” (veya Öznitelik Tanım “Attribute Definition“ iletişim kutusunun Değer “Value” veya Ön tanımlı “Default” metin kutusunda), sağ tıklayın ve Yerleştir “Insert” seçeneği içerisinde>Alan “Field” seçeneğini seçin. Aynı şeyi bir tablo içerisinde de yapabilirsiniz.
 5. Özel alanınızı “field” kolayca bulmak için, Alan Kategorileri “Field Categories“ aşağı açılır listesinden Dkuman “Document” kategorisini seçin. Tüm özel alanlarınızın “fields” listelendiğini göreceksiniz.
 6. İstediğiniz alanı “field” seçin; bir biçimlendirme “format” seçin ve OK düğmesine tıklayın.
 7. 7 ile 10 arasındaki adımları tüm özel alanlarınız “fields” için tekrarlayın.
 8. AutoCAD ile gelen alanların “fields” herhangi birini kullanmak için,  tekrar Yerleştir “Insert” seçeneği içerisinde>Alan “Field” seçeneğini seçin ve farklı kategori, alan ve biçimlendirme seçin.

Not: Tarih_Yarat “Create_Date” alanı yaratılma gününün tarihi esas alınarak değiştirilemeyen bir tarih alanı “field” yaratmaktadır. Tarih “Date” alanı bu günün tarihini görüntülemek için her zaman değişmektedir.

Sekil-2

Gri arka plan bu kısımların birer alan “field” olduğunu göstermekte olup; arka planlar baskı esnasında çıkmazlar.

Özel alanlarınızı “fields” bir şablon içine kaydedebilirsiniz. Böylece ö zel alanlarınızı “fields” bu şablon kullanılarak yaratılacak tüm çizimler için kullanılabilir durumda olurlar.

AutoCAD çok ilginç ve kullanışlı alanlar “fields” ile birlikte yüklenmektedir. Bunları görmek için tüm listeyi inceleyin. Belki de bazılarını kendiniz için faydalı bulursunuz. Örneğin, çiziminizde bir nesneyi seçmek için, Yerleştir “Insert”>Alan “Field” komutunu seçtikten sonra, Nesneler “Objects” alan kategorisini “field category” seçin ve Nesne “Object” alanını seçin ve Nesne Seç “Select Object” düğmesine tıklayın. Şimdi seçtiğiniz nesnelerin özellikler listesini göreceksiniz. Bunu (bu alanı “fields”) bir çemberin alanı veya herhangi bir nesnenin koordinatları gibi nesnelerinizin özelliklerini görüntüleyen etiketler yaratmak için kullanabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.