1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma I3-Uydu İmajlarıyla Çalışma

Bu alıştırmada şeffaf bir renk oluşturmak ve imajdaki renk kullanımını birleştirmek için, Palet Yöneticisini “Palette Manager” kullanacaksınız.

Palet Yöneticisini “Palette Manager”, (ticari veriler veya mevcut dosyalar olmak üzere) mevcut verileri ihtiyacınıza göre özelleştirmek için, kullanabilirsiniz. Kullanılan renklerin sayısı, renk atamaları ve arka plan saydamlığının tümü değiştirilebilir. Bu alıştırmada, bir imajdaki renk kullanımına bakıp; şeffaf bir renk oluşturacak ve imajı iyileştirmek için, imajdan seçilen renkleri birleştireceksiniz. Ardından kullanılmayan renkleri kaldırmak ve paleti yeniden düzenlemek için, paleti sıkıştıracaksınız.

İlgili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

1.      Öğretici7 “\Tutorial7 klasöründeki Palette Manager03.dwg isimli çizim dosyasını açın.Bu çizime renkli bir uydu imajı yerleştirilmiş durumdadır.

İmaj Paletini Analiz Etme

Palet Yöneticisini “Palette Manager“ kullanarak, imaj ve imajın kullandığı renkler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

2. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing” içerisinde > Palet Yöneticisi “Palette Manager“ komutunu tıklayın.

3. Palet Yöneticisi “Palette Manager” iletişim kutusunda, Palet “Palette“ menüsü içerisinde > Bilgi “Information” komutuna tıklayın. Palet Bilgisi “Palette Information“ iletişim kutusu, olası 256 rengin yalnızca 90 tanesinin kullanıldığını ve bu imaj için arka plan saydamlığının “background transparency“ etkinleştirilmediğini gösterir. OK düğmesine tıklayın.

4. Görünüş “View“ menüsü içerisinde > Kullanılmayanları Göster “Show Unused“ komutuna tıklayın. Paletteki kullanılmayan renkler, renk kutusunun içerisinde X ile işaretlenecektir.

5. Görünüş “View“ menüsünü tekrar tıklayın. Arka Plan Şeffaflığı Göster’ “Show Background Transparency“ komutunun kullanılamadığını ve arka plan şeffaflık “background transparency“ renginin henüz tanımlanmadığını gösterecektir.

Arka Plana Şeffaf Bir Renk Atama

Şeffaf renk gelecekteki Kaldırma “Remove” veya Düzeltme “Deskew” işlemleri için arka plan olarak kullanılır. Siyah, şeffaf renk için mantıklı bir seçim olmakla birlikte; siyah rengi seçmeden önce, imajda siyah rengin hali hazırda kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmelisiniz. Şayet kullanılıyorsa, arka plan saydamlığı “background transparency“ özelliği açıkken imajdaki deliklerin görünmesini önlemek için, genellikle siyah rengi şeffaf renk olarak seçmezsiniz.

6. Şuna Göre Sırala “Sort By“ listesinde, Parlaklık “Luminance“ seçeneğini seçin. Daha koyu renkler palet ekranı sonuna gelecek şekilde yeniden sıralanacaktır. İmleci, renk tablosundaki 0 Endeks “Index numaralı son (en koyu) renk düğmesinin üzerine getirin. Durum çubuğunda, Frekans “Frequency“ 0 olarak görünecektir ve bu bilgi bu rengin imajda kullanılmadığını göstermektedir.

0 Endeks “Index  numaralı renk şeffaf renk için iyi bir seçim gibi görünmekle birlikte; imajda bu rengi kullanan başka bir dizin olmadığını doğrulamalısınız.

7. Renk tablosundaki Endeks “Index” sütununa tıklayın. Listenin en altına gidin. Dizin 0 satırı vurgulanır ve listedeki diğer koyu renklerin hiçbiri RGB ve Frekans değerleriyle tam olarak eşleşmez. Bu, siyah rengin şeffaf renk olarak kullanılacak “güvenli” bir renk olduğunu gösterir.

Not: Siyah rengi kullanan başka endeksler olsa bile, tüm örnekler kullanılmadığı sürece yine de saydam bir renk olarak kullanılabilir.

8. Şeffaf Olarak Ayarla “Set Transparent” düğmesine tıklayın. Ekran, bunu atanmış şeffaf renk olarak gösterecek şekilde güncellenecektir.

9. Renkleri dizin sırasına göre yeniden sıralamak için Sırala listesinden Dizin “Index” seçeneğini seçin.

10. Uygula “Apply” düğmesine tıklayın.

İmajdaki Renkleri Birleştirme

İmaja baktığınızda, su bölgelerinin birkaç farklı renkten oluştuğunu görürsünüz. Suyun tek bir renkle gösterilmesi bizim için daha faydalı olacaktır. Bu renkleri birleştirmek için Birleştirme “Combine“ işlemini kullanabilirsiniz.

11. Renk Seç “Select Color” düğmesine tıklayın. Palet Yöneticisi “Palette Manager“ iletişim kutusu geçici olarak kapanır ve böylece imajdan renk seçebilirsiniz.

12. Pencere seçeneği için, komut satırında W yazıp Enter tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, su bölgesini oluşturan tüm renkleri (yaklaşık 6 renk) kapsayan bir pencere yaratın.

Seçimi yaptıktan sonra, Palet Yöneticisi “Palette Manager” iletişim kutusu yeniden görüntülenir ve seçilen renkler palette gösterilir.

13. Birleştir “Combine“ düğmesine tıklayın. Hedef Renk “Target Color“ iletişim kutusu görüntülenecektir. Birleştirme işlemi için, hedef renk olarak orta koyulukta bir mavi renk seçin, ardından OK düğmesine tıklayın.

Renkler imajda  birleştirilir. Seçtiğiniz renk türüne bağlı olarak, su için orijinal renklerin bazıları veya tümü paletteki kullanılmamış renkler haline gelir.

14. Resmi güncellemek ve birleştirme sonuçlarını görmek için Uygula “Apply” düğmesine tıklayın.

Paleti Sıkıştırma

Palet görünüşünde, çok sayıda kullanılmayan renk görebilirsiniz. Paleti sıkıştırarak kullanılmayan renkleri ortadan kaldırırsınız. Sıkıştırma ayrıca imajdaki endeksleri de değiştirecektir; böylece kullanılan renkler paletin üstünde birlikte gruplanır.

15. Görüntüdeki kullanılmayan renkleri ortadan kaldırmak için, Sıkıştır “Compress“ düğmesine tıklayın.

16. İmajı güncellemek ve Palet Yöneticisi “Palette Manager“ iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine tıklayın.

17. Sonuçlarınızı inceledikten sonra, çizimi ve imajdaki değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.