1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma E5-Dünya Korelasyon Dosyasını Kullanma

Bu alıştırmada, çiziminize bir zemin haritasının imajını yerleştirmek için, bir dünya korelasyon “world correlation“ dosyası kullanacaksınız.

Bir dünya korelasyon “world correlation“ dosyası veya bir kaynak “source” dosyası gibi bir korelasyon dosyası kullanmak, çiziminize bir imaj yerleştirirken yerleştirme noktasını “insertion point” , dönüşü “rotation“ ve ölçeği “scale” belirlemek için kullanılan çeşitli seçeneklerden biridir.

Ayrıca bu alıştırmada, çizim birimleriyle ilişkili imaj birimleri ayarı ile de çalışacaksınız.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici5 “\Tutorial5klasöründeki Map_05.dwg  isimli çizim dosyasını açın.

Yerleştirmek İçin Bir İmaj Seçme

 1. İmaj Yerleştir “Insert Image” iletişim kutusunu görüntülemek için, Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Yerleştir “Insert” komutuna tıklayın.
 2. Dosya Tipi “Files of Type” listesinden TIFF tipini seçin.
 3. Şayet gerekirse, \Öğretici5 “\Tutorial5” klasörüne gidin.
 4. tif isimli imaj dosyasını seçin.
 5. Görünüşler “Views“ menüsünde Ön izleme “Preview” ve Bilgi “Information “ işaretleme kutularının işaretli olduğunu doğrulayın. Bu, bir ön izleme “preview” penceresi ve imaj ilgili bilgilerin bir listesini görüntüleyecektir.
 6. Her parametre için gösterilen değerleri gözden geçirin.

İmajı bir Dünya Korelasyon “World Correlation“ Dosyası Kullanarak Ekleme

 1. Yerleştirme Seçenekleri “Insert Options” kısmında, Yerleştirme İletişimi “Insertion Dialog“ seçeneğini seçin. Ayrıca Yalnızca Çerçeveleri Göster “Show Frames Only“ ve İmaja(lara) Görüntü Yakınlaştır “Zoom To Image(s)” işaretleme kutularının işaretli olmadığından emin olun.
 2. İmaj Korelasyonu “Image Correlation” iletişim kutusunu görüntülemek için, Aç “Open” düğmesine tıklayın. Kaynak “Source“ sekmesini seçin.
 3. AutoCAD Raster Design araç seti, bir dünya korelasyon “world correlation“ dosyasının (tfw) bu imajla ilişkilendirildiğini tespit eder. İletişim kutusu, korelasyon dosyasında belirtilen yerleştirme noktasını “insertion point” , dönüşü “rotation“ ve ölçeği “scale” gösterir.

11. Yerleştirme “Insertion” sekmesini tıklayın.

12. Çizim Birimlerinin metre “meter” olarak belirtildiğine dikkat edin. İmaj uygun korelasyon için aynı ayarı kullanmalıdır.

13. Düzenleme “Modify” sekmesini tıklayın. İmaj Birimlerinin “Image Units” Birimler “Units” kısmında, değiştirilebileceğini unutmayın.

14. İmaj birimlerinin çizim birimlerine uyması için metre “meter” “olarak ayarlandığından emin olun.

İpucu: Bu adımda, yalnızca bu ekleme için görüntü birimlerini ayarlıyorsunuz. Resimlerle yaptığınız gerçek işinizde, tüm eklemeler için varsayılan ayarları değiştirmek isterseniz, Raster menü Seçenekleri’ni tıklatın. Raster Tasarım Seçenekleri iletişim kutusunda, Görüntü Varsayılanları sekmesini tıklayın. Bu sekmede hem yatay birimleri (Yoğunluk altında) hem de dikey birimleri ayarlayabilirsiniz.

15. Çizime yerleştirilen imajı görmek için, Uygula “Apply” düğmesine tıklayın; ardından yerleştirme işlemini tamamlamak için, OK düğmesine tıklayın.

 1. Şayet vektör çizgileri imajın üstünde görüntülenmezse, görüntülenme sırasını düzeltmek için, REGEN yazıp Enter tuşuna basın.

17. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.