1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma F2-Ton Ayarlaması için Kontrast Eğrisi Kullanma

Bu alıştırmada, kontrol noktalarını kullanarak bir kontrast eğrisi oluşturup değiştireceksiniz.

Parçalı doğrusal kontrast eğrisi ile, eğrinin otomatik olarak çizildiği 64 kontrol noktasına kadar kontrol noktası yerleştirebilirsiniz. İmaj ayarlarını, eğrinin şeklini değiştirmek için kontrol noktalarını sürükleyerek yaparsınız. Eğri, seçilen alandaki olası her giriş değeri için yalnızca bir yeni çıkış değeri belirlenecek şekilde sınırlandırılmıştır. Bu ton ayarı ile herhangi bir imaj daha kullanışlı hale getirilebilir.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

1.      Öğretici8 “\Tutorial8 klasöründeki TonalAdjustment02.dwg isimli çizim dosyasını açın. Şayet gerekirse, vektör verilerini imajın üstünde görmek için, komut satırına REGEN yazıp; Enter tuşuna basın.

Ton Ayarlamayı Başlatma

2. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Görüntü İşleme “Image Processing“ altında > Histogram “Histogram” komutunu tıklayın. Analiz için bir alt bölge tanımlamak için, mevcut bir kapalı vektör varlık kullanacağınızı belirtmek için, E (Mevcut) “(Existing)”  yazın.

3. Sağ alt alan için (açık gri renkli) kaldırım kenar çizgisinden bir nokta seçin.

Not: Gerçek bir projede, tonu ayarlamak istediğiniz bölgenin çevresinde kapalı bir vektör varlığınız yoksa, özellikle bu amaç için bir çokgen oluşturabilirsiniz.

4. Histogram “Histogram” iletişim kutusunda Ton Ayarlama “Tonal Adjustment“ sekmesini tıklayın.

5. Eğri Tipi Seç”Select Curve Type” kutusunda, Parçalı Doğrusal “Piecewise Linear” tipini seçin.

Yukarıdaki şekilde görünen Kontrast “Contrast“ penceresindeki düz çizgi, imajın alttan görünşünün giriş ton değerleri (altta siyah, sağda beyaz) ve dikeyde karşılık gelen ekran değerleri (altta siyah, üstte beyaz) arasındaki ilk doğrusal ilişkiyi gösterir. Bu ilişki nedeniyle, çizgiyi düzgün bir şekilde yukarı ve aşağı hareket ettirmek tüm değerlerin parlaklığını değiştirmeye sebep olur. Benzer şekilde, çizginin eğimini değiştirmek, tüm değerler için kontrastı değiştirmeye sebep olur. Ancak grafiği doğrusal yapmaz. Şayet birkaç kontrol noktasını değiştirirsek, imajdaki farklı giriş tonları aralığının çıktı parlaklığını ve kontrastını değiştirebiliriz.

İmlecinizi çizginin ortasındaki kontrol noktasının üzerine getirin. İmlecin bir hareket imlecine dönüştüğünü unutmayın. Tıklayıp sürüklediğinizde araç ipucu geçerli konumunu bildirir. Noktayı sol üst ve sağ alt köşeler arasında çapraz olarak sürükleyerek, sonuçtaki doğrusal olmayan eğriyi manipüle etmenin histogramı üzerindeki etkisini görebilirsiniz.

Kontrol noktasını sola hareket ettirmek gri tonları daha beyaz yaparken; kontrol noktasını sağ alt köşeye getirmek gri tonları çok daha karanlık yapar.

  1. Kontrol noktasını 225,150 yakınındaki bir noktaya getirin, histogramı sola doğru uzatın ve tepe noktalarını ayırın. Eğrinin sol kısmı çoğunlukla parlaklığı düşürmekte ve çatı ve peyzaj tonları için kontrastı arttırmaktadır; sağ kısım çoğunlukla daha açık tonların kontrastını azaltır. Histogramda bunu sol tepe (çatı ve peyzaj tonları) olarak sola doğru hareket eden, parlaklığı azaltan ve kontrastı azaltan tepe noktası bir miktar sıkıştırma olarak görürüz. (bina cephesi ve geçit tonlarını temsil eden) doğru tepe noktası için kontrastı artıran ve parlaklığı azaltan sola doğru hareket eden bir germe etkisi görürüz.

7. Çatıdaki ve peyzaj tonlarındaki orijinal kontrastı yeniden elde etmek için, Kontrast “Contrast” penceresinin altındaki soldaki (siyah) üçgen kaydırıcıyı ayarlayarak o bölümün eğimini 45 derecelik bir açıya getirin. Siyah kaydırıcıyı yaklaşık 84 olana kadar hareket ettirin. Eğrinin 0 ile 80 arasındaki giriş değerleri arasında 0 değerinde yatay olması, orijinal sağ altta bu aralık içinde az sayıda veya hiç piksel olmadığı için önemsizdir.

Eğri artık doğrusal değildir ve bölgedeki farklı ton değerlerine farklı düzeltme faktörleri uygular. Asıl amaç, histogram eğrisinin projenin sol üst kısmındaki gibi görünmesini sağlamaktı. Sol üst alan için geçerli sonucu sağ alt alan için olan sonuçla karşılaştırın.

Sağ alt alandaki ana histogramın tepe noktası, üst sol alandaki tepe noktasından farklı olarak, aynı temel çıkış değerleri aralığındadır. Alt sağ alan histogramında ana tepe noktasının sağındaki öğelerin yüksek yaygınlığı, projenin bu bölümünde daha fazla bina kenarı ve somut çalışmanın (her ikisi de oldukça hafif) gösterilmesidir.

  1. Eğriyi harici bir dosyaya dışa aktararak ileride kullanmak üzere saklayın. Histogram “Histogram” iletişim kutusunda, Dışa Aktarma “Export” iletişim kutusunu görüntülemek için, Dışa Aktar “Export” düğmesine tıklayın. Dizini \Öğretici8 “\Tutorial8” olarak ayarlayın. Dosya adı için Tutorial02 girin ve dosya tipini Gamma Point Listen (* .gpl) dosya tipi olarak bırakın. Dışa Aktar “Export” düğmesine tıklayın.
  2. Histogram iletişim kutusunda, Değişiklikleri Alana Uygula “Apply Changes Toarea” kısmında, Alt bölge “Sub-region” seçeneğini seçin.
  3. Proje imajının sağ alt kısmını güncellemek için, Uygula “Apply“ düğmesine tıklayın. İletişim kutusundan çıkmak için, Kapat “Close“ düğmesine tıklayın. Sonuç, hem sol üst hem de sağ alt parçanın tonda benzer olduğu bir imaj olacaktır.

Halen düzeltilmesi gereken tek alanlar karayolunun bazı kısımlarıdır. Bu, Alıştırma F3-Uygun Kontrast Eğrisi Kullanma  isimli bir sonraki alıştırmada ele alınacaktır.

  1. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.