1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma F1- Histogram Aracının Kullanma

Bu alıştırmada, ton ayarlarında yardımcı olması için Histogram “Histogram” aracının bazı temel kontrollerini öğreneceksiniz.

Ton ayarı, Histogram “Histogram” aracını kullanan birkaç özellikten biridir. Histogram “Histogram” aracı özellikle imajlarla ilgili ton sorunlarını tanımlamak ve düzeltmek için kullanışlıdır. Ön izleme “Preview” penceresi yapılan ayarlamaların etkilerini gösterir ve Histogram “Histogram” aracı ile birlikte kullanılabilir.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

1.      Öğretici8 “\Tutorial8 klasöründeki TonalAdjustment01.dwg isimli çizim dosyasını açın.

2.      Çizimdeki vektör çizgisi çalışmasını görüntüleyin. Kırmızı renkli çizgiler, projedeki mevcut binaların izlerini temsil etmektedir. Sarı renkli çizgiler proje için önerilen bina ve hava fotoğrafçılığı içindir. Açık gri renkli çizgiler kaldırım kenarlarını, camgöbeği renkli çizgiler beton yürüyüş yollarının sınırları ve yeşil renkli çizgiler park alanlarını göstermektedir.

Yerleştirilecek İmajı Seçme

 1. İmaj Yerleştir “Insert Image” iletişim kutusunu görüntülemek için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde >  Yerleştir “Insert” komutunu tıklayın.
 2. Dosya Tipi “Files of Type” listesinden Tüm İmaj Dosyaları “All Image Files“ tipini seçin.
 3. Şayet gerekirse, \Öğretici8 “\Tutorial8” klasörüne gidin.
 4. SiteAerial01.tif isimli imaj dosyasını seçin.

Hızlı Ekleme Seçeneğini Kullanarak İmajı Ekleme

 1. İmaj Yerleştirme “Insert Image” iletişim kutusunun, Yerleştirme  Seçenekleri “Insert Options” kısmında, Hızlı Yerleştirme “Quick Insert” seçeneğini seçin. Yalnızca Çerçeveyi Göster “Show Frames Only“ ve İmaja Görüntü Yakınlaştırma Yap “Zoom to Image “ işaretleme kutularının işaretli olmadığından emin olun.
 2. İmajı çizime eklemek için, Aç “Open” düğmesine tıklayın.
 3. İmaj önceden ilişkilendirilmiş olup; bu proje için uygun şekilde ölçeklendirilmiştir.
 4. Gerekirse, vektör bilgilerinin görüntünün üstünde görüntülendiğinden emin olmak için REGEN komutunu kullanın.
 5. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, projenin sağ alt ve sol üst kısımları arasındaki gölgelenme arasındaki aşırı farklılığa dikkat edin. Projeyi bu şekilde bırakmak, proje sunumu açısından sıkıntılı olup; yedek fotoğrafların elde edilmesi de maliyet açısından zorlayıcı olacaktır. Amacımız, tonu tüm fotoğrafta mümkün olduğunca tutarlı hale getirmek için, Ton Ayarlama araçlarını kullanmaktır.

İki Alan için Histogramları Karşılaştırma

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing” altında > Histogram “Histogram” komutunu tıklayın. Analiz için bir alt bölge tanımlamak için, mevcut bir kapalı vektör varlık kullanacağınızı belirtmek için, E (Mevcut) “(Existing)” girip Enter tuşuna basın.
 2. Sol üst kısımdaki binaları tamamen çevreleyen kaldırım kenarındaki (açık gri) çizginin bir noktasını seçin. Histogram, bu bölgedeki görüntü tonunu değerlendirecektir.

14. Histogram “Histogram“ iletişim kutusunda Ton Ayarlama “Tonal Adjustment“ sekmesini tıklayın. İmajın bu alanı için histogramın görünüşüne dikkat edin.

Histogram, her bir gri seviyesine sahip alandaki piksel sayısını grafiksel olarak gösterir. Bu örneğimizde, bir kısmı sağ uçta beyaza çok yakın orta kademe değerlerin yüksek bir frekansını görüyoruz. Bu alanda çok açık (silikleşmiş) veya çok koyu (gölgeli) çok fazla piksel yok. Bu bölgenin görsel görünümü oldukça iyidir.

15. Histogram “Histogram” iletişim kutusunu kapatmak için, İptal “Cancel” düğmesine tıklayın ve genel görünüşü zihninize not edin.

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing” altında > Histogram “Histogram” komutuna tıklayın. E (Mevcut) “(Existing)” girip Enter tuşuna basın.
 2. Analiz için başka bir bölge tanımlamak için, çizimin sağ alt tarafındaki (açık gri renkli) kaldırım kenar çizgilerinden birini tıklayarak seçin.

Aşağıdaki şekil, kaldırım kenarındaki noktanın nerede seçileceğini göstermektedir.

 1. Histogram “Histogram“ iletişim kutusunda, Ton Ayarlama “Tonal Adjustment” sekmesini seçin.
 2. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Histogramın “Histogram“ eğri olduğunu, yüksek bir açık gri ve sıklıkla beyaz renk gösterdiğine dikkat edin. Bir sonraki alıştırmada, imajın bu bölümündeki ton dengesini değiştirerek mümkün olan en üst sol bölüme benzemesini sağlayacağız. Bu, bu yüksek frekans değerlerini sol orta değerlere doğru etkili bir şekilde kaydırmak için ayarlamalar yapmamız gerektiği anlamına gelir. Sağ üst Histogramda “Histogram” bulunandan daha belirgin olan sağdaki ikincil zirveye dikkat edin. Bu tepe, projenin sağ alt kısmında daha fazla görünen binanın cephelerinin daha açık renklerini temsil etmektedir. Ayarlamayı, zirveyi koruyarak görünüşte değiştirilebilmesine rağmen gerçekleştirmeliyiz.

 1. Histogram “Histogram” iletişim kutusunu kapatmak için, İptal “Cancel” düğmesine tıklayın.
 2. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.