1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma E7-Hızlı Yerleştirme “Quick Insert” Aracını Kullanarak USGS Rehber Sayfasını “Quad Sheets“ Çiziminize Ekleme

Bu alıştırmada, USGS rehber sayfasının “quad sheet“ renkli imajını çiziminize eklemek için, Hızlı Yerleştirme “Quick Insert” yöntemini kullanacaksınız.

Hızlı Yerleştirme “Quick Insert” yöntemi, bir çiziminize bir imajı eklerken yerleştirme noktasını “insertion point”, döndürmeyi “rotation” ve ölçeği “scale” belirlemek için kullanacağınız çeşitli yöntemlerden birisidir. Bu yöntem, değerleri belirlemenizi veya değiştirmenizi veri olarak sizden istemekten ziyade, imajı eklemek için varsayılan (AutoCAD Raster Design araç seti varsayılanlarından olan dünya dosyası “World file”, kaynak dosyası “resource file” gibi) korelasyon dosyalarını kullanır.

Hızlı Yerleştirme “Quick Insert” yöntemi, korelasyon değerlerinden hiçbirini değiştirmeden imaj eklemek istediğinizde kullanışlıdır.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici5 “\Tutorial5klasöründeki Map_07.dwg isimli çizim dosyasını açın.

Yerleştirilecek İmajı Seçme

 1. İmaj Yerleştirme “Insert Image” iletişim kutusunu görüntületmek için, Tarama ”Raster” menüsü içerisinde > Yerleştir “Insert” komutunu tıklayın.
 2. Dosya Tipleri “Files of Type”listesinden, TIFF dosya tipini seçin.
 3. Şayet gerekiyorsa, \Öğretici5 “\Tutorial5” klasörüne gidin.
 4. tifisimli imaj dosyasını seçin.
 5. Görünüşler “Views “ menüsünde Ön izleme “Preview“ ve Bilgiler” Information“ işaretleme kutularının işaretli olduğunu doğrulayın. Bu, bir ön izleme “preview” penceresi ve imajla ilgili bilgilerin bir listesini görüntüleyecektir.
 6. Her parametre için gösterilen değerleri gözden geçirin.

İmajı Yerleştirme

 1. Yerleştirme Seçenekleri “Insert Options“ kısmında, Hızlı Ekleme “Quick Insert“ seçeneğini seçin. Ayrıca Sadece Çerçeveleri Göster “Show Frames Only” ve Onlyan ve İmaja Görüntü Yakınlaştırma Yap “Zoom To Image” işaretleme kutularının işaretli olmadığından emin olun.
 2. İmajı çiziminize yerleştirmek için, Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Bu imaj korelasyon verisi içeren bir GeoTIFF dosyasıdır. AutoCAD Raster Design araç seti bu değerleri imajı çizime  yerleştirirken kullanır.

İmajı Görüntüleme

 1. Şayet vektör çizgileri imajın üstünde görüntülenmezse, görüntüleme sırasını geri yüklemek için, REGEN yazıp Enter tuşuna basın.
 2. Görünüş “View“ menüsü içerisinde > İsimlendirilmiş Görünüşler “amed Views” komutuna tıklayın ve ardından o anki geçerli (aktif) görünüşü “current view” TU_henniker isimli görünüş olarak ayarlayın.

12. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.