1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Alıştırma E2-İmajları Çizimle Eşleştirme

Bu alıştırmada, hava fotoğrafını vektör çizimiyle eşleştirmek için, Eşleştirme “Match” aracını kullanacaksınız.

Eşleştirme “Match” aracı, bir tarama “raster” imajı bir vektör çizimindeki bilinen noktalarla veya başka bir imajla hizalamak için, yerleştirme noktasını “insertion point”, ölçeği “scale” ve rotasyonu “rotation” gerektiği gibi ayarlayacak olan doğrusal korelasyon uygular.

İmajı çizimle eşleştirmek için, imaj üzerinde iki kaynak noktasını ve çizimde karşılık gelen iki hedef noktayı seçersiniz. AutoCAD Raster Design araç seti, bu noktaları, imajı çizime göre yeniden konumlandırmak için referans olarak kullanır.

İlişkili Alıştırmalar

Bu alıştırmayı yapmadan önce, AutoCAD Raster Design araç seti seçeneklerinin Alıştırma A1-AutoCAD Raster Design Araç Seti Seçeneklerini Ayarlama alıştırmasında açıklandığı gibi ayarlandığından emin olun.

ALIŞTIRMA

  1. Öğretici5 “\Tutorial5” klasöründeki Map_02.dwg isimli çizim dosyasını açın.

TU_match İsimli Görüntü Bakışını “Viewport” Geri Yükleme

  1. Görünüş “View” menüsü içerisinde > Görüntü bakışları “Viewports” altında > İsimlendirilmiş Görüntü bakışları “Named Viewports“ öğesini seçin. TU_match isimli görüntü bakışını “viewport” seçtikten sonra OK düğmesine tıklayın.

Birinci Noktayı Eşleştirme

  1. Tarama “Raster” menüsü içerisinde > Korelasyon “Correlate” altında > Eşleştir “Match” komutunu seçin.
  2. Birinci kaynak nokta “first source point“ için sağ üstteki görüntü bakışını “viewport” seçin; ardından imaj üzerindeki kaynak noktasını “source point“ seçin.

5. Birinci hedef noktası “First destination point“ için sol üstteki görüntü bakışını “viewport” seçin; ardından (aşağıdaki şekilde X ile işaretli olan) taş duvarla parsel sınırının kesişim noktasını seçin.

İkinci Noktayı Eşleştirme

  1. İkinci kaynak nokta “Second source point“ için sağ alttaki görüntü bakışını “viewport” seçin; ardından imajdaki ahırın sağ alt köşesini seçin.

7. İkinci hedef noktası “Second destination point” için sol alttaki görüntü bakışını “viewport” seçin; ardından (aşağıdaki şekilde X ile işaretli olan) noktayı seçin.

İkinci hedef noktasını tıkladığınızda, imaj hemen çizim ile aynı hizaya getirilir.

Noktaları Eşleştirme Sonuçlarını Görüntüleme

  1. Tek bir görüntü bakışı “viewport” ayarlamak için, Görünüş “View” menüsü içerisinde > Görüntü bakışları “Viewports“ altında > 1 Görünütü bakışı “1 Viewport” komutuna tıklayın. Sonra hava fotoğrafının üzerine yerleştirilen vektör çizgilerini görmek için görüntü uzaklaşma “zoom out” yapın.

9. Değişiklikleri kaydetmeden çizimi kapatın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.