1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma G2-Tarama “Raster” Metni Değiştirme

Bu alıştırmada, çok satırlı metin paragraflarını (örneğin inşaat notları) veya tek metin satırlarını vektör sürümleriyle nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz.

Genellikle taranmış çizimleri bir inşaat belge setinin parçası olarak kullanmaya çalıştığınızda, çizimdeki metinler “text” değiştirilmeli veya güncellenmelidir.

İlgili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

  1. \Tutorial6 klasöründeki VTools_03.dwg çizim dosyasını açın.

Tarama (İmaj) “Raster” Çıtçıtlarını Kapalı “Off” Duruma Getirme

  1. Tarama (İmaj) “Raster” menüsü içerisinde > Tarama (İmaj) “Çıtçıt “Raster Snap” komutunu seçin.
  2. Tarama (İmaj) “Çıtçıt Açık “Raster Snap On”işaretleme kutusunun işaretini temizledikten sonra OK düğmesine tıklayın.

Bu, tüm Tarama (İmaj) “Çıtçıtlarını “Raster Snap” kapalı duruma getirir. Böylece imajdaki (resimdeki)  herhangi bir nokta seçilebilir. Ctrl + F3 tuşlarına basarak da bunu yapabilirsiniz.

Tarama (İmaj) “Raster” Notları Çok Satırlı Yazıya “Mtext” Dönüştürme

  1. Yeni, düzeltilmiş bir metin bloğu yaratmak için, Tarama (İmaj) “Raster” menüsü içerisinde >Vektörleştirme Araçları “Vectorization Tools“ > altında Çok Satırlı Yazı “Multiline Text” komutunu seçin.
  2. Metin kutusu için mevcut notun sol üst köşesinde bir nokta seçin.

6. 0 derece dönüş açısını “rotation angle” kabul etmek için Enter tuşuna basın.

7. Çok satırlı yazının “Mtext” kullanacağı alanı belirlemek için, imleci sürükleyerek mevcut olan dört metin satırının çevresine bir pencere oluşturun.

8. Çok satırlı metin çerçevesi içerine aşağıdaki metni girin:

NOTE: LATCHES CAN BE LOCKED. BOX VENTILATED IN 4 PLACES.

  1. Bitirmek için, şeritin Metin Düzenleyicisi “Text Editor” sekmesindeki Metin Düzenleyiciyi Kapat “Close Text Editor” komut düğmesini tıklayın.
  2. Yeni metnin arkasındaki tarama (imaj “raster” verilerinin kaldırılması için, bir seçim penceresi oluşturmak üzere yeni metnin dışında iki noktayı tıklayarak bir seçim dikdörtgeni oluşturun.

11. Arka plandaki tarama (imaj) verileri, neyin kaldırılacağını göstermek için vurgulanır. Şayet yanlış alan seçilirse, r (Tekrarla) yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, yeni bir alan seçebilirsiniz.

Not: Şayet vektör metnini düzenlemeniz gerekirse, onu seçtikten sonra sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Çok Satırlı Yazı Düzenle “MText Edit” seçeneğini seçin.

Tarama (İmaj) “Raster” Etiketi Tek Satırlı Yazıya “Text” Dönüştürme

Sonraki birkaç adımda, çizimin sol alt bölgesindeki eş merkezli hizalamalar için etiketin ikinci satırı ile bir hizalama problemini düzeltmek için bir tek satırlı metin “text” satırını değiştireceksiniz.

12. Yeni bir metin satırı yaratmak için, arama (İmaj) “Raster” menüsü içerisinde >Vektörleştirme Araçları “Vectorization Tools“ > altında Tek Satırlı Yazı “Text” komutunu seçin.

13. Yaratılacak tek satırlı vektör yazı nesnesinin sol alt köşesinin yerini belirlemek için, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere tarama (imaj) “raster verisindeki “OR 1.50 DIA. OUTPUT.” satırının sol üst köşesini tıklayın.

Aşağıdaki örnek, yeni tek satırlık yazı “text” için başlangıç noktasını nerede seçeceğinizi göstermektedir.

14. Vektör Yazı Düzenleme “VText Edit” iletişim kutusuna aşağıdaki metni girin:

KNOCKOUTS FOR 1.25

15. Yeni metnin arkasındaki tarama (imaj “raster” verilerinin kaldırılması için, bir seçim penceresi oluşturmak üzere yeni metnin dışında iki noktayı tıklayarak bir seçim dikdörtgeni oluşturun.

16. Arka plandaki tarama (imaj) verileri, neyin kaldırılacağını göstermek için vurgulanır. Şayet yanlış alan seçilirse, R (Tekrarla) yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, yeni bir alan seçebilirsiniz.

17. Arka plandaki tarama (imaj) “raster” verilerini kaldırmak için, Enter tuşuna basın. Komutu tamamlamak için tekrar Enter tuşuna basın.

18. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.