1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma G6-Taranmış Topografik Harita İmajlarından İzohips Eğrileri Yaratma

Bu alıştırmada, tarama “raster” izohips eğrilerini yüksekliğe sahip vektör sürekli çizgilerine “polyline” dönüştürmek için, kontur izleyiciyi “contour follower” aracını  kullanacaksınız.

Yükseklik “Elevation“ atamasını, tabaka “layer”  yönetimini ve karar noktası davranışını kontrol etmek için, ayarları kullanarak bir tarama “raster” izohips eğrisini bir vektör sürekli çizgisine “polyline” dönüştürebilirsiniz. Yükseklik seviyeleri, zeminin yüksekliğini veya sıcaklık veya popülasyon yoğunluğu gibi arazinin başka bir özelliğini temsil edebilir.

İlgili Alıştırmalar

 1. Temel Görevler Öğreticisi

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

 1. Alıştırma G3-Tarama (İmaj) Sürekli Çizgilerini “Raster Polyline” 2B Sürekli Çizgilere “2D Polyline” Dönüştürme

ALIŞTIRMA

 1. \Öğretici6 “\Tutorial6” klasöründeki VTools_06.dwg çizim dosyasını açın.

Raster Design Seçenekler “Options” İletişim Kutusuna Erişme

 1. Raster Design Seçenekler“Options“ iletişim kutusunu görüntülemek için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Seçenekler “Options” komutunu tıklayın.
 2. Tarama Varlık Algılama “Raster Entity Detection“ sekmesini seçin ve Tek Tıklama Seçenekleri “Single Pick Options” kısmında Maksimum Atlama Uzunluğu “Max Jump Lengthdeğerini 5 olarak değiştirin.

Bu ayar, AutoCAD Raster Design araç setinin bir tarama “raster” sürekli çizgisini “polyline” takip ederken tolere edebileceği boşluk uzunluğunu belirtir. Çizgiye gömülü etiketlerin üzerinden geçmek veya kesikli çizgiler gibi sürekli olmayan çizgileri takip etmek için kullanılabilir.

Bu uzunluk piksel cinsindendir ve Seç “Pick” düğmesi kullanılarak ekranda seçilebilir. Bu örneğimiz için Maksimum Atlama Uzunluğu “Max Jump Length“ değerini 5 olarak ayarlayacağız. Böylece izleyici izohips eğrilerinin etiketleri üzerinden atlamayacaktır.

 1. Vektörleştirme Araç Takipçisi “VTools Follower” sekmesine tıklayın. Kontur Ayarları “Contour Settings“ alanında, Yüksekliği “Elevation“ İstem “Prompt“ olarak değiştirin ve Yükseklik Aralığını “Elevation Interval” 20 olarak ayarlayın.

Bu ayar, tarama “raster” izohips eğrileri dönüştürürken konturlar için görüntülenen varsayılan yükseklikleri kontrol eder.

 1. Vektörleştirme Araçları Genel “VTools General“ sekmesine tıklayın ve Vektör Ayırma Seçenekleri “Vector Separation Options“ iletişim kutusunu görüntülemek için Vektör Ayırma “Vector Separation“ düğmesine tıklayın.
 2. Vektör Ayırma Seçenekleri “Vector Separation Options“ iletişim kutusunda Kontur sekmesine tıklayın ve Konturları Yüksekliğe Göre Ayır “Separate Contours By Elevation“ işaretleme kutusunun işaretli olduğunu doğrulayın.
 3. Bu ayar, yükseklik aralıklarına göre konturları tabakalara “layer” atar.
 4. Minör “Minor“ kısmında, Aralık “Interval“ değerini 20 ve Tabakayı “Layer” contour20 isimli tabaka “layer” olarak ayarlayın.
 5. Majör “Major“ kısmında, “Interval“ değerini 100 ve Tabakayı “Layer” contour100 isimli tabaka “layer” olarak ayarlayın.
 6. Polyline Genişliğini “Polyline Width”, hem Minör “Minor“ hem de Majör “Major“ sürekli çizgiler “polyline” için Gerçek “Actual“ olarak ayarlayın.

Bu ayarlar, 100 ile bölünebilen yüksekliğe sahip tüm konturların, otomatik olarak contour100 isimli tabakaya “layer” yerleştirilmesini sağlar. contour20 isimli tabaka “layer”  üzerine ise, 20‘ye bölünebilen, ancak 100‘e bölünemeyen bir yüksekliğe sahip tüm konturlar yerleştirilir. Tüm sürekli çizgiler “polyline” orijinal tarama “raster” verisi ile eşleşen bir genişlik kullanır.

 1. Vektör Ayırma Seçenekleri “Vector Separation Options“ iletişim kutusundan çıkmak için, OK düğmesine tıklayın ve Raster Design Seçenekler “Options” iletişim kutusundan çıkmak için tekrar OK düğmesine tıklayın.

Tarama Bilgilerinden Kontur Oluşturma

 1. Kontur oluşturmak için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Vektörleştirme Araçları “Vectorization Tools” altında > Kontur İzleyici “Contour Follower“ komutuna tıklayın.
 2. Aşağıdaki şekilde yeşil renkli çarpı (X) işareti ile gösterildiği şekilde 7200 konturunun üst yarısına tıklayın.

16. Takipçi etiketin bulunduğu yere ulaştığında, etiketin üzerinde bir veya iki noktayı tıkladıktan sonra, etiketin diğer tarafındaki kontur çizgisine tıklayın.

17. Uzaktaki konturu izlemeye devam etmek için, O (Devam) “(Continue)” yazıp Enter tuşuna basın.

18. İşlemi durdurmak için Enter tuşuna basın.

19. Yeni kontur yüksekliğini ayarlamak için 7200 girin.

20. Yeni kontur, contour100 isimli  tabaka “layer” üzerine yerleştirilir ve sürekli çizginin “polyline” genişliği, orijinal tarama “raster” ile eşleşecek şekilde ayarlanır.

21. 7200 konturunun solundaki 7220 konturuna tıklayın. Tüm izohips eğrisi takip edilerek vektör sürekli çizgisine “polyline” dönüştürülür.

22. İşlemi durdurmak için Enter tuşuna basın.

23. Yeni kontur için varsayılan 7220 kotunu kabul etmek için Enter tuşuna basın.

24. Yeni kontur, kontur20 isimli  tabaka “layer” üzerine yerleştirilir ve sürekli çizgi “polyline” genişliği orijinal tarama “raster” ile eşleşecek şekilde ayarlanır.

25. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.