1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma I1-Taranmış Bir USGS Haritasını Değiştirme

Bu alıştırmada, mevcut bir taranmış USGS haritasındaki renkleri nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz.

İlk olarak, haritayı daha yazıcı dostu hale getirmek ve haritadaki diğer varlıkların daha net gösterilmesini sağlamak için, yeşil bitki örtüsü varlığını haritadan kaldıracaksınız. Bunu, haritadaki yeşil rengi beyaz arka plan rengine değiştirerek yapabilirsiniz. Ardından, haritanın geri kalanıyla uyum sağlamaları için mor renkli revizyonları siyah renge  dönüştürecek; haritadaki varlıkları vurgulamak için, yapılmış revizyonları  kontrast bir renge değiştirerek aynı prensibi uygulayacaksınız. Son olarak, diğer tüm renkleri beyaz arka plan rengine değiştirerek izohips (kontur) çizgilerini ayıracaksınız.

Bu işlem, haritayı izohips (kontur) izleme işlemi için hazırlayacaktır.

İlgili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

  1. Öğretici7 “\Tutorial7klasöründeki Palette_Manager01.dwg isimli çizim dosyasını açın. USGS topografik harita görüntüsü çizime eklenmiş durumdadır.

Bitki örtüsü Varlıklarını Haritadan Kaldırma

  1. Palet Yöneticisi “Palette Manager“ iletişim kutusunu görüntülemek için, imajı seçin ve Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing” içerisinde > Palet Yöneticisi Palette Manager“ komutunu tıklayın.

Yeşil Varlıkları Beyaz Olarak Değiştirme

  1. Renk tablosundaki yeşil renge tıklayın (Endeks 1) “(Index 1)”. Renk ve endeks liste görünümünde vurgulanacaktır.

4. Bir renk düğmesini seçtiğinizde, Değiştir “Change “ düğmesi kullanılabilir hale gelecektir. Hedef Renk “Target Color “ iletişim kutusunu görüntülemek için Değiştir “Change “ düğmesine tıklayın. Hedef Renk iletişim kutusunda, bu alıştırma için ilk seçtiğimiz renk olan yeşil için varsayılandır.

5. Renk tablosundaki beyaz renk düğmesine tıklayın (Endeks 0) “(Index 0)”. Beyaz renk, haritanın arka plan rengidir ve haritadaki yeşil kısımları beyaza değiştirerek yeşil renkleri ortadan kaldırılır. Geçerli seçimin renk ayrıntılarının, renk düğmelerinin hemen altındaki durum çubuğunda gösterildiğine dikkat edin.

6. Palet Yöneticisi “Palette Manager“ iletişim kutusuna dönmek için, OK düğmesine tıklayın. Yeşil renkli düğme beyaza dönüşerek, yaptığınız değişikliği yansıtacaktır.

7. Şayet gerekiyorsa, haritanın yeşil alanlarını görmek için Palet Yöneticisi “Palette Manager“  iletişim kutusunu kenara kaydırın; ardından Uygula “Apply” düğmesine tıklayın. Yeşil bitki örtüsü varlıkları haritadan kaldırılacaktır.

Renkleri Birleştirerek Revizyonları Birleştirme

Daha sonra, imaja daha düzgün bir görünüm kazandırmak için mor renkli harita düzeltmelerini siyah renge çevirirsiniz. Mor renkli revizyonlar iki farklı tonu temsil ettiği için, onları birleştirmek için, Değiştir “Change “ veya Birleştir “Combine“ araçlarını kullanmak mümkündür. Alıştırmanın bu bölümünde imaj dosyasındaki dizin değerlerini değiştiren Birleştir “Combine“ aracını kullanacağız.

8. Palet Yöneticisi “Palette Manager“ iletişim kutusunda, açık mor rengine (Endeks 3) “(Index 3)” tıklayın; sonra Ctrl tuşuna basın ve koyu mor rengine (Endeks 7) “(Index 7)” tıklayın.

  1. Birden fazla renk seçtiğinizde, Birleştir “Combine“ düğmesi kullanılabilir duruma gelir. Birleştir “Combine“ düğmesine tıklayın. Hedef Renk “Target Color“ iletişim kutusunda siyah renge (Endeks 4) “(Index 4)” tıklayın.

10. Hedef Renk “Target Color“ iletişim kutusunda OK düğmesine tıkladıktan sonra, Palet Yöneticisi “Palette Manager“ iletişim kutusunda OK düğmesine tıklayın. Mor renkli olan revizyon özellikleri artık siyah olacaktır.

Kontur Bilgilerini İzole etme

Taranmış USGS topoğrafik haritalarının yaygın bir kullanımı, kontur bilgisini vektör olarak süzmektir. Böylece harita arazi modellemesi için kullanılabilir. Palet Yöneticisini kullanarak, diğer tüm özelliklerin rengini arka plan rengine değiştirerek kahverengi kontur çizgilerini izole edebiliriz. Bu gerçekleştiğinde, görüntüyü bitonal olarak dönüştürebilir ve tarama hatlarını vektöre dönüştürmek için VContour aracını kullanabiliriz.

  1. Taranmış USGS topografik haritalarının yaygın bir kullanımı, kontur bilgisini vektöre çıkarmaktır, böylece arazi modellemesi için kullanılabilir. Palet Yöneticisini “Palette Manager“ kullanarak, diğer tüm varlıkların rengini arka plan rengine değiştirerek kahverengi renkli kontur çizgilerini izole edebiliriz.
  2. Palet Yöneticisi “Palette Manager“ iletişim kutusunu açmak için, imajı seçin ve Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing” içerisinde > Palet Yöneticisi “Palette Managerkomutunu tıklayın.
  3. İzolasyon işlemini başlatmak için iki kahverengi tonunu (Endeks 8 ve 9) “(Index 8 ve 9)” seçin.

14. Renk tablosunda seçtiğiniz iki renk üzerine sağ tıklayın ile sağ tıklayın ve Seçimi Ters Çevir “Invert Selection” seçeneğini seçin. İki kahverengi düğme hariç tüm renk düğmeleri seçilir.

15. Hedef Renk “Target Color” iletişim kutusunu görüntülemek için, Birleştir “Combine“ düğmesine tıklayın. Hedef renk için beyaz rengi (Endeks 0) “(Index 0)” seçin ve OK düğmesine tıklayın.

16. Palet Yöneticisi “Palette Manager“ iletişim kutusunda OK düğmesine tıklayın. Sonuç sadece kahverengi renkli konturları gösteren bir imaj olacaktır.

17. Sonuçları inceledikten sonra, değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.