1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma G7-Topografik Haritalardan 3 Boyutlu 3B “3D” Kırılma Çizgileri Yaratma

Bu alıştırmada, vektör nesneler tarafından tanımlanan bir güzergahı izleyecek ve yükseltilere girince duracaksınız.

3 boyutlu 3B 3D” sürekli çizgi “polyline“ izleyicisi, mevcut tarama “raster” imajını sayısallaştırmaya çalışmadığı için diğer izleyicilerden farklıdır. Bu takipçi için karar noktaları yoldaki köşeler veya tarama “raster” etki noktaları olabilir. Her karar noktasında, yükseklik bilgisi istenir. Bunu üç yolla yapabilirsiniz:

 • Yüksekliği açıkça girme
 • Vektör verisini sas alarak bir artışa veya kesişime göre yüksekliği otomatik olarak atama
 • Bilinen noktalar arasındaki yükselti enterpolasyonu

İlgili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. \Öğretici6 “\Tutorial6” klasöründeki dwg çizim dosyasını açın.

Raster Design Seçenekler “Options” İletişim Kutusuna Erişme

 1. Raster Design Seçenekler “Options“ iletişim kutusunu görüntülemek için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Seçenekler “Options” komutunu tıklayın.
 2. Vektörleştirme Araçları İzleyici “VTools Follower” sekmesine tıklayın. 3B Sürekli çizgi Ayarları “3D Polyline Settings“ alanında, Yükseklik Aralığı “Elevation Interval“ değerini 20 olarak değiştirin; Yalnızca Tarama Etki Noktalarını Kullan “Use Raster Impact Points Only“ ve Tarama Beneklerini Yoksay “gnore Raster Speckles” işaretleme kutularının işaretlerinin temizlenmiş olduğundan emin olun.

Bu ayarlar yeni vektör çizgisinin nasıl oluşturulduğunu ve raster çizgileriyle karşılaşıldığında kullanılan varsayılan kotları kontrol eder. Yeni vektör sınır çizgisi için mevcut vektör polyline boyunca tüm köşeler ve raster darbe noktaları kullanılacaktır.

 1. Raster Design Seçenekler “Raster Design Options” iletişim kutusundan çıkmak için, OK düğmesine tıklayın.

3 Boyutlu 3B “3D” Kırılma Çizgisini Yaratma

 1. Nehir yatağının sınır çizgisini oluşturmak için Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Vektörleştirme Araçları “Vectorization Tools” altında > 3B Sürekli Çizgi İzleyicisi “3D Polyline Follower” komutuna tıklayın.
 2. Mevcut bir 2 boyutlu 2B “D” sürekli çizgiyi “polyline” kullanmak için V (Vekör) ”(Vector) yazıp; Enter tuşuna basın.
 3. Aşağıdaki şekilde yeşil renkli artı (+) simgesiyle görüldüğü üzere kırmızı renkli sürekli çizginin sağ ucunu seçin.

İmleç, çizginin sağ ucunda konumlandırılıp; bir yükseklik belirtmenizi bekler.

 1. İlk yükseklik için 7155 değerini girin. İmleç, sürekli çizginin “polyline” bir sonraki verteks noktasına gider.
 2. Sürekli çizginin verteks noktasının yüksekliğini enterpolasyon yapmak için I (Enterpolasyon) “(Interpolate)” girin.
 3. Tarama “Raster” konturu ile kesişme noktasının yakınındaki sonraki noktanın yüksekliğini ayarlamak için, 7160 değerini girin.
 4. Tarama “Raster” verisinin olmadığı en son nokta dışındaki kalan verteks noktaları için, yükseklikleri enterpolasyon yapmak için I (Enterpolasyon) “(Interpolate)” seçeneğini kullanın ve tarama “raster” çizgilerinin ve vektörün kesiştiği program tarafından hesaplanan yükseklik değerlerini kabul etmek için, Enter tuşuna basın.

Komut algoritması tarafından kullanılan yükseklikleri görmek için, komut satırını izleyin. Şayet yükseklik sıfırsa, bu bir çoklu çizgi tepe noktasıdır ve bu nokta için bir yükseklik hesaplamak için, I (Enterpolasyon) “(Interpolate)” seçeneğini kullanmanız gerekir. Şayet komut satırında görüntülenen bir yükseklik varsa, o nokta tarama “raster” ve vektör arasında bir kesişim noktasıdır ve program bu noktada yüksekliği belirlemek için seçeneklerde ayarlanan aralığı kullanıyordur. Bilinen yükseklikleri istediğiniz zaman girebilirsiniz.

 1. Sürekli çizginin “Polyline” sonuna geldiğinizde, kırılma çizgisinin sonunda yüksekliği belirtmek için, 7342 değerini girin.

Böylece artık o anki geçerli (mevcut) tabaka “current layer” üzerine çizilmiş yeni bir 3 boyutlu 3B “3D” sürekli çizginiz “polyline” var. Şayet bu sürekli çizgiyi “polyline” listelerseniz, sürekli çizginin “polyline” her verteks noktasının bir yüksekliği olduğunu görebilirsiniz. Köşelerin bazıları enterpolasyonlu yüksekliklere sahipken geri kalanı tarama “raster” konturlarının orijinal sürekli çizgi “polyline” güzergahıyla kesiştiği yüksekliklerdir.

 1. 3 boyutlu 3B “3D” sürekli çizgiyi “polyline” seçin ve komut satırına LIST yazıp; Enter tuşuna basın.

Sistem her verteks noktasının X, Y koordinat değeriyle birlikte Z koordinatı olarak gösterilen yüksekliklerini de görüntüler. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.