Alıştırma E8-İmajın Bir Kısmını Şeffaf “Transparent” Yapma

Bu alıştırmada imajın rengini saydamlaştırma hakkında bilgi edineceksiniz.

Her imaj için saydam bir renk belirleyebilirsiniz. Ardından imajın o renkteki (veya gri gölgeli) tüm bölümleri opak veya şeffaf “transparent” hale getirilebilir. Şayet imajın arkasında gösterilen bilgileri görmek istiyorsanız ,bu kullanışlıdır. İki tonlu “bitonal” imajlarda, saydam renk her zaman imajın arka plan rengidir.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

  1. Öğretici5 “\Tutorial5 klasöründeki Map_08.dwg isimli çizim dosyasını açın.
  2. USGS USGS rehber sayfasını “quad sheet“ sayfasının imaj çerçevesini seçin.
  3. Özellikler “Properties” penceresini görüntülemek için, sağ tıklayın ve Özellikler “Properties“  seçeneğini seçin.

Özellikler “Properties“  penceresi uzun bir tablo içerir; bu tabloyu yukarı ve aşağı kaydırmak için dikey sürgüyü kullanın. Tablonun dip kısmın yakınında Misc etiketli iki ayrı sekme olduğuna dikkat edin.

İmaj için Arka Plan Şeffaflık Özelliklerini Belirleme

4. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Çeşitli “Misc” sekmesinde Arka plan Şeffaflığı “Background Transparency“ öğesine tıklayın ve değeri Evet “Yes” olarak değiştirin.

Arka plan saydamlığının   “Background Transparency“ özellikleri, Çeşitli “Misc” altındaki özellikler listesinin sonuna yakın bir yerde görünür.

5. Çeşitli “Misc” sekmesinin alt kısmında, Şeffaf Renk “Transparent Color“ seçeneğine tıkladıktan sonra, Şeffaf Renk “Transparent Color“ iletişim kutusunu görüntületmek için, […] sembolü şeklindeki seçim düğmesine tıklayın.

6. Seç “Select “ düğmesine tıklayın, USGS imajının beyaz renkli kenarlık alanında herhangi bir yere tıkladıktan sonra, OK düğmesine tıklayın.

Beyaz renkli kenarlığın harita içindeki beyaz alanlarla birlikte saydamlaştığına dikkat edin.

  1. Özellikler “Properties” penceresini kapatın.
  2. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Filtreler Listesi

Revit’te çeşitli iletişim kutularında, kategorileri disipline göre filtrelemek için Filtre “Filter” listesini kullanabilirsiniz. Kategorilerini listelemek …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.