1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma E4-Gri Tonlamalı “Grayscale” İmajları Geliştirme

Bu alıştırmada, gri tonlamalı “grayscale” bir hava fotoğrafının görüntü netliğini artırmak için üç imaj işleme fonksiyonunu kullanmayı öğreneceksiniz.

AutoCAD Raster Design araç setinde çeşitli düzenleme filtreleri bulunur. Histogram “Histogram” aracı, renkli “color” imajları gri tonlamalı “grayscale” veya tek tonlu “bitonal” (siyah beyaz) imajlara dönüştüren ve gri tonlamalı “grayscale” imajları tek tonlu “bitonal” imajlara dönüştüren fonksiyonlar içerir.

Bu derste, Parlaklık “Brightness”, Kontrast “Contrast” ve Eşitleme “Equalize“ fonksiyonlarını kullanacak; değişiklikleri imajınıza uygulamadan önce hem Ön izlemeyi “Preview” hem de histogram “histogram“ ekranını kullanarak her bir fonksiyonun imaj üzerindeki etkilerini gözlemleyeceksiniz.

Bu alıştırmada tüm imajı işleyeceksiniz. AAutoCAD Raster Design araç seti ayrıca, imajın yalnızca belirli bir kısmının işlenmesine de izin verir.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

 1. Öğretici5 “\Tutorial5”klasöründeki Map_04.dwg isimli çizim dosyasını açın.
 2. Şayet Vektör çizgileri havadan çekilmiş fotoğrafın üzerinde görüntülenmezse, görüntülenme sırasını geri yüklemek için, komut satırına REGEN yazın ve Enter tuşuna basın.

Kontrastı “Contrast“ ve Parlaklığı “Brightness” Ayarlama

 1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > İmaj İşleme “Image Processing” seçeneği altında > Histogram “Histogram” komutunu tıklayın. İmajın tamamını seçmek için, Enter tuşuna basın. Histogram “Histogram” iletişim kutusu görünür.

Parlaklık/Kontrast “Brightness/Contrast” sekmesinin etkin sekme olduğundan emin olun.

 1. İndeks “Index“ değeri 69‘a eşit olana kadar işaretçiyi histogram ekranının üzerine getirin.

Frekans “Frequency” değeri, imajdaki gri tonuna atanan piksel sayısını tanımlar. Sonraki birkaç adımda, kontrast “contrast” ve parlaklık “brightness“ kontrollerinin etkilerini göreceksiniz.

 1. Kontrastı “Contrast“ azaltmak için, Ön izleme “Preview” penceresindeki efekti gözlemleyerek Kontrast “Contrast“ sürgüsünü sola kaydırın.

Gri tonlamalı “Grayscale” bir imajdaki kontrastı “contrast“ azaltmak, orta dereceli gölgelerde daha fazla görüntü değeri görüntüler. Aşırı düşük kontrastta, tüm görüntü değerleri tek bir gri tonu olarak görüntülenir.

 1. Parlaklığı “Brightness“ artırmak için, Ön izleme “Preview” penceresinde efekti gözlemleyerek Parlaklık “Brightness“ sürgüsünü 128‘e getirin.

Gri tonlamalı “Grayscale” imajlarda parlaklığı “brightness“ artırmak, açık tonlarda gri görüntü değerlerini görüntüler. Aşırı parlaklıkta, tüm görüntü değerleri beyaz olarak görüntülenir.

 1. Ön izleme “Preview” penceresinde efekti gözlemleyerek parlaklığı “brightness“ azaltmak için Parlaklık “Brightness“ sürgüsünü sola kaydırın.
 2. Gri tonlamalı görüntülerde, parlaklığın “brightness“ azaltılması görüntü değerlerini daha koyu gölgelerde görüntüler. Aşırı durumda, tüm görüntü değerleri siyah olarak görüntülenir.
 3. Sıfırla “Reset” düğmesine tıklayın. Kontrast “Contast“ ve Parlaklık “Brightness“ sürgüleri merkeze döner.

İmajın Gri Tonlamasını Eşitleme

 1. Eşitle “Equalize“ sekmesini tıklayın.

Eşitleme “Equalize“, büyük bir piksel yüzdesinin yaklaşık olarak aynı renkte olduğu görüntüler için kullanışlıdır. Gri tonlamalı “Grayscale” bir imajda, eşitleme en koyu pikselleri siyaha, en açık pikselleri beyaza değiştirir ve ardından kalan pikselleri aradaki tüm gölgeleri kullanacak şekilde yeniden atar.

 1. Gri tonlarını tüm gri aralığı boyunca eşitlemek ve Ön izleme “Preview” penceresinde efekti gözlemlemek için, Uygula “Apply” düğmesine tıklayın.
 2. Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

İmaj ayrıntılarının eşitlenmiş imajda daha görünür olduğunu unutmayın.

 1. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.