1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma E6- Gri Tonlamalı “Grayscale” İmajları İki Tonlu “Bitonal” İmajlara Dönüştürme

Bu alıştırmada gri tonlamalı “grayscale“ bir imajı iki tonlu “bitonal“ (siyah beyaz) imajlara dönüştürecek ve dönüştürülen imajı temizleyeceksiniz:

 • Eşik “Threshold“ : Bir toprak haritasının gri tonlamalı “grayscale“ imajını iki tonlu “bitonal“ bir imaja dönüştürür.
 • Ters Çevir “Invert” : Okunabilirliği artırmak için, imajın aydınlık ve karanlık alanlarını tersine çevirir. İki tonlu “Bitonal“ imajlar söz konusu olduğunda, arka plan ve ön plan renklerini ters çevirme etkisine de sahiptir.
 • Benek Giderici “Despeckle” : İstenmeyen noktaları ve lekeleri imajdan kaldırır.

Gri tonlamalı “Grayscale” imajı iki tonlu “bitonal“ (siyah beyaz) bir imaja dönüştürerek, imajı ters çevirerek ve imjdaki benekleri temizleyerek, imajdaki toprak sınırlarının tanımlanmasını kolaylaştırırsınız. Elde edilen harita AutoCAD Raster Design araç seti Vektörleştirme Araçları kullanılarak kolayca vektöre dönüştürülebilir.

Bu derste ayrıca değiştirilmiş imajı bir dünya korelasyon “world correlation“ dosyası ile dışa aktaracaksınız.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici5 “\Tutorial5klasöründeki Map_06.dwg isimli çizim dosyasını açın. Sonraki birkaç adımda, Model alanın arka plan rengini siyah olarak değiştireceksiniz.
 2. Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açmak için, komut satırına OPTIONS yazıp; Enter tuşuna basın.
 3. Görüntüleme “Display“ sekmesine tıklayın.
 4. Renkler “Colors“ düğmesini tıklayın. Çizim Penceresi Renkleri “Drawing Window Colors“ iletişim kutusu açılır.
 5. Arabirim Elemanı “Interface Element” listesinden, Düzgün Arka Plan “Uniform Background “ öğesini seçin.
 6. Renk “Color “ listesinden Siyah “Black“ rengini seçin.
 7. Çizim Penceresi Renkleri “Drawing Window Colors“ iletişim kutusunda Uygula “Apply” düğmesine tıkladıktan sonra, Kapat “Close” düğmesine tıklayın ve ardından Seçenekler “Options” iletişim kutusunda OK düğmesine tıklayın.

Gri tonlamalı “Grayscale” İmajı İki Tonlu “Bitonal” İmaja Dönüştürme

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing“ seçeneği altında > Histogram “Histogram” komutunu tıklayın. İmajın tamamını düzenlemek için, Enter tuşuna basın. Histogram “Histogram” iletişim kutusu görüntülenir.

Eşik “Threshold“ sekmesinde, imajı dönüştürdükten sonra hangi piksellerin siyah olacağını ve hangilerinin beyaz olacağını belirlemek için sürgüyü kullanın. Sürgünün solundaki gri tonlar siyah, sağdakiler beyaz olur.

 1. Ön izleme “Preview” penceresinde imajdaki etkiyi gözlemleyerek sürgüyü 82 değerine getirin.

Bu alıştırma tek bir imaj kullanmaktadır. Bununla birlikte şayet birden fazla imaj seçerseniz, eşik değerin o imaj üzerindeki etkisini gözlemlemek için ön izlemenin “preview“ altındaki imaj ismini seçebilirsiniz. Uygula “Apply” ve Kapat “Close” düğmelerine tıklattığınızda seçilen imajlar siyah beyaza dönüşür.

 1. İmajı dönüştürmek için, Uygula “Apply” ve Kapat “Close” düğmelerine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görünen resim, zemin haritasının imajının, iki tonlu “bitonal”  (siyah beyaz) bir imaja dönüştürüldükten sonra nasıl görünmesi gerektiğini göstermektedir. Sizin de gördüğünüz gibi imajın açık bir arka plan rengi ve okunması zor olan koyu çizgileri var. Ayrıca imajda büyük benekler de bulunuyor.

İmajı Dışa Aktarma “Export”

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Dışa Aktar “Export” seçeneği altında > İmaj “Image” komutunu tıklayın.
 2. Dışa Aktarma “Export” iletişim kutusunda, dosya ismi için Soilsmap_world_03 yazın, dosya tipi için CALS1 tipini seçin ve Dışa Aktar “Export” düğmesine tıklayın.
 3. Dışa Aktarma Seçenekleri “Export Options“ iletişim kutusunda, Çizimle İmaj Bağlantısını Koru “Maintain Drawing Link to Image“ seçeneğini seçin ve Korelasyon “Correlation” kısmında, Dünya Dosyası “World File“ seçeneğini seçin.
 4. Son “Finish” düğmesine tıklayın.

İmaj Renklerini Terse Çevirme

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Temizleme “Cleanup“ seçeneği altında > Renkleri Terse Çevir “Invert” komutunu tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görünen resim, imajın aydınlık ve karanlık alanlarını ters çevirdikten sonra toprak haritasının imajının nasıl görünmesi gerektiğini göstermektedir. Sizin de gördüğünüz gibi, imaj hala birçok büyük benek içeriyor.

İmajdaki Benekleri Kaldırma

16. Yerleştirme Seçenekleri “Insert Options” kısmında, Yerleştirme İletişimi “Insertion Dialog“ seçeneğini seçin. Ayrıca Yalnızca Çerçeveleri Göster “Show Frames Only“ ve İmaja(lara) Görüntü Yakınlaştırma Yap “Zoom To Image(s)” işaretleme kutularının işaretli olmadığından emin olun.

17. İmaj Korelasyonu “Image Correlation”  iletişim kutusunu görüntülemek için, Aç “Open” düğmesine tıklayın. Kaynak “Source“ sekmesini seçin.

18. Sizden devam etmeniz veya piksel ebatını “pixel size” belirlemeniz istenir.

19. Yerleştirme “Insertion“  sekmesini tıklayın ve ardından OK düğmesine tıklayın.

20. Kaldırılacak olan pikseller vurgulanır. Gerçek bir projede, imajı  incelemek ve temel verilerin kaldırılmak üzere vurgulanmamasını sağlamak için, görüntü yakınlaştırma “zoom in” yapmanız gereken an budur. Kaldırma kümesinden çıkartılacak pikselleri çeşitli şekillerde belirleyebilirsiniz.

21. Vurgulanan benekleri kaldırmak için, Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görünen resim, benekler çıkardıktan sonra toprak haritası imajının nasıl görünmesi gerektiğini göstermektedir.

 1. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.