1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma G3-Tarama Sürekli Çizgilerini “Raster Polyline”  2B Sürekli Çizgilere “2D Polyline” Dönüştürme

Bu alıştırmada, seçilen tarama (imaj) “raster” güzergahını otomatik olarak takip eden FOLLOWER komutuyla nasıl çalışılacağını öğreneceksiniz.

Sürekli çizgiler “Polyline” kapalı bir sınır veya açık bir güzergah oluşturabilir. AutoCAD Raster Design araç seti, bir karar noktasına ulaşıldığında sizin veri girişinizi durdurarak seçilen bir tarama (imaj) “raster” yolunu otomatik olarak izleyebilir. Bir karar noktası tipik olarak kafa karıştırıcı geometriye sahip bir kesişme noktası, bitiş noktası veya konumdur.

İlgili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

1. \Öğretici6 “\Tutorial6” klasöründeki VTools_04.dwg çizim dosyasını açın.

2. Raster Design Hızlı Erişim Çubuğunun “Raster Design Quick Bar”görünür olduğundan emin olun. Şayet bu çubuk görünür değilse, Tarama  “Raster” menüsü içerisindeki > Hızlı Çubuğa Geçiş Yap “Toggle Quick Bar” komutunu tıklayın.

3. Raster Design Hızlı Erişim Çubuğunda “Raster Design Quick Bar”, Tarama Kesişme Noktalarında Dur “Stop at Raster Intersections“ düğmesini  [  ] temizleyin. Düğmenin çevresi açık mavi renk yerine beyaz olduğu zaman, temizlenmiş demektir.

Tarama Sürekli Çizgilerini “Raster Polyline” Dönüştürme

4. Yeni bir sürekli çizgi “polyline” yaratmak için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Vektörleştirme Araçları “Vectorization Tools” altında > Sürekli Çizgi Takipçisi “Polyline Follower” komutuna tıklayın.

5. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere görüntüdeki yay üzerinde bir nokta seçin.

6. Sürekli çizgiyi “Polyline” ve altındaki tarama “raster” verisini kaldırmak (temizlemek) için, iki kez Enter tuşuna basın. Sonuç aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi olacaktır.

Kapalı Tarama Sürekli Çizgilerini “Raster Polyline” Dönüştürme

7. Tarama Kesişme Noktalarında Dur “Stop at Raster Intersections“ düğmesini [  ] tıklayın.

Bu seçenek, yeni vektör varlığını bir kesişim noktasına ulaştığında yönlendirmenizi sağlar.

8. Yeni bir sürekli çizgi “polyline” yaratmak için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Vektörleştirme Araçları “Vectorization Tools” altında > Sürekli Çizgi Takipçisi “Polyline Follower” komutuna tıklayın.

9. Parsel (7) ve (8) arasındaki sınır çizgisi üzerinde bir nokta seçin.

10. Takipçi sınır çizgisinin sonuna ulaştığında, D (Yön) “(Direction)” girdikten sonra, sürekli çizgi “polyline“ olarak (8) numaralı parselin etrafındaki çizgiyi belirlemek için parsel sürekli çizgisi üzerinde önceki bir noktayı seçin.

11. Yön “Direction” seçeneği genellikle karar noktalarında kullanılır.

12. Takipçi, parselin önceki çizgisi ile kesikli parsel çizgisi arasındaki kesişim noktasına ulaştığında, D (Yön) “(Direction)” girdikten sonra, sürekli çizgiyi “polyline” (8) numaralı parsel etrafında sürdürebilmek için kesikli parsel çizgisinin başlangıcına yakın bir noktayı seçin.

13. Takipçi kavşağa ulaştığında, V (Vektör) “(Vector)” girin; ardından eğri olan kavşak tarama “raster” verisini takip etmek ve bunu vektör çizgisi olarak belirtmek için, kavşağın kenarını seçin.

Vektör “(Vector)” seçeneği, çizgiler veya sınırlar çakıştığında vektör sürekli çizgisini “polyline” izlemenizi sağlar.

14. Veri istemi (Uyarı) geldiğinde, eğri sürekli çizginin “polyline” başlangıç ve bitiş noktalarını seçin. Başlangıç, üst verteks noktası; bitiş ise, poligonun kapatılabileceği alt verteks noktasıdır.

15. Bu noktalar vektör sürekli çizgisi “polyline” olarak takip edilecek yönü ve mesafeyi belirler. Bu nokta seçimleri için AutoCAD Uç nokta “Endpoint” nesne çıtçıtı etkinleştirilir.

16. Yeni sürekli çizgiyi “polyline” kapatmak ve yeni vektörün arkasındaki tarama “raster” verilerini kaldırmak (temizlemek) için, C (Kapat) “(Close)” girin.

17. Komuttan çıkmak için, iki kez Enter tuşuna basın.

18. (8) numaralı Parsel için parsel çizgileri tek bir sürekli çizgiye “polyline” dönüştürülecektir.

  1. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.